GRAMPS 3.1.1 - en to bg translation catalogue (4131 entries)

en: Input family tree "%s" does not exist.
bg: Въведеното родословно дърво "%s" не съществува.

en: If gedcom, gramps-xml or grdb, use the -i option to import into a family tree instead
bg: Ако файлът е във формат gedcom, gramps-xml или grdb, използвайте ключа -i, за да го внесете в родословно дърво

en: Database is locked, cannot open it!
bg: Базата от данни е заключена, не може да се отвори!

en:   Info: %s
bg:   Информация: %s

en: Database needs recovery, cannot open it!
bg: Базата данни се нуждае от възстановяване, не може да се отвори!

en: Name:
bg: Име:

en: Address:
bg: Адрес:

en: City:
bg: Населено място:

en: State/Province:
bg: Щат/Област:

en: Country:
bg: Държава:

en: ZIP/Postal code:
bg: ZIP/Пощенски код:

en: Phone:
bg: Телефон:

en: Email:
bg: Електронна поща:

en: manual|Bookmarks
bg: Отметки

note: ('gramps-bookmark', _('Bookmarks'), gtk.gdk.CONTROL_MASK, 0, ''), ('gramps-bookmark-delete', _('Delete bookmark'), gtk.gdk.CONTROL_MASK, 0, ''),
en: Organize Bookmarks
bg: Организиране на отметките

note: Add column with object name
en: Name
bg: Име

note: GRAMPS ID Add column with object gramps_id
en: ID
bg: Индекс

en: Display
bg: Покажи

en: Column Name
bg: Име на графа

en: Column Editor
bg: Редактор на графи

en: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Management Programming System) is a personal genealogy program.
bg: GRAMPS (Genealogical Research and Analysis Management Programming System - Система за изследване, анализ и управление на родословие) е лична родословна програма.

en: TRANSLATORS: Translate this to your name in your native language
bg: ПРЕВОДАЧИ: Борил Гуринов boril.gourinov@gmail.com, Светослав Стефанов lfu.project@gmail.com

en: none
bg: без

en: Regular
bg: Точен

en: Before
bg: Преди

en: After
bg: След

en: About
bg: Около

en: Range
bg: Обхват

en: Span
bg: Времетраене

en: Text only
bg: Само текст

en: Estimated
bg: Приблизително

en: Calculated
bg: Изчислено

en: manual|Editing_Dates
bg: Радактиране на _Дати

en: Bad Date
bg: Невярна дата

en: Date selection
bg: Избор на дата

en: Undo history warning
bg: Предупреждение за изтриване на историята на промените

en: Proceeding with import will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the import or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert the import, please stop here and backup your database.
bg: Ако продължите с внасянето, историята на промените ще бъде изтрита. В частност, няма да можете да върнете назад внасянето или промените направени преди него.
    
    Ако искате да се върнете назад след внасянето направете резервно копие на базата данни.

en: _Proceed with import
bg: _Продължаване на внасянето

en: _Stop
bg: _Спиране

en: GRAMPS: Import database
bg: GRAMPS: Внасяне на база от данни

en: Could not open file: %s
bg: Не може да се отвори: %s

en: File type "%s" is unknown to GRAMPS.
    
    Valid types are: GRAMPS database, GRAMPS XML, GRAMPS package, and GEDCOM.
bg: Файловият тип "%s" е неизвестен за GRAMPS.
    
    Валидни типове са: база данни на GRAMPS, GRAMPS XML, пакет на GRAMPS и GEDCOM.

en: Cannot open file
bg: Файлът не може да бъде отворен

en: The selected file is a directory, not a file.
bg: Избраният файл е директория.

en: You do not have read access to the selected file.
bg: Нямате права за четене за избраният файл.

en: Cannot create file
bg: Файлът не може да бъде създаден

en: You do not have write access to the selected file.
bg: Нямате права за запис в избраният файл.

en: Read only database
bg: База от данни с права само за четене

en: Cannot open database
bg: Не може да се отвори базата от данни

en: Could not import file: %s
bg: Не може да бъде внесен файла: %s

en: All files
bg: Всички файлове

en: Automatically detected
bg: Автоматично разпознаване

en: Select file _type:
bg: Избор на _тип на файла:

note: ------------------------------------------------------------------------- constants
en: Family Tree
bg: Родословно дърво

en: _Extract
bg: _Извличане

en: _Archive
bg: _Архивиране

en: Starting Import, %s
bg: Започва внасянето на %s

en: Import finished...
bg: Внасянето приключи...

note: Create a new database
en: Importing data...
bg: Внасяне на данните...

en: Family tree name
bg: Име на родословното дърво

en: Status
bg: Статус

en: Last modified
bg: Последна промяна

en: Break the lock on the '%s' database?
bg: Принудително отключване на базата данни '%s'?

en: GRAMPS believes that someone else is actively editing this database. You cannot edit this database while it is locked. If no one is editing the database you may safely break the lock. However, if someone else is editing the database and you break the lock, you may corrupt the database.
bg: GRAMPS счита, че някой друг активно редактира тази база данни. Вие не можете да я редактирате докато тя е заключена. Ако никой не я редактира, ще е безопасно да я отключите принудително. Ако обаче някой я редактира и вие направите принудително отключване, можете да повредите базата данни.

en: Break lock
bg: Принудително отключване

en: Rename failed
bg: Преименуването се провали

en: An attempt to rename a version failed with the following message:
    
    %s
bg: Опита за преименуване на версия се провали със следното съобщение:
    
    %s

en: Could not rename the Family Tree.
bg: Родословното дърво не може да бъде преименувано.

en: Family Tree already exists, choose a unique name.
bg: Родословното дърво вече съществува, изберете уникално име.

en: Could not rename family tree
bg: Родословното дърво не може да бъде преименувано

en: Extracting archive...
bg: Разопаковане на архив...

en: Importing archive...
bg: Внасяне на архив...

en: Remove the '%s' family tree?
bg: Да се премахне ли родословното дърво '%s'?

en: Removing this family tree will permanently destroy the data.
bg: Премахването на това родословно дърво ще изтрие данните невъзвратимо.

en: Remove family tree
bg: Премахване на родословно дърво

en: Remove the '%(revision)s' version of '%(database)s'
bg: Премахване на версия '%(revision)s' на '%(database)s'

en: Remove version
bg: Премахване на версия

en: Could not delete family tree
bg: Родословното дърво не може да бъде изтрито

en: Deletion failed
bg: Изтриването се провали

en: An attempt to delete a version failed with the following message:
    
    %s
bg: Опитът за изтриване на версия пропадна със следното съобщение:
    
    %s

en: Rebuilding database from backup files
bg: Преизграждане на базата данни от резервни файлове

en: Could not create family tree
bg: Родословното дърво не може да бъде създадено

en: Could not make database directory:
bg: Папката на базата данни не може да се създаде:

en: Never
bg: Никога

en: Unknown
bg: Неизвестен

en: Retrieve failed
bg: Извличането се провали

en: An attempt to retrieve the data failed with the following message:
    
    %s
bg: Опита за извличане на информация пропадна със следното съобщение:
    
    %s

en: Archiving failed
bg: Записът се провали

en: An attempt to create the archive failed with the following message:
    
    %s
bg: Опита за извличане на информация се провали със следното съобщение:
    
    %s

en: Creating data to be archived...
bg: Създаване на данни за архивиране...

en: Saving archive...
bg: Запазване на архива...

en: An attempt to archive the data failed with the following message:
    
    %s
bg: Опита за архивиране на информация пропадна със следното съобщение:
    
    %s

en: No active person
bg: Няма активно лице

note: # end set up ManagedWindow
en: Export Assistant
bg: Помощник изнасяне

en: Saving your data
bg: Запазване на вашата информация

en: Choose the output format
bg: Избор на изходен формат

en: Select Save File
bg: Избор на файл за запис

en: Final confirmation
bg: Последно потвърждение

en: Please wait while your data is selected and exported
bg: Моля изчакайте докато данните ви се избират и изнасят

en: Summary
bg: Съдържание

en: The data will be saved as follows:
    
    Format:	%s
    Name:	%s
    Folder:	%s
    
    Press Apply to proceed, Back to revisit your options, or Cancel to abort
bg: Информацията ще бъде запазена както следва:
    
    Формат:	%s
    Име:	%s
    Папка:	%s
    
    Натисни ‚Прилагане ‘за продължение, ‚Назад ‘за преглед на настройките или ‚Отказ‘ за прекъсване.

en: The selected file and folder to save to cannot be created or found.
    
    Press Back to return and select a valid filename.
bg: Избраните за запазване файл и папка, не могат да бъдат създадени или намерени.
    
    Натиснете Назад за да се върнете и изберете валидно име на файл.

en: Your data has been saved
bg: Информацията ви е запазена

en: The copy of your data has been successfully saved. You may press Close button now to continue.
    
    Note: the database currently opened in your GRAMPS window is NOT the file you have just saved. Future editing of the currently opened database will not alter the copy you have just made.
bg: Копието на данните ви беше успешно запазено. Може да натиснете бутона ‚Затваряне‘ за да продължите
    
    Забележка: Базата от данни, която е отворена в момента в прозореца на GRAMPS НЕ Е файлът, който току що записахте. Последващите промени в базата от данни няма да се отразят на копието което току що записахте.

note: add test, what is dir
en: Filename: %s
bg: Има на файл: %s

en: Saving failed
bg: Записът пропадна

en: There was an error while saving your data. You may try starting the export again.
    
    Note: your currently opened database is safe. It was only a copy of your data that failed to save.
bg: Възникна грешка при записа на информацията. Може отново да стартирате изнасянето.
    
    Забележка: Текущо отворената база от данни е в безопасност. Само записа на копието на информацията се провали.

en: Under normal circumstances, GRAMPS does not require you to directly save your changes. All changes you make are immediately saved to the database.
    
    This process will help you save a copy of your data in any of the several formats supported by GRAMPS. This can be used to make a copy of your data, backup your data, or convert it to a format that will allow you to transfer it to a different program.
    
    If you change your mind during this process, you can safely press the Cancel button at any time and your present database will still be intact.
bg: При нормални обстоятелства GRAMPS записва всяка промяна незабавно в базата от данни и не изисква промените да се записват отделно.
    
    Този процес ще ви помогне да запазите копие от вашата информация в някой от поддържаните от GRAMPS формати с цел резервиране или обмяна с друга програма.
    
    Ако промените намеренията си по време на този процес може безопасно да го прекратите като натиснете ‚Откажи‘, а базата ви от данни ще остане непокътната.

en: _Person Filter
bg: _Филтър за лицата

en: _Note Filter
bg: _Филтър за бележките

en: _Do not include records marked private
bg: _Да не се включват записи, маркирани като поверителни

en: _Restrict data on living people
bg: _Ограничаване на информацията до живите хора

en: _Do not include unlinked records
bg: _Да не се включват несвързани записи

en: Entire Database
bg: Цялата база от данни

en: Descendants of %s
bg: Потомци на %s

en: Descendant Families of %s
bg: Семейства на потомците на %s

en: Ancestors of %s
bg: Прародители на %s

en: People with common ancestor with %s
bg: Лица с общ прародител заедно с %s

note: ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: ==== Authors ====
bg: ==== Автори ====

en: 
    ==== Contributors ====
bg: 
    ==== Сътрудници ====

en: Much of GRAMPS' artwork is either from
    the Tango Project or derived from the Tango
    Project. This artwork is released under the
    Create Commons Attribution-ShareAlike 2.5
    license.
bg: Голяма част от графичния облик на GRAMPS e или от
    Проекта Tango или производна на него. Графичният
    облик е публикуван съгласно условията на лиценза
    Признание-Споделяне на споделеното 2.5.

en: GRAMPS Homepage
bg: Домашна страница на GRAMPS

en: Father's surname
bg: Фамилия на бащата

en: None
bg: Без

en: Combination of mother's and father's surname
bg: Комбинация от фамилиите на майката и бащата

en: Icelandic style
bg: Исландски стил

en: Display Name Editor
bg: Показване редактора на имена

en:  Name Editor
bg: Редактор на имена

en: Preferences
bg: Предпочитания

en: General
bg: Основни

en: Database
bg: База данни

en: Text
bg: Текст

en: ID Formats
bg: Формати на индексите

en: Warnings
bg: Предупреждения

en: Researcher
bg: Изследовател

en: Marker Colors
bg: Цветове за маркиране

en: Address
bg: Адрес

en: City
bg: Населено място

en: State/Province
bg: Щат/Област/Провинция

en: Country
bg: Страна

en: ZIP/Postal Code
bg: ZIP/Пощенски код

en: Phone
bg: Телефон

en: Email
bg: Електронна поща

note: mention so that will be translated for below ------------------------------------------------------------------------ Register the report
en: Person
bg: Лице

note: show "> Family: ..." and nothing else show "V Family: ..." and the rest get the family events
en: Family
bg: Семейство

en: Place
bg: Място

en: Source
bg: Източник

en: Media Object
bg: Медия обект

en: Event
bg: Събитие

en: Repository
bg: Хранилище

note: ###############################
en: Note
bg: Бележка

en: Suppress warning when adding parents to a child
bg: Забрана на предупрежденията при добавяне на родители към дете

en: Suppress warning when cancelling with changed data
bg: Забрана на предупрежденията при отказване на промяна в информацията

en: Suppress warning about missing researcher when exporting to GEDCOM
bg: При изнасяне в GEDCOM, да не се показва предупреждение за липсващ изследовател

en: Show plugin status dialog on plugin load error
bg: При грешка в зареждането на приставка да се показва диалога за статуса ѝ

en: Complete
bg: Завършен

en: ToDo
bg: За довършване

en: Custom
bg: Потребителски

note: label for the combo
en: _Display format
bg: _Начин на представяне

en: C_ustom format details
bg: Детайли за потребителското представяне

en: Surname
bg: Фамилия

en: Given
bg: Собствено

en: Suffix
bg: Наставка

en: Common
bg: Основни

en: Call
bg: Наричан/а

en: SURNAME
bg: ФАМИЛИЯ

en: Patronymic
bg: Бащино

en: This format exists already
bg: Този формат вече съществува

en: Invalid or incomplete format definition
bg: Невалидна или незавършена дефиниция на формата

en: Format
bg: Формат

en: Example
bg: Пример

note: label for the combo
en: Name format
bg: Формат на името

en: Edit
bg: Редактиране

en: Date format
bg: Формат на датата

en: Surname guessing
bg: Отгатване на фамилията

en: Active person's name and ID
bg: Име и индекс на активното лице

en: Relationship to home person
bg: Роднинска връзка с основното лице

en: Status bar
bg: Лента на състоянието

note: Text in sidebar:
en: Show text in sidebar buttons (takes effect on restart)
bg: Показва текста в бутоните на страничната лента (след рестартиране)

en: Missing surname
bg: Липсваща фамилия

en: Missing given name
bg: Липсващо собствено име

en: Missing record
bg: Липсващ запис

en: Private surname
bg: Поверителна фамилия

en: Private given name
bg: Поверително собствено име

en: Private record
bg: Поверителен запис

en: Change is not immediate
bg: Промяната не е незабавна

en: Changing the data format will not take effect until the next time GRAMPS is started.
bg: Промяна на формата на датата ще стане при следващото стартиране на GRAMPS.

en: Add default source on import
bg: Добавя подразбиращ се източник при внасяне

en: Enable spelling checker
bg: Включване проверка на правописа

en: Display Tip of the Day
bg: Показване на полезния съвет за деня

en: Use shading in Relationship View
bg: Използване на оцветяване в изгледа за роднинските връзки

en: Display edit buttons on Relationship View
bg: Показване на бутоните за редактиране на изгледа за роднинските връзки

en: Remember last view displayed
bg: Запомняне на последно показваният изглед

en: Number of generations for relationship determination
bg: Брой поколения за определяне на роднинските връзки

en: Database path
bg: Път на базата данни

en: Automatically load last database
bg: Автоматично зареждане на последно използваната база от данни

en: Select media directory
bg: Изберете папка на медията

en: Name Format Editor
bg: Редактор за формата на имената

en: The format definition is invalid
bg: Дефиницията на формата е невалидна

en: What would you like to do?
bg: Какво искате?

en: _Continue anyway
bg: _Продължение въпреки всичко

en: _Modify format
bg: _Промяна на формата

en: Both Format name and definition have to be defined
bg: Трябва да се дефинират и формата и неговото име

en: Family Trees
bg: Родословни дървета

en: Attribute
bg: Признак

en: Add Bookmark
bg: Добавяне на отметка

en: Date
bg: Дата

en: Edit Date
bg: Редактиране на дата

en: Events
bg: Събития

en: Font
bg: Шрифт

en: Font Color
bg: Цвят на шрифт

en: Font Background Color
bg: Фонов цвят за шрифта

en: Gramplets
bg: Грамплети

en: Media
bg: Медия

en: Notes
bg: Бележки

note: Go over parents and build their menu don't show rest
en: Parents
bg: Родители

en: Add Parents
bg: Добавяне на родители

en: Select Parents
bg: Избор на родители

en: Pedigree
bg: Родословно дърво

en: Places
bg: Места

en: Relationships
bg: Роднински връзки

en: Reports
bg: Доклади

en: Repositories
bg: Хранилища

en: Sources
bg: Източници

en: Add Spouse
bg: Добавяне на съпруг/а

en: Tools
bg: Инструменти

en: Private
bg: Поверителен

en: View
bg: Показване

en: Zoom In
bg: Приближаване

en: Zoom Out
bg: Отдалечаване

en: Fit Width
bg: Напасване по широчина

en: Fit Page
bg: Поместване на страница

en: Export
bg: Изнасяне

en: Import
bg: Внасяне

en: Undo History
bg: Списък на промените

en: URL
bg: Интернет адрес

en: Danger: This is unstable code!
bg: Внимание: Това е нестабилен код!

en: Configuration error
bg: Грешка в настройките

en: 
    
    Possibly the installation of GRAMPS was incomplete. Make sure the GConf schema of GRAMPS is properly installed.
bg: 
    
    Вероятно GRAMPS е инсталиран неправилно. Проверете дали GConf схемата на GRAMPS е инсталирана правилно.

en: A definition for the MIME-type %s could not be found 
    
    Possibly the installation of GRAMPS was incomplete. Make sure the MIME-types of GRAMPS are properly installed.
bg: Не се открива MIME-дефиниция %s 
    
    Вероятно GRAMPS не е инсталиран правилно. Проверете дали MIME-дефинициите на GRAMPS са инсталирани правилно.

en: Your Python version does not meet the requirements. At least python %d.%d.%d is needed to start GRAMPS.
    
    GRAMPS will terminate now.
bg: Вашата версия на Python не отговаря на изискванията. За да стартирате GRAMPS, е необходима версия на python не по-малка от %d.%d.%d.
    
    Сега GRAMPS ще прекъсне.

en: Remove selected items?
bg: Премахване на избраните елементи

en: More than one item has been selected for deletion. Ask before deleting each one?
bg: Повече от един елемент беше избран за изтриване. Питане за потвърждение преди всяко изтриване?

en: Yes
bg: Да

en: No
bg: Не

en: This item is currently being used. Deleting it will remove it from the database and from all other items that reference it.
bg: В момента този елемент се използва. Изтриването му ще го премахне от базата данни и от всички елементи, които го указват.

en: Deleting item will remove it from the database.
bg: Изтриването на елемента ще го премахне от базата данни.

en: Delete %s?
bg: Да се изтрие ли %s?

en: _Delete Item
bg: _Изтриване на елемент

en: %s has been bookmarked
bg: %s беше отметнат

en: Could Not Set a Bookmark
bg: Не може да се създаде отметка

en: A bookmark could not be set because no one was selected.
bg: Не може да се създаде отметка защото никой не е избран.

en: _Add Bookmark
bg: _Добавяне на отметка

en: _Forward
bg: На_пред

en: Go to the next person in the history
bg: Отиди до следващото лице в историята

en: _Back
bg: На_зад

en: Go to the previous person in the history
bg: Отиди до предишното лице в историята

en: _Home
bg: _В началото

en: Go to the default person
bg: Отиди до лицето по подразбиране

en: Person Filter Editor
bg: Редактор на филтъра за лицата

en: Set _Home Person
bg: Задай основното лице

en: Jump to by GRAMPS ID
bg: Скочи до, по индекс на GRAMPS

en: Error: %s is not a valid GRAMPS ID
bg: Грешка: %s е невалиден индекс на GRAMPS

en: A bookmark could not be set because nothing was selected.
bg: Не може да се постави отметка защото нищо не е избрано.

en: _Add...
bg: _Добавяне...

en: _Remove
bg: _Премахване

en: Export View...
bg: Изнасяне на изгледа...

en: action|_Edit...
bg: _Редактиране...

en: _Filter
bg: _Филтър

en: Export View as Spreadsheet
bg: Изнасяне на изгледа като таблица

en: Format:
bg: Формат:

en: Open Document Spreadsheet
bg: OpenDocument - електронна таблица

en: %(north_latitude)s N
bg: %(north_latitude)s С

en: %(south_latitude)s S
bg: %(south_latitude)s Ю

en: %(east_longitude)s E
bg: %(east_longitude)s И

en: %(west_longitude)s W
bg: %(west_longitude)s З

en: Error detected in database
bg: Открита е грешка в базата от данни

en: GRAMPS has detected an error in the database. This can usually be resolved by running the "Check and Repair Database" tool.
    
    If this problem continues to exist after running this tool, please file a bug report at http://bugs.gramps-project.org
bg: GRAMPS откри грешка в база от данни. Обикновено това се разрешава чрез стартирането на „Проверка и поправка на базата от данни“.
    
    Ако този проблем продължи да съществува след стартирането на този инструмент докладвайте за грешка на  http://bugs.gramps-project.org

en: Low level database corruption detected
bg: Открита е повреда на ниско ниво в базата от данни

en: Attempt to force closing the dialog
bg: Опит за насилствено затваряне на диалога

en: Please do not force closing this important dialog.
    Instead select one of the available options
bg: Моля не затваряйте насила този важен диалог.
    Вместо това използвайте някоя от наличните опции

en: Quick Report
bg: Бърз доклад

en: Relationship loop detected
bg: Установена е затворена верига в роднинските връзки

en: Relationship loop detected:
bg: Установена е затворена верига в роднинските връзки

en: Person %s connects to himself via %s
bg: Лицето %s се свързва със себе си чрез %s

en: undefined
bg: неопределен

en: husband
bg: съпруг

en: wife
bg: съпруга

en: gender unknown|spouse
bg: полът неизвестен на съпругът/ата

en: ex-husband
bg: бивш съпруг

en: ex-wife
bg: бивша съпруга

en: gender unknown|ex-spouse
bg: неизвестен пол|бивш брачен партньор

en: unmarried|husband
bg: мъж неженен

en: unmarried|wife
bg: жена|неомъжена

en: gender unknown,unmarried|spouse
bg: неизвестен пол, неженен|брачен партньор

en: unmarried|ex-husband
bg: без брак|бивш съпруг

en: unmarried|ex-wife
bg: без брак|бивша съпруга

en: gender unknown,unmarried|ex-spouse
bg: неизвестен пол, неженен|бивш брачен партньор

en: male,civil union|partner
bg: мъж, гражданско съжителство|партньор

en: female,civil union|partner
bg: жена, гражданско съжителство|партньор

en: gender unknown,civil union|partner
bg: неизвестен пол, гражданско съжителство|партньор

en: male,civil union|former partner
bg: мъж, гражданско съжителство|бивш партньор

en: female,civil union|former partner
bg: жен, гражданско съжителство|бивш партньор

en: gender unknown,civil union|former partner
bg: неизвестен пол, гражданско съжителство|бивш партньор

en: male,unknown relation|partner
bg: мъжки, неизвестна връзка|партньор

en: female,unknown relation|partner
bg: женски, неизвестна връзка|партньор

en: gender unknown,unknown relation|partner
bg: неизвестен пол, неизвестна връзка|партньор

en: male,unknown relation|former partner
bg: мъж, неизвестна връзка|бивш партньор

en: female,unknown relation|former partner
bg: жена, неизвестна връзка|бивш партньор

en: gender unknown,unknown relation|former partner
bg: неизвестен пол, неизвестна връзка|бивш партньор

en: Father
bg: Баща

note: ----------------------------------
en: Mother
bg: Майка

en: Spouse
bg: Съпруг/а

en: Relationship
bg: Роднинска връзка

en: Reorder Relationships
bg: Преподреждане на роднинските връзки

en: Reorder Relationships: %s
bg: Преподреждане на роднинските връзки: %s

en: manual|Using_the_Clipboard
bg: Използване_на_буфера

en: Location
bg: Местоположение

en: Telephone
bg: Телефон

en: Event Link
bg: Връзка към събитие

en: Family Event
bg: Семейно събитие

note: To hold the tooltip text Create the tree columns
en: Type
bg: Тип

en: Cause
bg: Основание

en: Description
bg: Описание

en: Primary source
bg: Основен източник

en: Url
bg: Интернет връзка

en: Path
bg: Път

en: Value
bg: Стойност

en: Family Attribute
bg: Семеен признак

en: Source Reference
bg: Отпратка към източник

en: not available|NA
bg: Не е на разположение

en: Volume/Page: %(pag)s -- %(sourcetext)s
bg: Том/Страница: %(pag)s -- %(sourcetext)s

note: ------------------------------------------------------------------------- Keyword translation interface keyword, code, translated standard, translated upper
en: Title
bg: Заглавие

en: Page
bg: Страница

en: Repository Reference
bg: Отпратка към хранилище

en: Call Number
bg: Номер за повикване

en: Media Type
bg: Тип на медията

en: Event Reference
bg: Отпратка към събитие

en: Call Name
bg: Наричан/а

en: Prefix
bg: Представка

en: Media Reference
bg: Отпратка към медия

en: Person Reference
bg: Отпратка към лице

en: Person Link
bg: Връзка към лице

en: Birth
bg: Раждане

en: Source Link
bg: Връзка към източник

en: Abbreviation
bg: Съкращение

en: Author
bg: Автор

en: Publication Information
bg: Информация за публикацията

en: Repository Link
bg: Връзка към хранилище

en: Clipboard
bg: Системен буфер

en: Spelling checker is not installed
bg: Не е инсталирана програма за проверка на правописа

en: Afrikaans
bg: Африкаанс

en: Amharic
bg: Амхарски

en: Arabic
bg: Арабски

en: Azerbaijani
bg: Азербайджански

en: Belarusian
bg: Беларуски

en: Bulgarian
bg: Български

en: Bengali
bg: Бенгалски

en: Breton
bg: Бретон

en: Catalan
bg: Каталунски

en: Czech
bg: Чешки

en: Kashubian
bg: Кашубски

en: Welsh
bg: Уелски

en: Danish
bg: Датски

en: German
bg: Немски

en: German - Old Spelling
bg: Германски - Стар Правопис

en: Greek
bg: Гръцки

en: English
bg: Английски

en: Esperanto
bg: Есперанто

en: Spanish
bg: Испански

en: Estonian
bg: Естонски

en: Persian
bg: Персийски

en: Finnish
bg: Финландски

en: Faroese
bg: Фаероски

en: French
bg: Френски

en: Frisian
bg: Фризийски

en: Irish
bg: Ирландски

en: Scottish Gaelic
bg: Шотландски Галски

en: Galician
bg: Галисийски

en: Gujarati
bg: Гуджарати

en: Manx Gaelic
bg: Шотландски Галски

en: Hebrew
bg: Еврейски

en: Hindi
bg: Хинди

en: Hiligaynon
bg: Хилигайнон

en: Croatian
bg: Хърватски

en: Upper Sorbian
bg: Горносербски

en: Hungarian
bg: Унгарски

en: Armenian
bg: Арменски

en: Interlingua
bg: Интерлингуа

en: Indonesian
bg: Индонезийски

en: Icelandic
bg: Исландски

en: Italian
bg: Италиански

en: Kurdi
bg: Кюрдски

en: Latin
bg: Латински

en: Lithuanian
bg: Литовски

en: Latvian
bg: Латвийски

en: Malagasy
bg: Малгашки

en: Maori
bg: Маорски

en: Macedonian
bg: Македонски

en: Mongolian
bg: Монголски

en: Marathi
bg: Маратхи

en: Malay
bg: Малайски

en: Maltese
bg: Малтийски

en: Norwegian Bokmal
bg: Норвежки Букмол

en: Low Saxon
bg: Долносаксонски

en: Dutch
bg: Холандски

en: Norwegian Nynorsk
bg: Норвежки Нинорск

en: Chichewa
bg: Ниянджа

en: Oriya
bg: Ория

en: Punjabi
bg: Пенджабски

en: Polish
bg: Полски

en: Portuguese
bg: Португалски

en: Brazilian Portuguese
bg: Португалски (Бразилия)

en: Quechua
bg: Кечуа

en: Romanian
bg: Румънски

en: Russian
bg: Руски

en: Kinyarwanda
bg: Киняруанда

en: Sardinian
bg: Сардински

en: Slovak
bg: Словашки

en: Slovenian
bg: Словенски

en: Serbian
bg: Сръбски

en: Swedish
bg: Шведски

en: Swahili
bg: Суахили

en: Tamil
bg: Тамилски

en: Telugu
bg: Телугу

en: Tetum
bg: Тетун

en: Tagalog
bg: Тагалог

en: Setswana
bg: Тсвана

en: Turkish
bg: Турски

en: Ukrainian
bg: Украински

en: Uzbek
bg: Узбекски

en: Vietnamese
bg: Виетнамски

en: Walloon
bg: Валонски

en: Yiddish
bg: Идиш

en: Zulu
bg: Зулу

en: Tip of the Day
bg: Подсказка за деня

en: Failed to display tip of the day
bg: Неуспех при показване на полезния съвет за деня

en: Unable to read the tips from external file.
    
    %s
bg: Не могат да се прочетат съвети от външен файл.
    
    %s

en: Search Url
bg: Интернет връзка за търсене

en: Home Url
bg: Домашен Интернет адрес

en: Sources in repository
bg: Източник в хранилището

note: ----------------------------------
en: Child
bg: Дете

en: male
bg: мъжки

en: female
bg: женски

note: ------------------------------------------------------------------------- Short hand function to return either the person's name, or an empty string if the person is None
en: unknown
bg: неизвестен

en: Invalid
bg: Невалиден

en: Very High
bg: Много висока

en: High
bg: Висока

en: Normal
bg: Нормална

en: Low
bg: Ниска

en: Very Low
bg: Много ниска

en: A legal or common-law relationship between a husband and wife
bg: Законна връзка или брачно съжителство между съпруг и съпруга

en: No legal or common-law relationship between man and woman
bg: Няма законна връзка или брачно съжителство между съпруг и съпруга

en: An established relationship between members of the same sex
bg: Доказана връзка между лица от еднакъв пол

en: Unknown relationship between a man and woman
bg: Неизвестна връзка между мъж и жена

en: An unspecified relationship between a man and woman
bg: Неустановена връзка между мъж и жена

en: The data can only be recovered by Undo operation or by quitting with abandoning changes.
bg: Информацията може да се възстанови само от ‚Отмяна‘ или след напускане и отказване на промените.

en: %(father)s and %(mother)s
bg: %(father)s и %(mother)s

en: default
bg: по подразбиране

en: Database error: %s is defined as his or her own ancestor
bg: Грешка в база от данни: %s е дефиниран като свой прародител

en: Please do not force closing this important dialog.
bg: Моля не затваряйте насила този важен диалогов прозорец.

en: GIVEN
bg: СОБСТВЕНО ИМЕ

en: PREFIX
bg: ПРЕДСТАВКА

en: SUFFIX
bg: НАСТАВКА

en: PATRONYMIC
bg: БАЩИНО ИМЕ

en: Initials
bg: Инициали

en: INITIALS
bg: ИНИЦИАЛИ

en: Original time
bg: Оригинално време

en: Action
bg: Действие

en: Delete confirmation
bg: Потвърждение за изтриване

en: Are you sure you want to clear the Undo history?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете информацията за отмяна?

en: Clear
bg: Изчистване

en: Database opened
bg: Базата от данни е отворена

en: History cleared
bg: Историята е изчистена

note: ------------------------------------------------------------------------- Constants ------------------------------------------------------------------------ Private Constants
en: Unsupported
bg: Не поддържан

en: Connect to a recent database
bg: Свързване към скоро отваряна  база данни

en: Manage databases
bg: Управление на  бази данни

en: _Family Trees
bg: _Родословни дървета

en: _Manage Family Trees...
bg: _Управление на родословните дървета...

en: Open _Recent
bg: Последно изпо_лзвани

en: Open an existing database
bg: Отваряне на съществуваща база данни

en: _Quit
bg: _Изход

en: _View
bg: _Изглед

en: _Edit
bg: _Редактиране

en: _Preferences...
bg: _Предпочитания...

en: _Help
bg: Помо_щ

en: GRAMPS _Home Page
bg: _Домашна страница на GRAMPS

en: GRAMPS _Mailing Lists
bg: _Пощенски списъци на GRAMPS

en: _Report a Bug
bg: Докладване за _грешка

en: _Extra Reports/Tools
bg: _Допълнителни Доклади/Инструменти

en: _About
bg: _Относно

en: _Plugin Status
bg: Статус на приставките

en: _FAQ
bg: _Често задавани въпроси

en: _Key Bindings
bg: _Клавишни комбинации

en: _User Manual
bg: Потребителско _Ръководство

en: _Export...
bg: _Изнасяне

en: _Abandon Changes and Quit
bg: _Отказване на промените и изход

en: _Reports
bg: _Доклади

en: Open the reports dialog
bg: Отваря диалога за докладите

en: _Go
bg: О_тиване до

en: _Windows
bg: _Прозорци

en: Clip_board
bg: Системен _буфер

en: Open the Clipboard dialog
bg: Отваря диалога за буфера

en: _Import...
bg: _Внасяне

en: _Tools
bg: _Инструменти

en: Open the tools dialog
bg: Отваряне на диалога на инструментите

en: _Bookmarks
bg: _Отметки

en: _Sidebar
bg: _Странична лента

en: _Toolbar
bg: _Лента с инструменти

en: _Filter Sidebar
bg: Странична лента с _Филтри

en: F_ull Screen
bg: Пълен екран

en: _Undo
bg: _Отмяна

en: _Redo
bg: _Възстановяване

en: Undo History...
bg: Списък на промените...

en: Key %s is not bound
bg: Ключът %s не е предел

note: load document generators
en: Loading document formats...
bg: Зареждане на форматите на документите...

note: load plugins
en: Loading plugins...
bg: Зареждане на приставките...

en: Ready
bg: Готов

en: Autobackup...
bg: Автоматично резервно копие...

en: Abort changes?
bg: Прекратяване на промените?

en: Aborting changes will return the database to the state is was before you started this editing session.
bg: Прекратяването на промените ще върне базата от данни в състоянието преди да започне тази сесия на редактиране.

en: Abort changes
bg: Прекратяване на промените

en: Cancel
bg: Отказ

en: Cannot abandon session's changes
bg: Не може да се откажат промените от сесията

en: Changes cannot be completely abandoned because the number of changes made in the session exceeded the limit.
bg: Промените не могат да бъдат отказани напълно защото броят им в тази сесия надхвърля ограниченията.

en: Import Statistics
bg: Внасяне на статистика

en: Could not load a recent Family Tree.
bg: Скоро отваряното Родословно дърво ве може да бъде заредено.

en: Family Tree does not exist, as it has been deleted.
bg: Родословното дърво не съществува, тъй като е било изтрито.

en: Read Only
bg: Само за четене

en: Unknown father
bg: Неизвестен баща

en: and
bg: и

en: Unknown mother
bg: Неизвестна майка

en: Default format (defined by GRAMPS preferences)
bg: Подразбиращ се формат (дефиниран в предпочитанията на GRAMPS)

en: Surname, Given Patronymic
bg: Фамилно, Собствено Бащино

en: Given Surname
bg: Собствена фамилия

en: Patronymic, Given
bg: Бащино, Собствено

note: we need the names of each of the variables or methods that are called to fill in each format flag. Dictionary is "code": ("expression", "keyword", "i18n-keyword")
en: title
bg: титла

en: given
bg: собствено

en: prefix
bg: представка

en: surname
bg: фамилия

en: suffix
bg: наставка

en: patronymic
bg: бащино

en: common
bg: Основни

en: initials
bg: инициали

en: Missing Surname
bg: Липсваща фамилия

en: Missing Given Name
bg: Липсващо собствено име

en: Missing Record
bg: Липсващ запис

en: Private Record
bg: Поверителен запис

en: manual|Merge_People
bg: Сливане_на_Лица

en: Compare People
bg: Сравняване на лица

en: Cannot merge people
bg: Невъзможно сливането на лицата

en: Spouses cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
bg: Съпрузи не могат да се сливат. За да слеете тези лица, първо трябва да премахнете връзката между тях.

en: A parent and child cannot be merged. To merge these people, you must first break the relationship between them.
bg: Родител и дете не могат да се сливат. За да слеете тези лица, първо трябва да премахнете връзката между тях.

en: Gender
bg: Пол

en: Death
bg: Смърт

en: Alternate Names
bg: Редуващи се имена

en: Family ID
bg: Семеен индекс

en: No parents found
bg: Не са открити родители

note: Go over spouses and build their menu
en: Spouses
bg: Съпрузи

en: Marriage
bg: В брак

en: No spouses or children found
bg: Не са открити съпрузи или деца

en: Addresses
bg: Адреси

en: Merge People
bg: Сливане на лица

en: manual|Merge_Places
bg: Сливане_на_Места

en: Merge Places
bg: Сливане на места

en: manual|Merge_Sources
bg: Сливане_на_Източници

en: Merge Sources
bg: Сливане на източници

en: Last Changed
bg: Последно променен

en: Add a new event
bg: Добавяне на ново събитие

en: Edit the selected event
bg: Редактиране на избраното събитие

en: Delete the selected event
bg: Изтриване на избраното събитие

en: Event Filter Editor
bg: Редактор на филтъра на събитията

en: _Column Editor
bg: Редактор на _графите

en: Select Event Columns
bg: Избор на графите на събитията

en: Marriage Date
bg: Дата на бракосъчетанието

en: Add a new family
bg: Добавяне на ново семейство

en: Edit the selected family
bg: Редактиране на избраното семейство

en: Delete the selected family
bg: Изтриване на избраното семейство

en: Families
bg: Семейства

en: Select Family Columns
bg: Избиране на семейни колони

en: _Column Editor...
bg: Редактор на _колони...

en: Family Filter Editor
bg: Редактор на филтъра на семействата

en: Add a new media object
bg: Добавяне на нов медия обект

en: Edit the selected media object
bg: Редактиране на съществуваш медия обект

en: Delete the selected media object
bg: Изтриване на избраният медия обект

en: Drag Media Object
bg: Завлечи медия обект

en: Media Filter Editor
bg: Редактор на филтъра за медия обекти

en: View in the default viewer
bg: Показване в програмата за разглеждане по подразбиране

en: Cannot view %s
bg: Не мога да изобразя %s

en: GRAMPS cannot find an application that can view a file type of %s.
bg: GRAMPS не може да намери приложение което може да покаже %s.

en: Select Media Columns
bg: Избор на графите на медиите

en: Double click image to view in an external viewer
bg: Щракни два пъти върху обекта за преглед в друга програма

en: Unnamed Gramplet
bg: Безименен грамплет

en: Drag Properties Button to move and click it for setup
bg: Влачете бутона Свойства за преместване и го цъкнете за настройка

en: Gramplet
bg: Грамплет

en: Right click to add gramplets
bg: Дясно цъкане за добавяне на грамплети

en: _Add a gramplet
bg: _Добавяне на грамплет

en: _Undelete gramplet
bg: _Възстановяване на грамплет

en: Set Columns to _1
bg: Задаване на _1 колона

en: Set Columns to _2
bg: Задаване на _2 колони

en: Set Columns to _3
bg: Задаване на _3 колони

en: Preview
bg: Преглед

en: Marker
bg: Маркер

en: Add a new note
bg: Добавяне на нова бележка

en: Edit the selected note
bg: Редактиране на избраната бележка

en: Delete the selected note
bg: Изтриване на избраната бележка

en: Note Filter Editor
bg: Редактор на Филтър Бележки

en: Select Note Columns
bg: Избиране на колони на бележката

note: ------------------------------------------------------------------------ Constants
en: b.
bg: р.

en: d.
bg: с.

en: bap.
bg: бапт.

en: chr.
bg: църк.

en: bur.
bg: погр.

en: crem.
bg: кр.

en: Jump to child...
bg: По наследствена линия...

en: Jump to father
bg: По бащина линия

en: Jump to mother
bg: По майчина линия

en: A person was found to be his/her own ancestor.
bg: Открито е лице което е прародител на самото себе си.

note: (gtk.STOCK_GO_BACK,self.parent.back_clicked,back_sensitivity), (gtk.STOCK_GO_FORWARD,self.parent.fwd_clicked,fwd_sensitivity), FIXME: revert to stock item when German gtk translation is fixed (gtk.STOCK_HOME,self.parent.on_home_clicked,1), FIXME: remove when German gtk translation is fixed
en: Home
bg: Към началото

en: Show images
bg: Показва изображенията

en: Show marriage data
bg: Показва датата на брака

en: Tree style
bg: Дървовиден стил

en: Version A
bg: Версия А

en: Version B
bg: Версия Б

en: Tree size
bg: Размер на дървото

en: Automatic
bg: Автоматичен

en: %d generations
bg: %d поколения

en: People Menu
bg: Меню за лицата

note: Go over siblings and build their menu
en: Siblings
bg: Братя и сестри

note: Go over children and build their menu
en: Children
bg: Деца

note: Go over parents and build their menu
en: Related
bg: Свързани

en: Family Menu
bg: Семейно меню

en: Birth Date
bg: Рождена дата

en: Birth Place
bg: Място на раждане

en: Death Date
bg: Дата на смъртта

en: Death Place
bg: Място на смъртта

en: Last Change
bg: Последна промяна

en: People
bg: Хора

en: Expand all Nodes
bg: Разгъване на всички разклонения

en: Edit the selected person
bg: Редактиране на избраното лице

en: Collapse all Nodes
bg: Свиване на всички разклонения

en: Add a new person
bg: Добавяне на ново лице

en: Remove the Selected Person
bg: Премахване на избраното лице

en: _Compare and Merge...
bg: _Сравняване и сливане...

en: _Fast Merge...
bg: _Бързо сливане...

en: Exactly two people must be selected to perform a merge. A second person can be selected by holding down the control key while clicking on the desired person.
bg: За да се извърши сливане трябва да са избрани точно двама души. Втория човек може да изберете като задържите натиснат клавиша Control и щракнете върху желаното лице.

en: Select Person Columns
bg: Избор на графите с лицата

en: Active person not visible
bg: Активното лице не е видимо

en: Updating display...
bg: Опресняване на екрана...

en: Deleting the person will remove the person from the database.
bg: Изтриването на дадено лице го премахва от базата данни.

en: _Delete Person
bg: _Изтриване на лице

en: Delete Person (%s)
bg: Изтриване на лице (%s)

en: Go to default person
bg: До лицето по подразбиране

en: Edit selected person
bg: Редактиране на избраното лице

en: Delete selected person
bg: Изтрива избраното лице

en: Place Name
bg: Име на място

en: Church Parish
bg: Църковна енория

en: County
bg: Окръг

en: State
bg: Държава

en: Latitude
bg: Географска ширина

en: Longitude
bg: Географска дължина

en: Street
bg: Улица

en: Add a new place
bg: Добавяне на ново място

en: Edit the selected place
bg: Редактиране на избраното място

en: Delete the selected place
bg: Изтрива избраното място

en: _Merge...
bg: _Сливане...

en: _Google Maps
bg: Google Maps

en: Attempt to map location on Google Maps
bg: Опитва да определи мястото в Google Maps

en: Place Filter Editor
bg: Редактор на филтъра за местата

en: Select Place Columns
bg: Избор на графите на местата

en: Cannot merge places.
bg: Не маже да се слеят местата.

en: Exactly two places must be selected to perform a merge. A second place can be selected by holding down the control key while clicking on the desired place.
bg: За да се извърши сливане трябва да са избрани точно две места. Второто място може да изберете като задържите натиснат клавиша Control и щракнете върху желаното.

en: _Reorder
bg: _Преподреди

en: Change order of parents and families
bg: Промяна на реда на родителите и семействата

en: Edit...
bg: Редактиране...

en: Edit the active person
bg: Редактиране на активното лице

en: Partner
bg: Партньор

en: Add a new family with person as parent
bg: Добавяне на ново семейство с лицето като родител

en: Add Partner...
bg: Добавяне на партньор...

en: Add
bg: Добавяне

en: Add a new set of parents
bg: Добавяни на нова група родители

en: Add New Parents...
bg: Добавяне на нови родители...

en: Share
bg: Споделяне

en: Add person as child to an existing family
bg: Добавяне на лице като дете в съществуващо семейство

en: Add Existing Parents...
bg: Добавяне на съществуващи родители...

en: Show Details
bg: Показване на  подробности

en: Show Siblings
bg: Показване на братята и сестрите

en: Edit %s
bg: Редактира %s

en: %(date)s in %(place)s
bg: В %(place)s на %(date)s

en: Edit parents
bg: Редактира родители

en: Reorder parents
bg: Преподреждане на родители

en: Remove person as child of these parents
bg: Премахване на лице като дете на тези родители

en: Edit family
bg: Редактиране на семейство

en: Reorder families
bg: Преподреди семействата

en: Remove person as parent in this family
bg: Премахване на лице като родител в това семейство

en:  (%d siblings)
bg:  (%d брята и сетри)

en:  (1 brother)
bg:  (1 брат)

en:  (1 sister)
bg:  (1 сестра)

en:  (1 sibling)
bg:  (1 брат/сестра)

en:  (only child)
bg:  (единствено дете)

en: Add new child to family
bg: Добавяне на ново дете към семейството

en: Add existing child to family
bg: Добавяне на съществуващо дете към семейството

en: b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s
bg: род. %(birthdate)s, поч. %(deathdate)s

en: b. %s
bg: р. %s

en: d. %s
bg: с. %s

en: Relationship type: %s
bg: Семейна връзка тип: %s

en: %(event_type)s: %(date)s in %(place)s
bg: %(event_type)s: В %(place)s на %(date)s

en: %(event_type)s: %(date)s
bg: %(event_type)s: На %(date)s

en: %(event_type)s: %(place)s
bg: %(event_type)s: В %(place)s

en: Broken family detected
bg: Открито е непълно семейство

en: Please run the Check and Repair Database tool
bg: Моля стартирай ‚Проверка и поправка на базата от данни‘

en:  (%d children)
bg:  (%d дете)

en:  (1 child)
bg:  (1 дете)

en:  (no children)
bg:  (без деца)

en: Add Child to Family
bg: Добавяне на дете към семейството

en: Select Child
bg: Избор на дете

en: Home URL
bg: Домашен Интернет адрес

en: Search URL
bg: Интернет адрес за търсене

en: Add a new repository
bg: Добавяне на ново хранилище

en: Edit the selected repository
bg: Редактиране на избраното хранилище

en: Delete the selected repository
bg: Изтриване на избраното хранилище

en: Repository Filter Editor
bg: Редактор на филтъра за хранилищата

en: Select Repository Columns
bg: Избор на графите на хранилищата

en: Add a new source
bg: Добавяне на нов източници

en: Edit the selected source
bg: Редактиране на избраният източник

en: Delete the selected source
bg: Редактиране на избраният източник

en: _Merge
bg: _Сливане

en: Source Filter Editor
bg: Редактор на филтрите за източниците

en: Select Source Columns
bg: Избор на колоните на източника

en: Cannot merge sources.
bg: Източниците не могат да бъдат слети.

en: Exactly two sources must be selected to perform a merge. A second source can be selected by holding down the control key while clicking on the desired source.
bg: За да се извърши сливане трябва да са избрани точно два източника. Вторият източник може да изберете като задържите натиснат клавиша Control и щракнете върху желания.

en: Could not create %s
bg: Не може да се създаде %s

en: Open in %s
bg: Отваряне с %s

en: Plain Text
bg: Чист текст

en: PyGtk 2.10 or later is required
bg: Изисква се PyGtk версия 2.10 или по-късна

en: of %d
bg: от %d

en: Print...
bg: Печата...

en: The marker '<!-- START -->' was not in the template
bg: В шаблонът няма маркер '<!-- START -->'

en: Template Error
bg: Грешка в шаблона

en: Could not open %s
    Using the default template
bg: Не може да се отвори %s
    Използване на шаблона по подразбиране

en: Open in %(program_name)s
bg: Отваряне в %(program_name)s

en: Print a copy
bg: Отпечатва копие

en: RTF document
bg: Документ във формат RTF

en: SVG (Scalable Vector Graphics)
bg: SVG (Мащабируема Векторна Графика)

en: Quick View
bg: Преглеждане

en: Create and add a new address
bg: Създаване и добавяне на нов адрес

en: Remove the existing address
bg: Премахване на съществуващ адрес

en: Edit the selected address
bg: Редактиране на избрания адрес

en: Move the selected address upwards
bg: Преместване на избрания адрес нагоре

en: Move the selected address downwards
bg: Преместване на избрания адрес надолу

en: _Addresses
bg: _Адреси

en: Create and add a new attribute
bg: Създаване и добавяне на нов признак

en: Remove the existing attribute
bg: Изтриване на съществуващия признак

en: Edit the selected attribute
bg: Редактиране на избрания признак

en: Move the selected attribute upwards
bg: Преместване на избрания признак нагоре

en: Move the selected attribute downwards
bg: Преместване на избрания признак надолу

en: _Attributes
bg: _Признаци

en: _References
bg: Отпратки

en: Edit reference
bg: Редактиране на отпратките

en: Remove
bg: Премахване

en: Jump To
bg: Прескачане до

en: Move Up
bg: Преместване нагоре

en: Move Down
bg: Преместване надолу

en: Create and add a new data entry
bg: Създаване и добавяне на ново хранилище

en: Remove the existing data entry
bg: Премахване на съществуващия запис

en: Edit the selected data entry
bg: Редактиране на избрания запис

en: Move the selected data entry upwards
bg: Премества избрания запис нагоре

en: Move the selected data entry downwards
bg: Премества избрания запис надолу

en: Key
bg: Ключ

en: _Data
bg: Данни

en: Remove the selected event
bg: Премахва избраното събитие

en: Share an existing event
bg: Споделяне на съществуващо събитие

en: Move the selected event upwards
bg: Преместване на избраното събитие нагоре

en: Move the selected event downwards
bg: Преместване на избраното събитие надолу

en: Role
bg: Роля

en: _Events
bg: Събития

en: Cannot edit this reference
bg: Тази отпратка не може да се редактира

en: This event reference cannot be edited at this time. Either the associated event is already being edited or another event reference that is associated with the same event is being edited.
    
    To edit this event reference, you need to close the event.
bg: Отпратката не може да бъде добавена сега. Или асоциираното събитие е вече добавено или в момента се редактира друго събитие асоциирано със същото събитие.
    
    За да редактирате отпратката за събитието трябва да затворите редактора на събитието.

en: Temple
bg: Храм

en: _Gallery
bg: Галерия

en: Open with %s
bg: Отваряне с %s

en: Non existing media found in the Gallery
bg: В галерията е открита несъществуваща медия

en: Create and add a new LDS ordinance
bg: Създаване и добавяне на нов Мормонски обред

en: Remove the existing LDS ordinance
bg: Премахване на съществуващия Мормонски обред

en: Edit the selected LDS ordinance
bg: Редактиране на избрания Мормонски обред

en: Move the selected LDS ordinance upwards
bg: Преместване на избрания Мормонски обред нагоре

en: Move the selected LDS ordinance downwards
bg: Преместване на избрания Мормонски обред надолу

en: _LDS
bg: _Мормонска църква

en: Create and add a new name
bg: Създаване и добавяне на ново име

en: Remove the existing name
bg: Премахване на съществуващото име

en: Edit the selected name
bg: Редактиране на избраното име

en: Move the selected name upwards
bg: Преместване на избраното име нагоре

en: Move the selected name downwards
bg: Преместване на избраното име надолу

en: _Names
bg: Имена

en: Set as default name
bg: Задаване като име по подразбиране

en: Create and add a new note
bg: Създаване и добавяне на нова бележка

en: Remove the existing note
bg: Премахване на съществуваща бележка

en: Add an existing note
bg: Добавяне на съществуваща бележка

en: Move the selected note upwards
bg: Преместване на избраната бележка нагоре

en: Move the selected note downwards
bg: Преместване на избраната бележка надолу

en: _Notes
bg: Бележки

en: Create and add a new association
bg: Създаване и добавяне нова връзка

en: Remove the existing association
bg: Премахване на съществуващата връзка

en: Edit the selected association
bg: Редактиране на избраната връзка

en: Move the selected association upwards
bg: Премества избраната връзка нагоре

en: Move the selected association downwards
bg: Премества избраната връзка надолу

en: Association
bg: Връзка

en: _Associations
bg: Връзки

en: Godfather
bg: Кръстник

en: Create and add a new repository
bg: Създаване и добавя ново хранилище

en: Remove the existing repository
bg: Премахване на съществуващо хранилище

en: Add an existing repository
bg: Добавяне на съществуващо хранилище

en: Move the selected repository upwards
bg: Преместване на избраното хранилище нагоре

en: Move the selected repository downwards
bg: Преместване на избраното хранилище надолу

en: _Repositories
bg: _Хранилища

en: Select repository
bg: Избор на хранилище

en: This repository reference cannot be edited at this time. Either the associated repository is already being edited or another repository reference that is associated with the same repository is being edited.
    
    To edit this repository reference, you need to close the repository.
bg: Отпратката не може да бъде добавена сега. Или асоциираното хранилище е вече добавено или в момента се редактира друго хранилище асоциирано със същото събитие.
    
    За да редактирате отпратката за хранилището трябва да затворите редактора на хранилищата.

en: Create and add a new source
bg: Създаване и добавяне на нов източник

en: Remove the existing source
bg: Премахване на съществуващия източник

en: Add an existing source
bg: Добавяне на съществуващ източник

en: Move the selected source upwards
bg: Преместване на избрания източник нагоре

en: Move the selected source downwards
bg: Преместване на избрания източник надолу

en: _Sources
bg: Източници

en: This source reference cannot be edited at this time. Either the associated source is already being edited or another source reference that is associated with the same source is being edited.
    
    To edit this source reference, you need to close the source.
bg: Отпратката не може да бъде добавена сега. Или асоциираният източник е вече добавен или в момента се редактира друг източник асоцииран със същото събитие.
    
    За да редактирате отпратката за източника, трябва да затворите редактора на източници.

en: Create and add a new web address
bg: Създаване и добавяне на нов уеб адрес

en: Remove the existing web address
bg: Премахване на съществуващия уеб адрес

en: Edit the selected web address
bg: Редактиране на избрания уеб адрес

en: Move the selected web address upwards
bg: Преместване на избрания уеб адрес нагоре

en: Move the selected web address downwards
bg: Преместване на избрания уеб адрес надолу

en: Jump to the selected web address
bg: Отиване до избрания уеб адрес

en: _Internet
bg: Интернет

en: Select a media object
bg: Избор на медия обект

en: Select media object
bg: Избиране на медия обект

en: Import failed
bg: Провал на внасянето

en: The filename supplied could not be found.
bg: Не може да се намери наличното име на файл.

en: Cannot import %s
bg: Не може да се внесе %s

en: Cannot display %s
bg: Не може да се изобрази %s

en: GRAMPS is not able to display the image file. This may be caused by a corrupt file.
bg: GRAMPS не може да покаже файлът с изображение. Причината може да е повреда във файла.

en: To select a place, use drag-and-drop or use the buttons
bg: За избор на място използвай влачене и пускане или бутоните

en: No place given, click button to select one
bg: Не е посочено място, цъкнете бутона за да изберете едно

en: Edit place
bg: Редактиране на място

en: Select an existing place
bg: Избор на съществуващо място

en: Remove place
bg: Премахване на място

en: To select a media object, use drag-and-drop or use the buttons
bg: За да изберете медиен обект, използвайте влачене и пускане или бутоните

en: No image given, click button to select one
bg: Не е посочено изображение, цъкнете бутона за да изберете едно

en: Edit media object
bg: Редактиране на медиен обект

en: Select an existing media object
bg: Избор на съществуващ медиен обект

en: Remove media object
bg: Премахване на медиен обект

en: To select a note, use drag-and-drop or use the buttons
bg: За да изберете бележка, използвайте влачене и пускане или бутоните

en: No note given, click button to select one
bg: Не е посочена бележка, цъкнете бутона за да изберете една

en: Edit Note
bg: Редактиране на бележка

en: Select an existing note
bg: Избор на съществуваща бележка

en: Remove note
bg: Премахване на бележка

en: Address Editor
bg: Редактор на адреси

en: Attribute Editor
bg: Редактор на признаци

en: New Attribute
bg: Нов признак

en: Cannot save attribute
bg: Признъкът не може да бъде запазен

en: The attribute type cannot be empty
bg: Не може да има празен тип признак

en: Child Reference Editor
bg: Редактор на отпратки за децата

en: Child Reference
bg: Отпратки за децата

en: manual|Editing_Information_About_Events
bg: Редактиране_Информация_Относно_Събития

en: Event: %s
bg: Събитие: %s

en: New Event
bg: Ново събитие

en: Edit Event
bg: Редактиране на събитие

en: Cannot save event
bg: Не може да се съхрани събитието

en: No data exists for this event. Please enter data or cancel the edit.
bg: Не съществува информация за това събитие. Моля въведете информация или откажете редакцията.

en: Cannot save event. ID already exists.
bg: Събитието не може да бъде запазено. Идентификаторът вече съществува.

en: You have attempted to use the existing GRAMPS ID with value %(id)s. This value is already used by '%(prim_object)s'. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
bg: Опитахте се да използвате съществуващ ИД на GRAMPS ID със стойност %(id)s. Тази стойност вече се използва от '%(prim_object)s'. Моля въведете различен ИД или оставете празен, за да получите следващата налична стойност.

en: The event type cannot be empty
bg: Типът на събитието не може да е празен

en: Add Event
bg: Добавяне на събитие

en: Delete Event (%s)
bg: Изтриване на събитие (%s)

en: Event Reference Editor
bg: Редактор на отпратките за събитията

en: _General
bg: _Основни

en: Modify Event
bg: Промяна на събитие

en: Create a new person and add the child to the family
bg: Създаване на ново лице и добавяне на дете в семейството

en: Remove the child from the family
bg: Премахване на дете от семейството

en: Edit the child reference
bg: Редактиране отпратката на детето

en: Add an existing person as a child of the family
bg: Добавяне на съществуващо лице като дете в семейството

en: Move the child up in the childrens list
bg: Преместване на детето нагоре в списъка с деца

en: Move the child down in the childrens list
bg: Преместване на детето надолу в списъка с деца

en: Paternal
bg: От бащина страна

en: Maternal
bg: От майчина страна

en: _Children
bg: _Деца

en: Edit child
bg: Редактиране на дете

en: Add an existing child
bg: Добавяне на съществуващо дете

en: Edit relationship
bg: Редактиране на семейната връзка

en: Adding parents to a person
bg: Добавяне на родители за дадено лице

en: It is possible to accidentally create multiple families with the same parents. To help avoid this problem, only the buttons to select parents are available when you create a new family. The remaining fields will become available after you attempt to select a parent.
bg: Възможно е инцидентно да създадете множество семейства със едни и същи родители. За да се разреши този проблем са достъпни само бутоните за избор на родители при създаване на ново семейство. Останалите бутони ще бъдат достъпни след като опитате да изберете един родител.

en: Family has changed
bg: Семейството е променено

en: The family you are editing has changed. To make sure that the database is not corrupted, GRAMPS has updated the family to reflect these changes. Any edits you have made may have been lost.
bg: Семейството което редактирате е променено. За да се подсигури целостта на базата от данни GRAMPS обнови семейството така, че да отрази промените. Могат да се загубят някой промени които сте направили.

en: New Family
bg: Ново семейство

en: Edit Family
bg: Редактиране на семейство

en: Add a new person as the mother
bg: Добавяне на ново лице като майка

en: Add a new person as the father
bg: Добавяне на ново лице като баща

en: Select a person as the father
bg:  Избиране на лице за баща

en: Remove the person as the father
bg: Премахване на лице като баща

en: Select a person as the mother
bg: Избиране на лице за майка

en: Remove the person as the mother
bg: Премахване на лице като майка

en: Select Mother
bg: Избор на майка

en: Select Father
bg: Избор на баща

en: Duplicate Family
bg: Повтарящо се семейство

en: A family with these parents already exists in the database. If you save, you will create a duplicate family. It is recommended that you cancel the editing of this window, and select the existing family
bg: Вече съществува семейство с тези родители в базата от данни. Ако съхраните ще създадете повтарящо се семейство. Препоръчително е да прекратите промените в този прозорец и да изберете съществуващо семейство

en: Baptism:
bg: Кръщене:

en: Burial:
bg: Погребение

en: A father cannot be his own child
bg: Баща не може да бъде дете на себе си

en: %s is listed as both the father and child of the family.
bg: %s е описан едновременно като баща и дете в семейството.

en: A mother cannot be her own child
bg: Майка не може да бъде дете на себе си

en: %s is listed as both the mother and child of the family.
bg: %s е описана едновременно като майка и дете в семейството.

en: Cannot save family
bg: Не може да се запази семейството

en: No data exists for this family. Please enter data or cancel the edit.
bg: Не съществува информация за това семейство. Моля въведете информация или прекратете редакцията.

en: Cannot save family. ID already exists.
bg: Семейството не може да бъде запазено. Идентификаторът вече съществува.

en: You have attempted to use the existing GRAMPS ID with value %(id)s. This value is already used. Please enter a different ID or leave blank to get the next available ID value.
bg: Опитахте се да използвате съществуващ идентификатор на GRAMPS със стойност %(id)s. Tази стойност вече се използва. Моля въведете различен ИД или оставете празно за да получите следващата налична стойност на ИД.

en: Add Family
bg: Добавяне на семейство

en: LDS Ordinance Editor
bg: Редактор на Мормонски обреди

en: %(father)s and %(mother)s [%(gramps_id)s]
bg: %(father)s и %(mother)s [%(gramps_id)s]

en: %(father)s [%(gramps_id)s]
bg: [%(gramps_id)s] на %(father)s

en: %(mother)s [%(gramps_id)s]
bg: [%(gramps_id)s] на %(mother)s

en: LDS Ordinance
bg: Мормонски обред

en: Location Editor
bg: Редактор за места

en: Media: %s
bg: Медия: %s

en: New Media
bg: Нова медия

en: Edit Media Object
bg: Редакция на медия обекта

en: Cannot save media object
bg: Медийният обект не може да бъде запазен

en: No data exists for this media object. Please enter data or cancel the edit.
bg: Не съществуват данн за този медиен обект. Моля въведете данни или откажете редактирането.

en: Cannot save media object. ID already exists.
bg: Медийният обект не може да бъде запазен. Идентификаторът вече съществува.

en: Add Media Object (%s)
bg: Добавяне на медийния обект  (%s)

en: Edit Media Object (%s)
bg: Редактиране на медийния обект (%s)

en: Remove Media Object
bg: Премахване на медия обекта

en: Media Reference Editor
bg: Редактор на отпратките за медиите

en: Name Editor
bg: Редактор на имена

en: New Name
bg: Ново име

en: Break global name grouping?
bg: Да се развали ли общото групиране на имената?

en: All people with the name of %(surname)s will no longer be grouped with the name of %(group_name)s.
bg: Лицата с име %(surname)s вече няма да бъдат групирани с името %(group_name)s.

en: Continue
bg: Продължаване

en: Return to Name Editor
bg: Връщане към редактора на имена

en: Group all people with the same name?
bg: Да се групират ли всички лица с еднакво име?

en: You have the choice of grouping all people with the name of %(surname)s with the name of %(group_name)s, or just mapping this particular name.
bg: Имате избор да групирате всички хора с име %(surname)s със името на %(group_name)s или просто да картографирате това частно име.

en: Group all
bg: Групиране на всички

en: Group this name only
bg: Групиране само на това име

en: Note: %(id)s - %(context)s
bg: Бележка: %(id)s - %(context)s

en: Note: %s
bg: Бележка: %s

en: New Note - %(context)s
bg: Нова бележка - %(context)s

en: New Note
bg: Нова бележка

en: _Note
bg: Бележка

en: Cannot save note
bg: Бележката не може да бъде запазена

en: No data exists for this note. Please enter data or cancel the edit.
bg: Не съществуват данни за тази бележка. Моля въведете данни или откажете редактирането.

en: Cannot save note. ID already exists.
bg: Бележката не може да бъде запазена. Този ИД вече съществува.

en: Add Note
bg: Добавяне на бележка

en: Delete Note (%s)
bg: Изтриване на бележката (%s)

en: New Person
bg: Ново лице

en: Patronymic:
bg: Бащино име:

en: Edit Person
bg: Редактиране на лице

en: Edit Object Properties
bg: Редактиране на свойствата на обекта

en: Make Active Person
bg: Задаване като активно лице

en: Make Home Person
bg: Задаване като основно лице

en: Problem changing the gender
bg: Проблем при смяната на пола

en: Changing the gender caused problems with marriage information.
    Please check the person's marriages.
bg: Промяната на пола създаде проблеми с информацията за браковете на лицето.
    Моля, проверете ги.

en: Cannot save person
bg: Не може да се съхрани информацията за лицето

en: No data exists for this person. Please enter data or cancel the edit.
bg: Не съществува информация за това лице. Моля въведете информация или откажете редакцията.

en: Cannot save person. ID already exists.
bg: Лицето не може да бъде запазено. Този ИД вече съществува.

en: Add Person (%s)
bg: Добавяне на лицето (%s)

en: Edit Person (%s)
bg: Редактиране на информация за лицето (%s)

en: Unknown gender specified
bg: Неизвестен пол

en: The gender of the person is currently unknown. Usually, this is a mistake. Please specify the gender.
bg: Полът на лицето е неизвестен. Обикновено това е грешка. Моля посочете пол.

en: _Male
bg: Мъж

en: _Female
bg: Жена

en: _Unknown
bg: Неизвестен

en: Person Reference Editor
bg: Редактор на отпратки към лицата

en: No person selected
bg: Не е избрано лице

en: You must either select a person or Cancel the edit
bg: Трябва или да изберете лице или да откажете редакцията

en: _Location
bg: Местоположение

en: Place: %s
bg: Място: %s

en: New Place
bg: Ново място

en: Invalid latitude (syntax: 18°9'
bg: Невалидна географска ширина (синтаксис: 18°9'

en: Invalid longitude (syntax: 18°9'
bg: Невалидна географска дължина (синтаксис: 18°9'

en: Edit Place
bg: Редактиране на място

en: Cannot save place
bg: Мястото не може да бъде запазено

en: No data exists for this place. Please enter data or cancel the edit.
bg: Не съществуват данни за това място. Моля въведете данни или откажете редактирането.

en: Cannot save place. ID already exists.
bg: Мястото не можe да бъде запазено. Този ИД вече съществува.

en: Add Place (%s)
bg: Добавяне на мястото (%s)

en: Edit Place (%s)
bg: Редактиране на място (%s)

en: Delete Place (%s)
bg: Премахване на място (%s)

en: Save Changes?
bg: Да се запазят ли промените?

en: If you close without saving, the changes you have made will be lost
bg: Ако затворите без запазване, промените които направихте ще се изгубят

en: Repository Reference Editor
bg: Редактор за отпратки към хранилището

en: Repository: %s
bg: Хранилище: %s

en: New Repository
bg: Ново хранилище

en: Repo Reference Editor
bg: Редактор за отпратки към хранилището

en: Modify Repository
bg: Промяна на хранилище

en: Add Repository
bg: Добавяне на хранилище

en: Edit Repository
bg: Редактиране на хранилище

en: Cannot save repository
bg: Не може да се запази хранилището

en: No data exists for this repository. Please enter data or cancel the edit.
bg: Няма информация за това хранилище. Моля въведете информация или откажете редакцията.

en: Cannot save repository. ID already exists.
bg: Хранилището не може да бъде добавено. Този ИД вече съществува.

en: Add Repository (%s)
bg: Добавяне на хранилището (%s)

en: Edit Repository (%s)
bg: Редактиране на хранилище (%s)

en: Delete Repository (%s)
bg: Изтриване на хранилище (%s)

en: New Source
bg: Нов източник

en: Edit Source
bg: Редактиране на източник

en: Cannot save source
bg: Източникът не може да бъде запазен

en: No data exists for this source. Please enter data or cancel the edit.
bg: Няма информация за този източник. Моля въведете информация или откажете редакцията.

en: Cannot save source. ID already exists.
bg: Източникът не може да бъде запазен. Този ИД вече съществува.

en: Add Source (%s)
bg: Добавяне на източника (%s)

en: Edit Source (%s)
bg: Редактиране на източник (%s)

en: Delete Source (%s)
bg: Изтриване на източник (%s)

en: Source Reference Editor
bg: Редактор за отпратки към източниците

en: Source: %s
bg: Източник: %s

en: Modify Source
bg: Промяна на източник

en: Add Source
bg: Добавяне на източник

en: Internet Address Editor
bg: Редактор на Интернет адреси

en: Error saving backup data
bg: Грешка при запазване на резервните данни

en: Error restoring backup data
bg: Грешка при възстановяване на резервните данни

en: Your GEDCOM file is empty.
bg: Вашият файл GEDCOM е празен.

en: Invalid line %d in GEDCOM file.
bg: невалиден ред %d във файла GEDCOM.

en: Your GEDCOM file is corrupted. It appears to have been truncated.
bg: Файлът във формат GEDCOM е повреден. Изглежда прекъснат.

en: Import from GEDCOM (%s)
bg: Внасяне от GEDCOM (%s)

en: GEDCOM import
bg: Внасяне от файл във формат GEDCOM

en: Line %d was not understood, so it was ignored.
bg: Ред %d не може да бъде разбран така, че беше игнориран.

note: empty: discard, with warning and skip subs Note: level+2
en: Line %d: empty event note was ignored.
bg: Ред %d: игнорирана е празна бележка за събитие.

en: Could not import %s
bg: Не може да бъде внесен %s

en: Import from %s
bg: Внасяне от %s

en: Line %d: empty note was ignored.
bg: Ред %d: беше пренебрегната празна бележка

en: Report a bug
bg: Докладване на грешка в програмата

en: This is the Bug Reporting Assistant. It will help you to make a bug report to the Gramps developers that will be as detailed as possible.
    
    The assistant will ask you a few questions and will gather some information about the error that has occured and the operating environment. At the end of the assistant you will be asked to file a bug report on the Gramps bug tracking system. The assistant will place the bug report on the clip board so that you can paste it into the form on the bug tracking website and review exactly what information you want to include.
bg: Това е асистентът за докладване на грешки. Той ще ви помогне да направите възможно най-точен доклад за грешка до разработчиците на Gramps.
    
    Асистентът ще ви зададе няколко въпроса и ще събере малко информация за грешката и за работното обкръжение. На края ще бъдете помолен да изпратите доклад за грешка до системата за следене на грешки на GRAMPS. Асистентът ще постави доклада в системния буфер така, че да може да го поставите във формата на уеб страницата за следене на грешки и да проверите точно каква информация желаете да включите.

en: Report a bug: Step 1 of 5
bg: Доклад на грешка: Стъпка 1 от 5

en: Report a bug: Step 2 of 5
bg: Доклад на грешка: Стъпка 2 от 5

en: Report a bug: Step 3 of 5
bg: Доклад на грешка: Стъпка 3 от 5

en: Report a bug: Step 4 of 5
bg: Доклад на грешка: Стъпка 4 от 5

en: Report a bug: Step 5 of 5
bg: Доклад на грешка: Стъпка 5 от 5

en: GRAMPS is an Open Source project. Its success depends on its users. User feedback is important. Thank you for taking the time to submit a bug report.
bg: GRAMPS е проект с отворен код. Неговият успех зависи от неговите потребители. Обратната връзка с тях е важна. Благодарим, че отделихте време за да докладвате грешка.

en: If you can see that there is any personal information included in the error please remove it.
bg: Ако видите някаква лична информация във доклада моля изтрийте я.

en: Error Details
bg: Подробности за грешката

en: This is the detailed Gramps error information, don't worry if you do not understand it. You will have the opportunity to add further detail about the error in the following pages of the assistant.
bg: Това е подробна информация за грешка на GRAMPS, не се тревожете, ако не я разбирате. Ще имате възможност да добавите допълнителна информация за грешката в следващите стараниците на помощника.

en: Please check the information below and correct anything that you know to be wrong or remove anything that you would rather not have included in the bug report.
bg: Моля проверете информацията по-долу и поправете всичко, което знаете, че е грешно или премахнете всичко, което не желаете да се включва в доклада за грешка.

en: System Information
bg: Системна информация

en: This is the information about your system that will help the developers to fix the bug.
bg: Това е информация за системата ви, която ще помогне на разработчиците да оправят грешката.

en: Please provide as much information as you can about what you were doing when the error occured.
bg: Моля дайте възможно най-пълна информация за това какво правихте в момента на появяване на грешката.

en: Further Information
bg: Допълнителна информация

en: This is your opportunity to describe what you were doing when the error occured.
bg: Това е вашата възможност да опишете какво сте правили при възникването на грешката.

en: Please check that the information is correct, do not worry if you don't understand the detail of the error information. Just make sure that it does not contain anything that you do not want to be sent to the developers.
bg: Моля проверете дали информацията е вярна и не се тревожете, ако не разбирате подробностите. Просто се уверете, че тя не съдържа нищо, което не желаете да изпратите на разработчиците.

en: Bug Report Summary
bg: Съдържание на доклада за грешки

note: side_label = gtk.Label(_("This is the completed bug report. The next page "#. "of the assistant will help you to send the report "#. "to the bug report mailing list."))
en: This is the completed bug report. The next page of the assistant will help you to file a bug  on the Gramps bug tracking system website.
bg: Това е завършеният доклад за грешка. Следващата страница от помощника ще ви помогне да съобщите за нея на уеб страницата на GRAMPS за проследяване на грешки.

en: Use the two buttons below to first copy the bug report to the clipboard and then open a webbrowser to file a bug report at
bg: Използвайте двата бутона по-долу за да копирате доклада за грешка и след това отворете уеб четец за да попълните информация за него на

note: url_label = gtk.Label(_("If your email client is configured correctly you may be able "#. "to use this button to start it with the bug report ready to send. "#. "(This will probably only work if you are running Gnome)"))
en: Use this button to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
bg: Използвайте този бутон за да стартирате уеб четец и да попълните доклад за грешка на системата за проследяване на грешки на GRAMPS.

note: clip_label = gtk.Label(_("If your email program fails to start you can use this button " "to copy the bug report onto the clipboard. Then start your " "email client, paste the report and send it to the address " "above."))
en: Use this button to copy the bug report onto the clipboard. Then go to the bug tracking website by using the button below, paste the report and click submit report
bg: Използвайте този бутон за да копирате доклада за грешка. След това чрез бутона по-долу идете на уеб страницата за проследяван на грешки, поставете доклада и натиснете submit report

en: Send Bug Report
bg: Изпраща доклад за грешка в програмата

note: side_label = gtk.Label(_("This is the final step. Use the buttons on this " "page to transfer the bug report to your email client."))
en: This is the final step. Use the buttons on this page to start a web browser and file a bug report on the Gramps bug tracking system.
bg: Това е последна стъпка. Използвайте бутоните на тази страница за да стартирате уеб четец и попълнете доклад за грешка в системата за проследяване на грешки на GRAMPS.

en: manual|General
bg: Основни

en: Error Report
bg: Доклад за грешка

en: GRAMPS has experienced an unexpected error
bg: Неочаквана грешка в GRAMPS

en: Your data will be safe but it would be advisable to restart GRAMPS immediately. If you would like to report the problem to the GRAMPS team please click Report and the Error Reporting Wizard will help you to make a bug report.
bg: Данните ви ще са в безопасност, но е желателно незабавно да рестартирате GRAMPS. Ако желаете да съобщите за проблема на екипа на GRAMPS, цъкнете Доклад и Помощника за докладване на грешки ще ви помогне да го направите.

en: Error Detail
bg: Подробности за грешката

en: Report
bg: Доклад

en: Select Event
bg: Избор на събитие

en: Select Family
bg: Избор на семейство

en: Select Note
bg: Избор на бележка

en: Select Media Object
bg: Избор на медия обекта

en: Select Person
bg: Избор на лице

en: Select Place
bg: Избор на място

en: Select Repository
bg: Избор на хранилище

en: Select Source
bg: Избор на източник

en: Age
bg: Възраст

en: Age on Date
bg: Възраст на дата

en: Display people and ages on a particular date
bg: Показване на хората и годините им на определена дата

note: display the results
en: Sorted events of %s
bg: Сортирани събития на %s

en: Event Type
bg: Тип на събитието

en: Event Date
bg: Дата на събитието

en: Event Place
bg: Място на събитието

note: display the results
en: Sorted events of family
     %s - %s
bg: Сортирани събития на семейство
     %s - %s

en: Family Member
bg: Семеен член

en: Personal events of the children
bg: Лични събития на децата

en: All Events
bg: Всички събития

en: Display a person's events, both personal and family.
bg: Показване на събития на лицето, лични и семейни.

en: Display the family and family members events.
bg: Показване на събитията на семейството и членовете му.

en: Home person not set.
bg: Не е зададено основно лице.

en: %s and %s are the same person.
bg: %s и %s са едно и също лице.

en: %(person)s is the %(relationship)s of %(active_person)s.
bg: %(person)s е %(relationship)s на %(active_person)s.

en: %(person)s and %(active_person)s are not directly related.
bg: %(person)s и %(active_person)s не са пряко свързани.

en: %(person)s and %(active_person)s have following in-law relations:
bg: %(person)s и %(active_person)s имат следните законови взаимоотношения:

en: Relationships of %s to %s
bg: Семейни връзки на %s с %s

en: Detailed path from %(person)s to common ancestor
bg: Подробен път от %(person)s до общ прародител

en: Name Common ancestor
bg: Име на общия прародител

en: Parent
bg: Родител

en: Remarks
bg: Забележки

en: The following problems were encountered:
bg: Възникнаха следните проблеми:

en: Relation to Home Person
bg: Връзка с основното лице

en: Display all relationships between person and home person.
bg: Показване на всички връзки между лицето и основното лице.

en: Ahnentafel Report for %s
bg: Ахнентафел доклад за %s

en: Generation %d
bg: Поколения %d

note: ######################### ###############################
en: Report Options
bg: Настройки за доклада

en: Center Person
bg: Централно лице

en: The center person for the report
bg: Основното лица за доклада

en: Generations
bg: Поколения

en: The number of generations to include in the report
bg: Брой поколения за включване в доклада

en: Page break between generations
bg: Разделител за страници между поколенията

en: Whether to start a new page after each generation.
bg: Дали да се започва нова страница след всяко поколение

en: Add linebreak after each name
bg: Добавяне на край на ред след всяко име

en: Indicates if a line break should follow the name.
bg: Указва дали след името да има един празен ред

en: The style used for the title of the page.
bg: Използваният стил за заглавието на страницата.

en: The style used for the generation header.
bg: Използваният стил за заглавната част на поколението

en: The basic style used for the text display.
bg: Основния стил, използван за показване на текст

en: Ahnentafel Report
bg: Ахнентафел доклад

en: Produces a textual ancestral report
bg: Създава текстов доклад на прародителите

en: Ancestor Graph for %s
bg: Диаграма на прародителите за %s

en: Tree Options
bg: Настройки на дървото

en: The center person for the tree
bg: Основното лице за дървото

en: The number of generations to include in the tree
bg: Брой поколения за включване в дървото

en: Display Format
bg: Начин на представяне

en: Sc_ale to fit on a single page
bg: _Мащабиране за поместване в една страница

en: Whether to scale to fit on a single page.
bg: Дали да се извършва мащабиране за поместване в една страница.

en: Include Blank Pages
bg: Включване на празни страници

en: Whether to include pages that are blank.
bg: Дали да се включват празни страници.

en: Co_mpress tree
bg: _Компресиране на дървото

en: The basic style used for the title display.
bg: Основният стил, използван за показване на заглавие.

en: Ancestor Tree
bg: Родословно дърво

en: Produces a graphical ancestral tree
bg: Създава графично родословно дърво

en: Not Applicable
bg: Не приложим

en: unknown father
bg: неизвестен баща

en: unknown mother
bg: неизвестна майка

en: %s and %s (%s)
bg: %s и %s (%s)

en: Available Books
bg: Достъпни книги

en: Book List
bg: Списък на книгите

en: Book Report
bg: Доклад книга

en: New Book
bg: Нова книга

en: _Available items
bg: _Достъпни книги

en: Current _book
bg: _Текуща книга

en: Item name
bg: Наименование на артикула

en: Subject
bg: Предмет

en: Book selection list
bg: Списък за избор на книги

en: Different database
bg: Различна база от данни

en: Setup
bg: Настройка

en: Book Menu
bg: Меню за книга

en: Available Items Menu
bg: Меню на наличните елементи

en: GRAMPS Book
bg: Книга на GRAMPS

en: Produces a book containing several reports.
bg: Създава книга съдържаща няколко доклада.

note: ---------------------
en: Options
bg: Настройки

note: ###############################
en: Filter
bg: Филтър

en: Select filter to restrict people
bg: Създаване на филтър за ограничаване на хората

en: Filter Person
bg: Филтър на лица

en: The center person for the filter
bg: Основното лице за филтъра

en: Source text
bg: Текст на източника

en: Calculated Date Estimates
bg: Изчислени приблизителни данни

en: Source to remove and/or add
bg: Източник за премахване и/или добавяне

en: Remove previously added dates
bg: Премахване на предишно създадени книги

en: Add estimated birth dates
bg: Добавяне на приблизителни дати на раждане

en: Add estimated death dates
bg: Добавяне на приблизителни дати на смърт

en: Display detailed results
bg: Показване на подробни резултати

en: Show details for every date entered
bg: Показване на подробности за всяка въведена дата

note: -----------------------------------------------------
en: Config
bg: Настройка

en: Maximum age
bg: Максимална възраст

en: Maximum age that one can live to
bg: Максимална възраст, до която човек може да достигне

en: Maximum sibling age difference
bg: Максимална разлика във възрастта на братята/сестрите

en: Maximum age difference between siblings
bg: Максимална разлика във възрастта между братята/сестрите

en: Minimum years between generations
bg: Минимум години между поколенията

en: Minimum years between two generations
bg: Минимум години между две поколения

en: Average years between generations
bg: Средно години между поколенията

en: Average years between two generations
bg: Средно години между две поколения

en: Calculate Estimated Dates
bg: Изчисляване на приблизителните дати

en: Results
bg: Резултати

en: Processing...
bg: Тече обработка...

en: Replacing...
bg: Замяна...

en: Removing '%s'...
bg: Премахване '%s'...

en: Calculating...
bg: Изчисляване...

en: Calculating estimated dates...
bg: Изчисляване на приблизителните дати...

note: print "added birth"
en: Estimated birth date
bg: Приблизителна дата на раждане

note: print "added death"
en: Estimated death date
bg: Приблизителна дата на смъртта

en:  added birth on %s
bg: добавено е раждане на %s

en:  added death on %s
bg: добавена е смърт на %s

en: Calculate date estimates
bg: Изчисляване на приблизителните дати

en: Done!
bg: Готово!

en: Estimated date
bg: Приблизителна дата

en: Beta
bg: Бета

en: Calculates estimated dates for birth and death.
bg: Изчисляване на приблизителните дати за раждане и смърт.

en: Calendar Report
bg: Доклад Календар

note: initialize the dict to fill:
en: Calendar
bg: Календар

note: generate the report:
en: Formatting months...
bg: Форматиране на месеците...

en: Filtering data...
bg: Филтриране на информацията...

en: %(spouse)s and
     %(person)s, %(nyears)d
bg: %(nyears)d годишнина
    от брака на
    %(spouse)s и
     %(person)s

note: initialize the dict to fill:
en: Birthday and Anniversary Report
bg: Доклад за рождените дни и годишнините

en: Relationships shown are to %s
bg: Показаните връзки се отнасят за  %s

en: Year of calendar
bg: Години на календара

en: Select filter to restrict people that appear on calendar
bg: Изберете филтър за да ограничите показваните лица на календара

en: Select the format to display names
bg: Изберете формат за показване на имената

en: Country for holidays
bg: Национални празници

en: Select the country to see associated holidays
bg: Изберете страна, за да видите прилежащите и празници

note: Default selection ????
en: First day of week
bg: Първи ден от седмицата

en: Select the first day of the week for the calendar
bg: Изберете първи ден от седмицата за календара

en: Birthday surname
bg: Фамилия на рожденика

en: Wives use husband's surname (from first family listed)
bg: Съпругата използва фамилията на съпруга (от първото изброено семейство)

en: Wives use husband's surname (from last family listed)
bg: Съпругата използва фамилията на съпруга (от последното изброено семейство)

en: Wives use their own surname
bg: Съпругата използва собствената си фамилия

en: Select married women's displayed surname
bg: Изберете показваното фамилно име на омъжената жена

en: Include only living people
bg: Включване само на живи лица

en: Include only living people in the calendar
bg: Включване само на живи хора в календара

en: Include birthdays
bg: Включва рожденните дни

en: Include birthdays in the calendar
bg: Включване на рождените дни в календара

en: Include anniversaries
bg: Включва годишнините

en: Include anniversaries in the calendar
bg: Включване на годишнините в календара

en: Text Options
bg: Параметри на текста

en: Text Area 1
bg: Текстова област 1

en: My Calendar
bg: Моят календар

en: First line of text at bottom of calendar
bg: Първият ред с текст в дъното на календара.

en: Text Area 2
bg: Текстова област 2

en: Produced with GRAMPS
bg: Създадено с GRAMPS

en: Second line of text at bottom of calendar
bg: Вторият ред с текст в дъното на календара.

en: Text Area 3
bg: Текстова област 3

en: Third line of text at bottom of calendar
bg: Третият ред с текст в дъното на календара.

en: Title text and background color
bg: Заглавие  и цвят на фона

en: Calendar day numbers
bg: Номерация на дните на календара

en: Daily text display
bg: Текст за всеки ден

en: Days of the week text
bg: Текст за дните от седмицата

en: Text at bottom, line 1
bg: Текст отдолу, ред 1

en: Text at bottom, line 2
bg: Текст отдолу, ред 2

en: Text at bottom, line 3
bg: Текст отдолу, ред 3

en: Borders
bg: Граници

en: Title text
bg: Заглавен текст

en: Title of calendar
bg: Заглавие на календара

en: Include relationships to center person
bg: Включване на роднински връзки с основното лице

en: Include relationships to center person (slower)
bg: Роднинска връзка с основното лице (по-бавно)

en: Title text style
bg: Стил за текста на заглавието

en: Day text style
bg: Стил за текста на дните

en: Month text style
bg: Стил за текста на месеците

en: Don't include holidays
bg: Не се включват празниците

en: Produces a graphical calendar
bg: Създава графичен календар

en: Produces a report of birthdays and anniversaries
bg: Създава доклад за рождени дни и годишнини

en: manual|Fix_Capitalization_of_Family_Names...
bg: Поправка_на_Семейни_Имена_Написани_с_Главни_Букви...

en: Capitalization changes
bg: Промени в изписването с главни букви

en: Checking Family Names
bg: Проверяване на Семейните имена

en: Searching family names
bg: Търсене на семейните имена

en: No modifications made
bg: Нямаше направени промени

en: No capitalization changes were detected.
bg: Не са засечени промени в изписването с главни букви.

en: Select
bg: Избор

en: Original Name
bg: Истинско име

en: Capitalization Change
bg: Промяна в изписването с главни букви

en: Building display
bg: Изграждане на изгледа

en: Fix Capitalization of Family Names
bg: Оправяне на имената на семейства, изписани с главни букви

en: Searches the entire database and attempts to fix capitalization of the names.
bg: Претърсва цялата база и се опитва да оправи имената изписани с главни букви.

en: Change Event Types
bg: Промяна на вида но събитието

en: Analyzing Events
bg: Анализиране на събитията

en: Change types
bg: Промяна на типа

en: No event record was modified.
bg: Бе бяха променяни записи за събития.

en: 1 event record was modified.
bg: Беше променен 1 запис за събитие.

en: %d event records were modified.
bg: Бяха променени %d записа за събития

en: Rename Event Types
bg: Преименуване типа на събитието

en: Allows all the events of a certain name to be renamed to a new name.
bg: Позволява да бъдат преименувани всички събития с определено име.

en: Check Integrity
bg: Проверка на целостта

en: Checking Database
bg: Проверяване на базата данни

en: Looking for invalid name format references
bg: Преглеждане за отпратки с невалиден формат на името

en: Looking for duplicate spouses
bg: Преглеждане за дублиращи си брачни партньори

en: Looking for character encoding errors
bg: Преглеждане за грешки в кодирането на шрифтовете

en: Looking for broken family links
bg: Преглеждане за развалени семейни връзки

en: Looking for unused objects
bg: Преглеждане за неизползвани обекти

en: Select file
bg: Избор на файл

en: Media object could not be found
bg: Не може да бъде намерен медия обектът

en: The file:
     %(file_name)s 
    is referenced in the database, but no longer exists. The file may have been deleted or moved to a different location. You may choose to either remove the reference from the database, keep the reference to the missing file, or select a new file.
bg: Файлът:
     %(file_name)s 
    има отпратки в базата данни, но вече не съществува. Той може да е изтрит или преместен на друго място. Можете да изберете или да махнете отпратката от базата данни, или да изберете нов файл и да задържите отпратката.

en: Looking for empty people records
bg: Преглеждане за празни записи на хора

en: Looking for empty family records
bg: Преглеждане за празни записи на семейства

en: Looking for empty event records
bg: Преглеждане за празни записи на събития

en: Looking for empty source records
bg: Преглеждане за празни записи за източници

en: Looking for empty place records
bg: Преглеждане за празни записи на места

en: Looking for empty media records
bg: Преглеждане за празни медийни записи

en: Looking for empty repository records
bg: Преглеждане за празни записи за хранилища

en: Looking for empty note records
bg: Преглеждане за празни записи за бележки

en: Looking for empty families
bg: Преглеждане за празни семейства

en: Looking for broken parent relationships
bg: Преглеждане за развалени родителски връзки

en: Looking for event problems
bg: Преглеждане за проблеми със събития

en: Looking for person reference problems
bg: Преглеждане за проблеми с отпратки за лица

en: Looking for repository reference problems
bg: Преглеждане за проблеми с отпратки за хранилища

en: Looking for place reference problems
bg: Преглеждане за проблеми с отпратки за места

en: Looking for source reference problems
bg: Преглеждане за проблеми с отпратки за източници

en: Looking for media object reference problems
bg: Преглеждане за проблеми с отпратки за медийни обекти

en: Looking for note reference problems
bg: Преглеждане за проблеми с отпратки за бележки

en: No errors were found
bg: Не бяха намерени грешки

en: The database has passed internal checks
bg: Базата данни премина вътрешните проверки

en: 1 broken child/family link was fixed
bg: Беше оправена 1 развалена връзка дете/семейство

en: %d broken child/family links were found
bg: Бяха намерени %d развалени връзки дете/семейство

en: Non existing child
bg: Несъществуващо дете

en: %s was removed from the family of %s
bg: %s беше премахнат от семейството на %s

en: 1 broken spouse/family link was fixed
bg: Беше оправена 1 развалена връзка брачен партньор/семейство

en: %d broken spouse/family links were found
bg: Бяха намерени %d развалени връзки брачен партньор/семейство

en: Non existing person
bg: Несъществуващо лице

en: %s was restored to the family of %s
bg: %s беше възстановен в семейството на %s

en: 1 duplicate spouse/family link was found
bg: Беше открита една дублираща се връзка брачен партньор/семейство

en: %d duplicate spouse/family links were found
bg: Бяха открити %d дублиращи се връзки брачен партньор/семейство

en: 1 family with no parents or children found, removed.
bg: Беше открито 1 семейство без родители или деца, изтрито.

en: %d families with no parents or children, removed.
bg: %d семейства без родители или деца, премахнати.

en: 1 corrupted family relationship fixed
bg: Беше поправена 1 семейна връзка

en: %d corrupted family relationship fixed
bg: Бяха поправени %d семейни връзки

en: 1 person was referenced but not found
bg: Имаше отпратки за 1 лице, но не беше открито

en: %d persons were referenced, but not found
bg: Имаше отпратки за %d лица, но не бяха открити

en: 1 repository was referenced but not found
bg: Имаше отпратки за 1 хранилище, но не беше открито

en: %d repositories were referenced, but not found
bg: Имаше отпратки за %d хранилища, но не бяха открити

en: 1 media object was referenced, but not found
bg: Имаше отпратки за 1 медиен обект, но не беше открит

en: %d media objects were referenced, but not found
bg: Имаше отпратки за %d медийни обекти, но не бяха открити

en: Reference to 1 missing media object was kept
bg: Беше запазена отпратка към 1 липсващ медиен обект

en: References to %d media objects were kept
bg: Бяха запазени %d отпратки към медийни обекти

en: 1 missing media object was replaced
bg: Беше заместен 1 липсващ медиен обект

en: %d missing media objects were replaced
bg: Бяха заместени %d липсващи медийни обекти

en: 1 missing media object was removed
bg: Беше изтрит 1 липсващ медиен обект

en: %d missing media objects were removed
bg: Бяха премахнати %d липсващи медийни обекти

en: 1 invalid event reference was removed
bg: Беше премахната 1 невалидна отпратка за събитие

en: %d invalid event references were removed
bg: Бяха премахнати %d невалидни отпратки за събитие

en: 1 invalid birth event name was fixed
bg: Беше оправено 1 невалидно име на събитие за раждане

en: %d invalid birth event names were fixed
bg: Бяха оправени %d невалидни имена на събития на раждане

en: 1 invalid death event name was fixed
bg: Беше оправено 1 невалидно име на събитие за смърт

en: %d invalid death event names were fixed
bg: Бяха оправени %d невалидни имена на събития на смърт

en: 1 place was referenced but not found
bg: Имаше отпратки за 1 място, но не беше намерено

en: %d places were referenced, but not found
bg: Имаше отпратки за %d места, но не бяха открити

en: 1 source was referenced but not found
bg: Имаше отпратки за 1 източник, но не беше намерен

en: %d sources were referenced, but not found
bg: Имаше отпратки за %d източници, но не бяха открити

en: 1 media object was referenced but not found
bg: Имаше отпратки за 1 медиен обект, но не беше намерен

en: 1 note object was referenced but not found
bg: Имаше отпратки за 1 обект бележки, но не беше намерен

en: %d note objects were referenced, but not found
bg: Имаше отпратки за %d обекти бележки, но не бяха открити

en: 1 invalid name format reference was removed
bg: Беше премахната 1 отпратка с невалидно име

en: %d invalid name format references were removed
bg: Бяха премахнати %d отпратки с невалидно име

en: %d empty objects removed:
       %d person objects
       %d family objects
       %d event objects
       %d source objects
       %d media objects
       %d place objects
       %d repository objects
       %d note objects
bg: %d премахнати празни обекта:
       %d лица
       %d семейства
       %d събития
       %d източници
       %d медия
       %d места
       %d хранилища
       %d бележки

en: Integrity Check Results
bg: Резултати от проверката на целостта

en: Check and Repair
bg: Проверка и Поправка

en: Check and Repair Database
bg: Проверка и поправка на базата данни

en: Checks the database for integrity problems, fixing the problems that it can
bg: Проверява базата данни за проблеми с целостта, оправяйки тези, които може

en: Initial Text
bg: Въвеждащ текст

en: Text to display at the top.
bg: Текст, който да се показва отгоре.

en: Middle Text
bg: Текст по средата

en: Text to display in the middle
bg: Текст, който да се показва по средата.

en: Final Text
bg: Краен текст

en: Text to display last.
bg: Текст, който да се показва най-накрая

en: The style used for the first portion of the custom text.
bg: Използваният стил за първата част от текста.

en: The style used for the middle portion of the custom text.
bg: Използваният стил за средната част от текста.

en: The style used for the last portion of the custom text.
bg: Използваният стил за последната част от текста.

en: Custom Text
bg: Потребителски Текст

note: Running with gui -> Show message
en: Start date test?
bg: Начало на тест на датите?

en: This test will create many persons and events in the current database. Do you really want to run this test?
bg: Този тест ще създаде много лица и събития в текущата база данни. Наистина ли желаете да го изпълните?

en: Run test
bg: Изпълнение на тест

en: Running Date Test
bg: Изпълнение на тест на датите

en: Generating dates
bg: Генериране на дати

en: Date Test Plugin
bg: Приставка Тест на дата

en: Double-click a day for details
bg: Двойно цъкане върху ден за подробности

en: Click name to change active
    Double-click name to edit
bg: Цъкнете на името за смяна на активното лице
    Двойно цъкане за редактиране

en: Log for this Session
bg: Дневник за тази сесия

en: Added
bg: Добавено

en: Deleted
bg: Изтрито

en: Updated
bg: Обновено

en: Selected
bg: Избрано

en: Double-click surname for details
bg: Двойно цъкане върху фамилно име за подробности

note: will be overwritten in load
en: No Family Tree loaded.
bg: Няма заредено родословно дърво

en: Processing...
bg: Тече обработка...

en: Total unique surnames
bg: Уникални фамилии общо

en: Total people
bg: Хора общо

en: Click name to make person active
bg: Цъкнете върху името за да направите лицето активно

en: Right-click name to edit person
bg: Дясно цъкане върху името за редактиране на лицето

en: Active person: %s
bg: Активно лице: %s

en: %d. Partner:
bg: %d. Партньор:

en: %d. Partner: Not known
bg: %d. Партньор: Не е известен

en: Parents:
bg: Родители:

en:    %d.a Mother:
bg:    %d.a Майка:

en:    %d.b Father:
bg:    %d.b Баща:

en: Move mouse over links for options
bg: Премес

en: Click to make active
bg: Цъкнете за да го направите активен

en: Right-click to edit
bg: Дясно цъкане за редактиране

en: (b. %(birthdate)s, d. %(deathdate)s)
bg: (род. %(birthdate)s, поч. %(deathdate)s)

en: (b. %s)
bg: (род. %s)

en: (d. %s)
bg: (поч. %s)

en: 
    Breakdown by generation:
bg: 
    Разбивка по поколение:

en: Generation 1
bg: Поколение 1

en: Double-click to see people in generation
bg: Цъкнете два пъти за да видите хората в поколението

en:  has %d of %d individuals (%.2f%% complete)
bg:  има %d от %d лица (%.2f%% завършено)

en: All generations
bg: Всички поколения

en: Double-click to see all generations
bg: Двойно цъкане за показване на всички поколения

en:  have %d individuals
bg:  има %d лица

en: Double-click item to see matches
bg: Цъкнете два пъти елемента за да видите съвпаденията.

note: -------------------------
en: Individuals
bg: Лица

en: Number of individuals
bg: Брой на лицата

note: -------------------------
en: Males
bg: Мъже

en: Females
bg: Жени

en: Individuals with unknown gender
bg: лица с неизвестен пол

en: Individuals with incomplete names
bg: Лица с непълни имена

en: Individuals missing birth dates
bg: Лица с липсващи дати на раждане

en: Disconnected individuals
bg: Несвързани лица

en: Family Information
bg: Семейна информация

en: Number of families
bg: Брой на семействата

en: Unique surnames
bg: Уникални фамилии

en: Media Objects
bg: Медия обекти

en: Individuals with media objects
bg: Лица със свързани медия обекти

en: Total number of media object references
bg: Максимален брой на връзки към медия обекти

en: Number of unique media objects
bg: Брой на самостоятелни медия обекти

en: Total size of media objects
bg: Максимален размер на медия обектите

en: bytes
bg: байта

en: Missing Media Objects
bg: Липсващи медия обекти

en: Enter Python expressions
bg: Въведете изрази на Python

en: class name|Date
bg: Дата

en: Error
bg: Грешка

en: Enter SQL query
bg: Въведете SQL заявка

note: GUI setup:
en: Enter text
bg: Въведете текст

en: Enter your TODO list here.
bg: Въведете списъка си задачи тук.

en: Welcome to GRAMPS!
    
    GRAMPS is a software package designed for genealogical research. Although similar to other genealogical programs, GRAMPS offers some unique and powerful features.
    
    GRAMPS is an Open Source Software package, which means you are free to make copies and distribute it to anyone you like. It's developed and maintained by a worldwide team of volunteers whose goal is to make GRAMPS powerful, yet easy to use.
    
    Getting Started
    
    The first thing you must do is to create a new Family Tree. To create a new Family Tree (sometimes called a database) select "Family Trees" from the menu, pick "Manage Family Trees", press "New" and name your database. For more details, please read the User Manual, or the on-line manual at http://gramps-project.org.
    
    You are currently reading from the "Gramplets" page, where you can add your own gramplets.
    
    You can right-click on the background of this page to add additional gramplets and change the number of columns. You can also drag the Properties button to reposition the gramplet on this page, and detach the gramplet to float above GRAMPS. If you close GRAMPS with a gramplet detached, it will re-open detached the next time you start GRAMPS.
bg: Добре дошли в GRAMPS!
    
    GRAMPS е софтуер, предназначен за генеалогични проучвания. Въпреки, че е подобен на други генеалогични програми, GRAMPS предлага някои уникални и мощни възможности.
    
    GRAMPS е софтуер с отворен код, което значи, че сте свободни да го копирате и раздавате на който си пожелаете. Той е разработен и поддържан от екип от доброволци от цял свят, чиято цел е да направят GRAMPS мощен и същевременно лесен за използване.
    
    Първи стъпки
    
    Първото нещо, което трябва да направите, е да създадете ново Родословно Дърво. За да създадете ново родословно дърво (понякога наричано база данни), изберете "Родословни Дървета" от менюто, след това "Управление на родословните дървета", натиснете "Ново" и именувайте вашата база данни. За повече подробности, моля прочетете Потребителското Ръководство или онлайн ръководството на http://gramps-project.org.
    
    В момента четете от страницата "Грамплети", където можете да добавяте свои собствени грамплети.
    
    Можете да цъкнете с десен бутон на фона на тази страница, за да добавите допълнителни грамплети и да промените броя на колоните. Можете също да влачите бутона Свойства, за да промените положението на грамплета на тази страница и да откачите грамплета да се рее над GRAMPS. Ако затворите GRAMPS с откачен грамплет, той ще се отвори като такъв и при следващото стартиране на GRAMPS.

en: Read news from the GRAMPS wiki
bg: Прочетете новините от wiki-то на GRAMPS

en: Reading
bg: Четене

note: GUI setup:
en: Enter a date, click Run
bg: Въведете дата, цъкнете Изпълнение

en: Enter a date in the entry below and click Run. This will compute the ages for everyone in your Family Tree on that date. You can then sort by the age column, and double-click the row to view or edit.
bg: Въведете дата в полето по-долу и цъкнете Изпълнение. Това ще изчисли възрастта на всеки във вашето Родословно дърво на тази дата. След това можете да извършите сортиране по възраст и да цъкнете два пъти реда за преглеждане или редактиране.

en: Run
bg: Изпълнение

en: Top Surnames Gramplet
bg: Грамплет Топ фамилии

en: Top Surnames
bg: Топ фамилии

en: Surname Cloud Gramplet
bg: Грамплет Съвкупност от фамилни имена

en: Surname Cloud
bg: Съвкупност от Собствени имена

en: Statistics Gramplet
bg: Грамплет Статистики

en: Statistics
bg: Статистики

en: Session Log Gramplet
bg: Грамплет Дневник на сесията

en: Session Log
bg: Дневник на сесията

en: Python Gramplet
bg: Грамплет Python

en: Python Shell
bg: Обвивка на Python

en: TODO Gramplet
bg: Грамплет Задачи

en: TODO List
bg: Списък със задачи

en: Welcome Gramplet
bg: Грамплет Добре дошли

en: Welcome to GRAMPS!
bg: Добре дошли в GRAMPS!

en: Calendar Gramplet
bg: Грамплет Календар

en: News Gramplet
bg: Грамплет Новини

en: News
bg: Новини

en: Age on Date Gramplet
bg: Грамплет Възраст на дата

en: Relatives Gramplet
bg: Грамплет Роднини

en: Active Person's Relatives
bg: Близки на активното лице

en: Pedigree Gramplet
bg: Грамплет Родословно дърво

en: FAQ Gramplet
bg: Грамплет Често задавани въпрос

en: FAQ
bg: Често задавани въпроси

en: Query Gramplet
bg: Грамплет Заявка

en: Query
bg: Заявка

en: manual|Interactive_Descendant_Browser...
bg: Интерактивно разглеждане на потомците

en: Descendant Browser: %s
bg: Браузър на потомците: %s

en: Descendant Browser tool
bg: Инструмент за разглеждане на потомците

en: Interactive Descendant Browser
bg: Интерактивно разглеждане на потомците

en: Provides a browsable hierarchy based on the active person
bg: Предоставя йерархия за разглеждане основана на активното лице

en: Descendant Chart for %s
bg: Диаграма на потомците за %s

en: Whether to compress tree.
bg: Дали да се компресира дървото.

en: Descendant Tree
bg: Дърво на потомците

en: Produces a graphical descendant tree
bg: Съставя графично дърво на потомците

en: b. %(birth_date)s - %(place)s
bg: р. %(birth_date)s - %(place)s

en: b. %(birth_date)s
bg: р. %(birth_date)s

en: d. %(death_date)s - %(place)s
bg: с. %(death_date)s - %(place)s

en: d. %(death_date)s
bg: с. %(death_date)s

en: sp. %(spouse)s
bg: съпр. %(spouse)s

en: The style used for the level %d display.
bg: Стил на изобразяване на ниво %d.

en: The style used for the spouse level %d display.
bg: Стил на изобразяване на ниво %d на съпругите/зите.

en: Descendant Report
bg: Доклад за потомците

en: Produces a list of descendants of the active person
bg: Създава списък на потомците за активното лице

en: Ancestral Report for %s
bg: Доклад за прародителите на %s

en: %(name)s is the same person as [%(id_str)s].
bg: %(name)s е същото лице като [%(id_str)s].

en: Notes for %s
bg: Бележки за %s

en: More about %(person_name)s:
bg: Повече за %(person_name)s:

en: Address:
bg: Адрес:

en: Children of %(mother_name)s and %(father_name)s
bg: Деца на %(mother_name)s и %(father_name)s:

en: More about %(mother_name)s and %(father_name)s:
bg: Повече за %(mother_name)s и %(father_name)s:

en: Content
bg: Съдържание

en: Use callname for common name
bg: Използва прозвището за основно име

en: Whether to use the call name as the first name.
bg: Дали като първо име да се използва това, с което е наричан/а

en: Use full dates instead of only the year
bg: Използване на пълни дати а не само на година

en: Whether to use full dates instead of just year.
bg: Дали да се използват пълни дати, вместо само година

en: List children
bg: Списък на децата

en: Whether to list children.
bg: Дали да се изброяват децата

en: Compute age
bg: Изчислява възрастта

en: Whether to compute age.
bg: Дали да се изчислява възрастта.

en: Omit duplicate ancestors
bg: Пропускане на дублираните прародители

en: Whether to omit duplicate ancestors.
bg: Дали да се пропускат дублираните прародители

en: Use Complete Sentences
bg: Използване на пълни изречения

en: Whether to use complete sentences or succinct language.
bg: али да се използват цели изречения или кратък език.

en: Add descendant reference in child list
bg: Добавя справка за потомците в списъка на децата

en: Whether to add descendant references in child list.
bg: Дали да се добавят отпратки за потомците в списъка на децата.

note: #########################
en: Include
bg: Включване

en: Include notes
bg: Включване на бележките

en: Whether to include notes.
bg: Дали да се включват бележките

en: Include attributes
bg: Включване на признаците

en: Whether to include attributes.
bg: Дали да се включват признаци.

en: Include Photo/Images from Gallery
bg: Включване на Снимки/Изображения от галерията

en: Whether to include images.
bg: Дали да се включват изображенията.

en: Include alternative names
bg: Включване на алтернативните имена

en: Whether to include other names.
bg: Дали да се включват другите имена

en: Include events
bg: Включване на събитията

en: Whether to include events.
bg: Дали да се включват събитията

en: Include addresses
bg: Включване на адресите

en: Whether to include addresses.
bg: Дали да се включват адресите

en: Include sources
bg: Включване на източници

en: Whether to include source references.
bg: Дали да се включват отпратките към източниците

en: Missing information
bg: Липсваща информация

en: Replace missing places with ______
bg: Замества липсващите места с ______

en: Whether to replace missing Places with blanks.
bg: Дали липсващите места да се заместват с празноти.

en: Replace missing dates with ______
bg: Замества липсващите дати с ______

en: Whether to replace missing Dates with blanks.
bg: Дали липсващите дати да се заместват с празноти.

en: The style used for the children list title.
bg: Стил на заглавието на списъка с деца.

en: The style used for the children list.
bg: Стил на списъка с деца.

en: Detailed Ancestral Report
bg: Подробен доклад за прародителите

en: Produces a detailed ancestral report
bg: Съставя подробен доклад на прародителите

en: Descendant Report for %(person_name)s
bg: Подробен доклад за %(person_name)s

en: Include spouses
bg: Включва съпрузите/гите

en: Whether to include detailed spouse information.
bg: Дали да се включва подробна информация за брачния партньор.

en: Detailed Descendant Report
bg: Подробен доклад за потомците

en: Produces a detailed descendant report
bg: Съставя подробен доклад на потомците

en: End of Line Report for %s
bg: Доклад Край на линията за %s

en: The style used for the section headers.
bg: Стилът, използван за заглавните части на разделите.

en: The basic style used for generation headings.
bg: Основният стил, използван за заглавните части на поколенията.

en: End of Line Report
bg: Доклад Край на линия

en: Produces a textual end of line report
bg: Създава текстов край на доклада Край на линия

en: Python Evaluation Window
bg: Прозорец Оценка на Python

en: manual|Compare_Individual_Events...
bg: Сравняване_по_Отделни_Събития...

en: Event comparison filter selection
bg: Избор на филтър за сравняване на събития

en: Filter selection
bg: Избор на филтър

en: Event Comparison tool
bg: Инструмент за сравняване на събития

en: Comparing events
bg: Сравняване на събития

en: Selecting people
bg: Избиране на лица

en: No matches were found
bg: Не са открити съвпадения

en: Event Comparison Results
bg: Резултати от сравняване на събития

en:  Date
bg:  Дата

note: This won't be shown in a tree
en:  Place
bg:  Място

en: Comparing Events
bg: Сравняване на събития

en: Building data
bg: Дата на

en: Select filename
bg: Избор на файл

en: Compare Individual Events
bg: Сравняване на отделни събития

en: Aids in the analysis of data by allowing the development of custom filters that can be applied to the database to find similar events
bg: Помага в анализа на данните, позволявайки разработването на потребителски филтри, които могат да бъдат приложени към базата данни, за да се открият подобни събития

en: Event name changes
bg: Промени в име на събитие

note: ------------------------------------------------------------------------- Support functions
en: %(event_name)s of %(family)s
bg: %(event_name)s на %(family)s

en: %(event_name)s of %(person)s
bg: %(event_name)s на %(person)s

en: Extract Event Descriptions from Event Data
bg: Извличане на описания на събития от данните на събития

en: Extracts event descriptions from the event data
bg: Извлича описания на събитията от техните данни

en: WriteCD is a GNOME plugin and you are not running GNOME
bg: WriteCD е приставка на GNOME, а вие не използвате GNOME

en: Export to CD
bg: Изнасяне в CD

en: CD export preparation failed
bg: Подготовката за изнасяне в CD се провали

en: %(file_name)s is referenced in the database, but no longer exists. The file may have been deleted or moved to a different location. You may choose to either remove the reference from the database, keep the reference to the missing file, or select a new file.
bg: %(file_name)s има отпратки в базата данни, но вече не съществува. Той може да е изтрит или преместен на друго място. Можете да изберете или да махнете отпратката от базата данни, или да изберете нов файл и да задържите отпратката.

note: ------------------------------------------------------------------------- Register the plugin ------------------------------------------------------------------------ Register with the plugin system
en: Exporting to CD copies all your data and media object files to the CD Creator. You may later burn the CD with this data, and that copy will be completely portable across different machines and binary architectures.
bg: Изнасянето в CD копира всички данни и медийни обекти в CD Creator. Впоследствие данните могат да бъдат записани на CD.Така се осигурява пълна преносимост на данните между различни машини и двоични архитектури.

en: _Export to CD (portable XML)
bg: _Изнасяне към CD (portable XML)

en: Birth date
bg: Дата на раждане

en: Birth place
bg: Място на раждане

en: Birth source
bg: Източник на раждане

en: Death date
bg: Дата на смъртта

en: Death place
bg: Място на смъртта

en: Death source
bg: Източник на смърт

en: Husband
bg: Съпруг

en: Wife
bg: Съпруга

en: CSV is a common spreadsheet format.
bg: 	CSV е разпространен формат за електронни таблици.

en: CSV spreadsheet options
bg: Настройки на CSV таблица

note: ------------------------------------------------------------------------ Register with the plugin system
en: Web Family Tree export options
bg: Настройки на изнасянето на Уеб Родословно дърво

en: _Web Family Tree
bg: _Уеб Родословно дърво

en: Web Family Tree format.
bg: Формат на Уеб Родословно дърво.

en: Filtering private data
bg: Филтриране на поверителната информация

en: Filtering living persons
bg: Филтриране на живите лица

en: Applying selected person filter
bg: Прилагане на избрания филтър на лице

en: Applying selected note filter
bg: Прилагане на избрания филтър на бележка

en: Filtering unlinked records
bg: Филтриране на несвързаните записи

en: Writing individuals
bg: Запис на лица

en: Writing families
bg: Записване на семейства

en: Writing sources
bg: Записване на източници

en: Writing notes
bg: Записване на бележки

en: Writing repositories
bg: Записване на хранилища

en: Export failed
bg: Изнасянето се провали

note: ------------------------------------------------------------------------ Register with the plugin system
en: GEDCOM is used to transfer data between genealogy programs. Most genealogy software will accept a GEDCOM file as input.
bg: Файловият формат GEDCOM се използва за прехвърляне на информация между генеалогични програми. Повечето генеалогичен софтуер приема GEDCOM файлове.

en: GEDCOM export options
bg: Настройки на изнасянето в GEDCOM

en: GE_DCOM
bg: GEDCOM

en: No families matched by selected filter
bg: На избрания филтър не отговарят семейства

note: ------------------------------------------------------------------------ Register with the plugin system
en: GeneWeb is a web based genealogy program.
bg: GeneWeb е Интернет базирана програма за генеалогия.

en: GeneWeb export options
bg: Настройки на изнасянето в GeneWeb

note: ------------------------------------------------------------------------ Register with the plugin system
en: GRAMPS package is an archived XML database together with the media object files.
bg: GRAMPS пакетът е компресирана XML база данни заедно с мултимедийните документи.

en: GRAMPS package export options
bg: Настройки на изнасянето на пакети на GRAMPS

en: GRAM_PS package (portable XML)
bg: GRAM_PS пакет (portable XML)

en: Marriage of %s
bg: Брак на %s

en: Birth of %s
bg: Раждане на %s

en: Death of %s
bg: Смърт на %s

en: Anniversary: %s
bg: Годишнина: %s

note: ------------------------------------------------------------------------ Register with the plugin system
en: vCalendar is used in many calendaring and pim applications.
bg: vCalendar се използва от много програми за календари и организиране на личната информация.

en: vCalendar export options
bg: Настройки на изнасянето във vCalendar

note: ------------------------------------------------------------------------ Register with the plugin system
en: vCard is used in many addressbook and pim applications.
bg: vCard се използва в много приложения за адресна книга и органайзер

en: vCard export options
bg: Настройки на изнасянето във vCard

en: Failure writing %s
bg: Грешка при запис %s

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the directory. Please make sure you have write access to the directory and try again.
bg: Базата от данни не може да бъде запазена защото нямате права за писане в директорията. Моля осигурете си права за писане в директорията и опитайте отново.

en: The database cannot be saved because you do not have permission to write to the file. Please make sure you have write access to the file and try again.
bg: Базата от данни не може да бъде запазена защото нямате права за писане във файла. Моля осигурете си права за писане във файла и опитайте отново.

en: GRAMPS XML export options
bg: Настройки на изнасянето в GRAMPS XML

en: GRAMPS _XML database
bg: XML база данни на GRAMPS

en: United States of America
bg: Съединени американски щати

en: Canada
bg: Канада

en: France
bg: Франция

en: Sweden
bg: Шведски

en: Place title
bg: Име на населеното място

en: Extract Place data
bg: Извличане данните за места

en: Checking Place Titles
bg: Проверка заглавията на места

en: Looking for place fields
bg: Търсене за полета на места

en: No place information could be extracted.
bg: Не може да бъде извлечена информация за места.

en: Below is a list of Places with the possible data that can be extracted from the place title. Select the places you wish GRAMPS to convert.
bg: По-долу е списък с Места с възможни данни, които могат да бъдат извлечени от името на мястото. Изберете местата, които желаете GRAMPS да конвертира.

en: Extract Place Data from a Place Title
bg: Извличане на Данни за Място от Заглавието му

en: Attempts to extract city and state/province from a place title
bg: Опитва се да извлече щат/област от името на мястото

en: Marriage:
bg: Брак:

en: acronym for male|M
bg: акроним за мъжки М

en: acronym for female|F
bg: акроним за женски Ж

en: Family Group Report - Generation %d
bg: Семеен Групов Доклад- Поколение %d

en: Family Group Report
bg: Доклад за семейна група

note: #########################
en: Center Family
bg: Основно семейство

en: The center family for the report
bg: Централното семейство за доклада

en: Recursive
bg: Рекурсивно

en: Create reports for all descendants of this family.
bg: Създаване на доклади за всички наследници на това семейство.

note: #########################
en: Generation numbers (recursive only)
bg: Брой на поколенията (само рекурсивно)

en: Parent Events
bg: Събития за родителите

en: Whether to include events for parents.
bg: Дали да се включват събитията за родителите.

en: Parent Addresses
bg: Адреси на родителите

en: Whether to include addresses for parents.
bg: Дали да се включват адресите за родителите.

en: Parent Notes
bg: Бележки за родителите

en: Whether to include notes for parents.
bg: Дали да се включват бележки за родителите.

en: Parent Attributes
bg: Признаци на родителя

en: Alternate Parent Names
bg: Разменя имената на родителите

en: Whether to include alternate names for parents.
bg: Дали да се включват алтернативните имена за родителите.

en: Parent Marriage
bg: Брак на родителите

en: Whether to include marriage information for parents.
bg: Дали да се включва брачна информация за родителите.

en: Dates of Relatives
bg: Дати на роднините

en: Whether to include dates for relatives (father, mother, spouse).
bg: Дали да се включват дати за роднините (баща, майка, съпруг/а)

en: Children Marriages
bg: Брак на децата

en: Whether to include marriage information for children.
bg: Дали да се включва брачна информация за децата.

note: #########################
en: Missing Information
bg: Липсваща информация

note: #########################
en: Print fields for missing information
bg: Отпечатва полета за липсващата информация

en: Whether to include fields for missing information.
bg: Дали да се включват полета за липсващата информация.

en: The style used for the text related to the children.
bg: Стил на текста свързан с децата.

en: The style used for the parent's name
bg: Стил на текста използван за името на родителите

en: Produces a family group report showing information on a set of parents and their children.
bg: Създава семеен групов доклад, показващ информация за група от родители и техните деца.

en: %(generations)d Generation Fan Chart for %(person)s
bg: %(generations)d Ветрилообразна диаграма на поколенията за %(person)s

en: Type of graph
bg: Тип на диаграмата

en: full circle
bg: пълен кръг

en: half circle
bg: полукръг

en: quarter circle
bg: четвърт кръг

en: The form of the graph: full circle, half circle, or quarter circle.
bg: Форма на графиката: пълен кръг, полукръг, or четвърт кръг.

en: Background color
bg: Цвят на основата

en: white
bg: бял

en: generation dependent
bg: зависим от поколенията

en: Background color is either white or generation dependent
bg: Фоновият цвят е или бял, или зависещ от поколението

en: Orientation of radial texts
bg: Ориентация на радиалният текст

en: upright
bg: отвесна

en: roundabout
bg: кръгова

en: Print raidal texts upright or roundabout
bg: Отпечатва радиалният текст отвесно или кръгово

en: The style used for the title.
bg: Стилът използван за заглавието.

en: Fan Chart
bg: Кръгова диаграма

en: Produces fan charts
bg: Създава кръгови диаграми

note: force translation
en: all people
bg: всички хора

en: males
bg: мъже

en: females
bg: жени

en: people with unknown gender
bg: хора с неизвестен пол

en: people with incomplete names
bg: хора с непълни имена

en: people with missing birth dates
bg: хора с липсващи рождени дати

en: disconnected people
bg: откъснати лица

en: all families
bg: всички семейства

en: unique surnames
bg: уникални фамилни имена

en: people with media
bg: хора с медия

en: media references
bg: медийни отпратки

en: unique media
bg: уникална медия

en: missing media
bg: липсваща медия

en: media by size
bg: медия по размер

en: list of people
bg: списък на лица

note: display the title
en: Filtering on %s
bg: Филтриране на %s

en: Name type
bg: Тип на името

en: birth event but no date
bg: има рождено събитие, но няма дата

en: missing birth event
bg: лисващо рождено събитие

en: Count
bg: Брой

en: Media count
bg: Брой медия

en: Reference
bg: Отпратка

en: media
bg: медия

en: Unique Media
bg: Уникална медия

en: Missing Media
bg: Липсваща медия

en: Size in bytes
bg: Размер в байта

en: Filter matched %d records.
bg: %d отговориха на филтъра.

en: Display filtered data
bg: Показване на филтрираните данни

en: Medium
bg: Средно

en: manual|Find_Possible_Duplicate_People...
bg: Откриване_Дублиране_на_Хора...

en: Find Possible Duplicate People
bg: Откриване на Възможно Дублиране на Хора

en: Tool settings
bg: Настройки на инструмента

en: Find Duplicates tool
bg: Инструмент за откриване на дублиране

en: No matches found
bg: Не са открити съвпадения

en: No potential duplicate people were found
bg: Не бяха открити потенциално дублиращи се хора

en: Find Duplicates
bg: Откриване на дубликати

en: Looking for duplicate people
bg: Търсене за повтарящи се хора

en: Pass 1: Building preliminary lists
bg: Етап 1: Изграждане на предварителните списъци

en: Pass 2: Calculating potential matches
bg: Етап 2: Изчисляване на потенциалните съвпадения

en: Potential Merges
bg: Потенциални сливания

en: Rating
bg: Рейтинг

en: First Person
bg: Първо лице

en: Second Person
bg: Второ лице

en: Merge candidates
bg: Слива кандидатите

en: Searches the entire database, looking for individual entries that may represent the same person.
bg: Претърсва цялата база данни за отделни записи, които могат да представят едно и също лице.

note: ------------------------------------------------------------------------ Constant options items
en: B&W outline
bg: черно бяла

en: Coloured outline
bg: Оцветени контури

en: Colour fill
bg: Цветно запълване

en: Follow parents to determine family lines
bg: Последване на родители за определяне на семейни линии

en: Parents and their ancestors will be considered when determining "family lines".
bg: Родителите и наследниците им ще бъдат вземани предвид при определяне на "семейни линии".

en: Follow children to determine "family lines"
bg: Последване на децата за определяне на  "семейни линии"

en: Children will be considered when determining "family lines".
bg: Децата ще бъдат вземани предвид при определяне на "семейни линии".

en: Try to remove extra people and families
bg: Опитайте да премахнете още хора и семейства

note: ----------------------------
en: Family Colours
bg: Семейни Цветове

note: ----------------------------
en: Family colours
bg: Семейни цветове

en: Colours to use for various family lines.
bg: Цветове, които да се използват за различните семейни линии.

en: The colour to use to display men.
bg: Цвят, с който да се показват мъжете.

en: The colour to use to display women.
bg: Цвят, с който да се показват жените.

en: The colour to use when the gender is unknown.
bg: Цвят, с който да се показват лицата с неизвестен пол.

en: The colour to use to display families.
bg: Цвят, с който да се показват семействата.

en: Limit the number of parents
bg: Ограничаване на броя на родителите

en: The maximum number of ancestors to include.
bg: Максималният брои прародители, които да се включват.

en: Limit the number of children
bg: Ограничаване на броя на децата

en: The maximum number of children to include.
bg: Максималния брой на децата, които да се включат.

note: --------------------
en: Images
bg: Изображения

en: Include thumbnail images of people
bg: Включване на мини-изображения на хората

en: Thumbnail location
bg: Местоположение на миниатюрата

en: Above the name
bg: Над името

en: Beside the name
bg: До името

en: Where the thumbnail image should appear relative to the name
bg: Къде трябва да се появи мини-изображението спрямо името

note: --------------------- ###############################
en: Graph coloring
bg: Оцветяване на диаграмата

en: Males will be shown with blue, females with red, unless otherwise set above for filled. If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
bg: Мъжете ще се показват в синьо, жените в червено, освен ако по-горе не е посочен друг цвят за запълване. Ако полът е неизвестен ще се покаже в сиво.

note: see bug report #2180
en: Use rounded corners
bg: Използване на заоблени ъгли

en: Use rounded corners to differentiate between women and men.
bg: Използване на заоблени ъгли за да се прави разлика между жените и мъжете.

en: Include dates
bg: Включване на дати

en: Whether to include dates for people and families.
bg: Дали да се включват дати за лицата и семействата.

en: Include places
bg: Включване на места

en: Whether to include placenames for people and families.
bg: Дали да се включват имена на местата за лицата и семействата.

en: Include the number of children
bg: Включване броя на децата

en: Whether to include the number of children for families with more than 1 child.
bg: Дали да се включва броят на децата за семейства с повече от 1 дете.

en: Include private records
bg: Включване на поверителни записи

en: Whether to include names, dates, and families that are marked as private.
bg: Дали да се включват имена, дати и семейства, маркирани като поверителни.

en: Generating Family Lines
bg: Генериране на семейни линии

note: start the progress indicator
en: Starting
bg: Започване

en: Finding ancestors and children
bg: Откриване на прародители и деца

en: Writing family lines
bg: Записване на семейните линии

en: %d children
bg: %d дете

en: Family Lines Graph
bg: Диаграма Семейни линии

en: Produces family line graphs using GraphViz
bg: Създава диаграми GraphViz на семейните линии

en: Colored outline
bg: Цветни контури

en: Color fill
bg: Цветно запълване

en: The Center person for the graph
bg: Централно лице за диаграмата

en: Max Descendant Generations
bg: Максимален брой поколения на наследниците

en: The number of generations of descendants to include in the graph
bg: Броят на поколенията, които да се включат в диаграмата

en: Max Ancestor Generations
bg: Максимален брой поколения на прародителите

en: The number of generations of ancestors to include in the graph
bg: Броят на поколенията на прародители, които да се включат в диаграмата

note: ###############################
en: Graph Style
bg: Стил на графиката

en: Males will be shown with blue, females with red.  If the sex of an individual is unknown it will be shown with gray.
bg: Мъжете ще се показват в синьо, жените в червено. Ако полът е неизвестен ще се покаже в сиво.

en: Hourglass Graph
bg: Диаграма Пясъчен часовник

en: Produces an hourglass graph using Graphviz
bg: Създава диаграма тип пясъчен часовник, използвайки Graphviz

en: Descendants <- Ancestors
bg: Потомци ← Прародители

en: Descendants -> Ancestors
bg: Потомци → Прародители

en: Descendants <-> Ancestors
bg: Потомци ↔ Прародители

en: Descendants - Ancestors
bg: Потомци - Прародители

en: Determines what people are included in the graph
bg: Определя какви хора са включени в диаграмата

en: Include Birth, Marriage and Death dates
bg: Включва датите на раждане, на брак и смърт

en: Include the dates that the individual was born, got married and/or died in the graph labels.
bg: Включва датите на раждане, на брак и на смъртта на даденото лице в етикетите на диаграмата.

en: Limit dates to years only
bg: Ограничаване на датите само до годините

en: Use place when no date
bg: При липса на дата, да се използва място

en: When no birth, marriage, or death date is available, the correspondent place field will be used.
bg: Когато няма налична дата за раждане, брак или смърт, ще се използва сътветното поле за място.

en: Include URLs
bg: Включване на Интернет адрес

en: Include a URL in each graph node so that PDF and imagemap files can be generated that contain active links to the files generated by the 'Narrated Web Site' report.
bg: Включване на Интернет адрес  във всеки възел на диаграмата така, че PDF файловете и картите на изображението, генерирани от доклада 'Описателен уеб сайт', да могат да бъдат генерирани със съдържащи с в тях активни връзки.

en: Include IDs
bg: Включване на идентификаторите

en: Include individual and family IDs.
bg: Включи индивидуалните и семейните идентификатори.

en: Whether to include thumbnails of people.
bg: Дали да се включват мини-изображения на хората.

en: Thumbnail Location
bg: Местоположение на миниатюрата

en: Arrowhead direction
bg: Посока на стрелките

en: Choose the direction that the arrows point.
bg: Избира в каква посока да сочат стрелките.

en: Indicate non-birth relationships with dotted lines
bg: Показва некръвните връзки с прекъсната линия

en: Non-birth relationships will show up as dotted lines in the graph.
bg: Некръвните връзки ще се покажат с прекъсната линия в диаграмата.

en: Show family nodes
bg: Показва фамилните възли

en: Families will show up as ellipses, linked to parents and children.
bg: Семействата ще се покажат като елипси свързващи родители и деца.

en: Relationship Graph
bg: Диаграма на семейните връзки

en: Produces relationship graphs using Graphviz
bg: Създава диаграми за връзка, използвайки Graphviz

en: Given name
bg: Собствено име

en: Call name
bg: Наричан/а

en: Death cause
bg: Причина за смъртта

en: Gramps id
bg: Gramps ИД

en: Parent2
bg: Родител2

en: Parent1
bg: Родител1

en: given name
bg: собствено име

en: gender
bg: пол

en: source
bg: източник

en: note
bg: бележка

en: birth place
bg: място на раждане

en: birth date
bg: дата на раждане

en: birth source
bg: източник на раждане

en: death place
bg: място на смъртта

en: death date
bg: дата на смъртта

en: death source
bg: източник на смъртта

en: death cause
bg: причина за смъртта

en: gramps id
bg: gramps ИД

en: person
bg: лице

note: ----------------------------------
en: child
bg: дете

en: family
bg: семейство

note: ----------------------------------
en: mother
bg: майка

en: parent2
bg: родител2

en: father
bg: баща

en: parent1
bg: родител1

en: marriage
bg: брак

en: date
bg: дата

en: place
bg: място

en: %s could not be opened
bg: %s не може да бъде отворен

en: format error: file %s, line %d: %s
bg: грешка във формата: файл %s, ред %d: %s

en: CSV Import
bg: Внасяне на CSV

en: Reading data...
bg: Четене на данните...

en: Import Complete: %d seconds
bg: Внасянето завърши: %d секунди

en: CSV import
bg: Внасяне на CSV

en: CSV Spreadheet
bg: Таблица CSV

en: Import data from CSV files
bg: Внасяне на данни от файл CSV

en: Invalid GEDCOM file
bg: Невалиден файл GEDCOM

en: %s could not be imported
bg: %s не може да бъде внесен

en: Error reading GEDCOM file
bg: Грешка при четене на файл във формат GEDCOM

en: GeneWeb import
bg: Внасяне на GeneWeb

en: Import data from GeneWeb files
bg: Внасяне на данни от файлове GeneWeb

en: Could not create media directory %s
bg: Медийната папка %s не може да бъде създадена

en: Media directory %s is not writable
bg: В медийната папка %s не може да се записва

note: mediadir exists and writable -- User could have valuable stuff in it, have him remove it!
en: Media directory %s exists. Delete it first, then restart the import process
bg: Медийната папка %s съществува. Първо я изтрийте, а след това рестартирайте процесът на внасяне

en: Error extracting into %s
bg: Грешка при извличане в %s

en: GRAMPS package
bg: Пакет на GRAMPS

en: Import data from GRAMPS packages
bg: Внасяне на данни от пакети на GRAMPS

en: Rebuild reference map
bg: Изграждане наново на картата на препратките

en: %s could not be opened
bg: %s не може да бъди отворен

en: The database version is not supported by this version of GRAMPS.
    Please upgrade to the corresponding version or use XML for porting data between different database versions.
bg: Версията на базата от данни не е поддържана от настоящата версия на GRAMPS.
    Моля, обновете до нужната версия или използвайте XML за прехвърляне на данните между различните версии на базата данни.

en: The Database version is not supported by this version of GRAMPS.
bg: Версията на базата данни не е поддържана от настоящата версия на GRAMPS.

en: Your family tree groups name %s together with %s, did not change this grouping to %s
bg: Базата ви от данни групира името %s с %s, не е променено на %s

en: Import database
bg: Внасяне на база данни

en: GRAMPS 2.x database
bg: База данни на GRAMPS 2.x

en: Import data from GRAMPS 2.x database files
bg: Внасяне на данни от бази данни на GRAMPS 2.x

en: Not a Pro-Gen file
bg: Не е файл във формат Pro-Gen

en: Field '%(fldname)s' not found
bg: Полето '%(fldname)s' не е открито

en: Cannot find DEF file: %(deffname)s
bg: Не може да бъде намерен DEF файлът: %(deffname)s

en: Import from Pro-Gen
bg: Внасяне от Pro-Gen

en: Pro-Gen import
bg: Внасяне от Pro-Gen

en: date did not match: '%s' (%s)
bg: датата не съвпадна: '%s' (%s)

note: The records are numbered 1..N
en: Importing individuals
bg: Внасяне на лицата

note: The records are numbered 1..N
en: Importing families
bg: Внасяне на семействата

note: The records are numbered 1..N
en: Adding children
bg: Добавяне на дете

en: cannot find father for I%s (father=%d)
bg: не може да се открие баща за I%s (баща=%d)

en: cannot find mother for I%s (mother=%d)
bg: не може да се открие майка за I%s (майка=%d)

en: Import data from Pro-Gen files
bg: Внасяне на данни от файлове Pro-Gen

en: vCard import
bg: Внасяне на vCard

en: Import data from vCard files
bg: Внасяне на данни от файлове vCard

en: Error reading %s
bg: Грешка при четенето на %s

en: The file is probably either corrupt or not a valid GRAMPS database.
bg: Вероятно файлът е повреден или не е база данни на GRAMPS.

en:   Family %(id)s
bg:   Семейство %(id)s

en:   Source %(id)s
bg:   Източник %(id)s

en:   Event %(id)s
bg:   Събитие %(id)s

en:   Media Object %(id)s
bg:   Медиен обект %(id)s

en:   Place %(id)s
bg:   Място %(id)s

en:   Repository %(id)s
bg:   Хранилище %(id)s

en:   Note %(id)s
bg:   Бележка %(id)s

en:   People: %d
bg:   Хора: %d

en:   Families: %d
bg:   Семейства: %d

en:   Sources: %d
bg:   Източници: %d

en:   Events: %d
bg:   Събития: %d

en:   Media Objects: %d
bg:   Медийни обекти: %d

en:   Places: %d
bg:   Места: %d

en:   Repositories: %d
bg:   Хранилища: %d

en:   Notes: %d
bg:   Бележки: %d

en: Number of new objects imported:
bg: Брой на новите внесени обекти:

en: 
    
    Objects merged-overwritten on import:
bg: 
    
    Обекти, слети-презаписани при внасяне:

en: 
    Media objects with relative paths have been
    imported. These paths are considered relative to
    the media directory you can set in the preferences,
    or, if not set, relative to the user's directory.
bg: 
    Бяха внесени медийни обекти с относителни
    пътища. Тези пътища се считат относителни за
    медийната папка, която можете да посочите в
    настройките, или ако не е посочена, за потребителската папка.

en: Could not change media path
bg: Пътят на медията не може да бъде променен

en: The opened file has media path %s, which conflicts with the media path of the family tree you import into. The original media path has been retained. Copy the files to a correct directory or change the media path in the Preferences.
bg: Отвореният файл има път за достъп до медията %s, влизащ в конфликт с пътя за достъп до медията на родословното дърво, в което го внасяте. Оригиналният път за достъп до медията беше задържан. Копирайте файловете в правилната папка или променете пътя за достъп до медията в Предпочитания.

en: GRAMPS XML import
bg: Внасяне на GRAMPS XML

en: Witness name: %s
bg: Име на свидетел: %s

en: Witness comment: %s
bg: Бележка за свидетел: %s

en: The .gramps file you are importing was made by version %s of GRAMPS, while you are running an older version %s. The file will not be imported. Please upgrade to the latest version of GRAMPS and try again.
bg: Файлът .gramps, който внасяте е направен с версия %s на GRAMPS, а вие използвате по-стара версия %s. Файлът няма да бъде внесен. Моля обновете до последната версия на GRAMPS и опитайте отново.

en: The GRAMPS XML database is a text version of a family tree. It is read-write compatible with the present GRAMPS database format.
bg: Базата данни в XML формат на GRAMPS е текстова версия на родословното дърво. Съвместим е с настоящия формат за база данни ползван от GRAMPS както за четене, така и за писане.

en: %(date)s in %(place)s.
bg: На %(date)s в %(place)s.

en: Alternate Parents
bg: Алтернативни родители

en: Marriages/Children
bg: Сватби/Деца

en: Individual Facts
bg: Единични факти

en: Summary of %s
bg: Съдържание на %s

en: Could not add photo to page
bg: Не може да се добави снимка но страницата

en: File does not exist
bg: Файлът не съществува

en: Male
bg: Мъжки

en: Female
bg: Женски

en: Select the filter to be applied to the report
bg: Изберете филтър, който да бъде приложен към доклада

en: Include Source Information
bg: Включва информация за източника

en: Whether to cite sources.
bg: Дали да се цитират източниците.

en: The style used for category labels.
bg: Стилът използван за етикети на категориите.

en: The style used for the spouse's name.
bg: Стилът използван за името на съпругът/ата.

en: Complete Individual Report
bg: Пълен личен доклад

en: Produces a complete report on the selected people
bg: Създава пълен доклад на избраните хора.

en: Kinship Report for %s
bg: Доклад за родство за %s

en: spouses of %s
bg: съпрузи на %s

en: The maximum number of descendant generations
bg: Максималният брой поколения на наследниците

en: The maximum number of ancestor generations
bg: Максималният брой поколения на прародителите

en: Whether to include spouses
bg: Дали да се включват съпрузите

en: Include cousins
bg: Включване на братовчедите

en: Whether to include cousins
bg: Дали да се включват братовчеди

en: Include aunts/uncles/nephews/nieces
bg: Включване на лели/чичовци/племенници

en: Whether to include aunts/uncles/nephews/nieces
bg: Дали да се включват лели/чичовци/племенници

en: The basic style used for sub-headings.
bg: Основен стил, използван за подзаглавия

en: Kinship Report
bg: Доклад за родство

en: Produces a textual report of kinship for a given person
bg: Изготвя текстов доклад на родството за дадено лице

en: Uncollected Objects Tool
bg: Инструмент Несъбрани обекти

en: Uncollected objects:
bg: Несъбрани обекти:

en: No uncollected objects
bg: Няма несъбрани обекти

en: Show Uncollected Objects
bg: Показване на несъбрани обекти

en: Provide a window listing all uncollected objects
bg: Показва прозорец, съдържащ списък с всички несъбрани обекти

note: display the results
en: Father lineage for %s
bg: Бащино потекло за %s

en: This report shows the father lineage, also called patronymic lineage or Y-line. People in this lineage all share the same Y-chromosone.
bg: Този доклад показва бащиното потекло, наричано още Y-линия. Всички хора в това потекло споделят една и съща Y-хромозома.

en: Name Father
bg: Име на бащата

en: Direct line male descendants
bg: Мъжки наследници по пряка линия

note: display the results
en: Mother lineage for %s
bg: Майчино потекло за %s

en: This report shows the mother lineage, also called matronymic lineage or M-line. People in this lineage all share the same RNA.
bg: Този доклад показва майчиното потекло, наричано още М-линия. Всички хора в това потекло споделят една и съща РНК.

en: Name Mother
bg: Име на майката

en: Direct line female descendants
bg: Женски наследници по пряка линия

en: Unknown gender
bg: Неизвестен пол

en: Father lineage
bg: Бащино потекло

en: Display father lineage
bg: Показване на бащиното потекло

en: Mother lineage
bg: Майчино потекло

en: Display mother lineage
bg: Показване на майчиното потекло

en: Marker Report for %s Items
bg: Доклад за маркери за %s елемента

en: Id
bg: ИД

en: The marker to use for the report
bg: Маркерът, който да се използва за доклада

en: The basic style used for table headings.
bg: Основният стил, използван за заглавията на таблиците

en: Marker Report
bg: Доклад за маркери

en: Produces a list of people with a specified marker
bg: Изготвя списък с лица с определен маркер

en: manual|Media_Manager...
bg: Управление_на_медията

en: Media Manager
bg: Управление на медиите

en: GRAMPS Media Manager
bg: Управление на медиите на GRAMPS

en: Selecting operation
bg: Избор на операция

en: This tool allows batch operations on media objects stored in GRAMPS. An important distinction must be made between a GRAMPS media object and its file.
    
    The GRAMPS media object is a collection of data about the media object file: its filename and/or path, its description, its ID, notes, source references, etc. These data <b>do not include the file itself</b>.
    
    The files containing image, sound, video, etc, exist separately on your hard drive. These files are not managed by GRAMPS and are not included in the GRAMPS database. The GRAMPS database only stores the path and file names.
    
    This tool allows you to only modify the records within your GRAMPS database. If you want to move or rename the files then you need to do it on your own, outside of GRAMPS. Then you can adjust the paths using this tool so that the media objects store the correct file locations.
bg: Този инструмент позволява групово изпълнение на операции върху медийни обекти, съхранени в GRAMPS. Трябва да се прави важна разлика между медиен обект на GRAMPS и неговият файл.
    
    Медийният обект на GRAMPS е колекция от данни за принадлежащия му файл: неговото име и/или път за достъп, описанието му, идентификаторът, бележките, препратки към източници и т. н. Тези данни <b>не включват самия файл</b>.
    
    Файловете, съдържащи изображение, звук, видео и т. н., съществуват отделно на вашия твърд диск. Те не са управлявани от GRAMPS и не са включени в неговата база данни. Тя съдържа само пътя за достъп и имената на файловете.
    
    Този инструмент ви позволява само да променяте записите в базата данни на GRAMPS. Ако желаете да преместите или преименувате файловете, трябва да си го направите самостоятелно, извън GRAMPS.  Тогава чрез този инструмент можете да настроите пътищата за достъп така, че медийните обекти за съхраняват правилните местооложения на файловете.

en: Affected path
bg: Засегнат път за достъп

en: Press OK to proceed, Cancel to abort, or Back to revisit your options.
bg: Натисни ‚Добре‘ за да продължиш, ‚Отказ‘ за приключване или ‚Назад‘ за промяна на настройките.

en: Operation succesfully finished.
bg: Операцията завърши успешно.

en: The operation you requested has finished successfully. You may press OK button now to continue.
bg: Операцията която зададохте приключи успешно. Може да натиснете бутона ‚Добре‘ за да продължите.

en: Operation failed
bg: Операцията се провали

en: There was an error while performing the requested operation. You may try starting the tool again.
bg: Имаше грешка при изпълнение на исканата операция. Можете да се опитате да стартирате инструмента отново.

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
bg: Ще бъдат изпълнени следните действия:
    
    Действие:	%s

en: Replace _substrings in the path
bg: Замяна на _поднизове в пътя за достъп

en: This tool allows replacing specified substring in the path of media objects with another substring. This can be useful when you move your media files from one directory to another
bg: Този инструмент позволява заместването на определен подниз в пътя за достъп на медийни обекти с друг подниз. Това може да е полезно, когато престите медийни файлове от една папка в друга

en: Replace substring settings
bg: Настройки на заместването на подниз

en: _Replace:
bg: _Замяна на:

en: _With:
bg: _С:

en: The following action is to be performed:
    
    Operation:	%s
    Replace:		%s
    With:		%s
bg: Ще бъде изпълнено следното действие:
    
    Действие:	%s
    Замяна на:		%s
    С:		%s

en: Convert paths from relative to _absolute
bg: Превръщане на пътищата от относителни в _абсолютни

en: Convert paths from absolute to r_elative
bg: Обръща пътищата за достъп от абсолютни в _относителни

en: Manages batch operations on media files
bg: Управлява масово изпълнение на действия върху медийни обекти

note: First is used as default selection.
en: Basic-Ash
bg: Основен-Ясен

en: Basic-Cypress
bg: Основен-Кипарис

en: Basic-Lilac
bg: Основен-Люляк

en: Basic-Peach
bg: Основен-Праскова

en: Basic-Spruce
bg: Основен-Смърч

en: Mainz
bg: Майнц

en: Nebraska
bg: Небраска

en: Visually Impaired
bg: Затруднено виждане

en: No style sheet
bg: Без стил

note: First is used as default selection.
en: Unicode (recommended)
bg: Unicode (препоръчително)

en: Standard copyright
bg: Стандартно авторско право

en: Creative Commons - By attribution
bg: Лиценз Криейтив Комънс Признание

en: Creative Commons - By attribution, No derivations
bg: Лиценз Криейтив Комънс Признание-Без производни произведения

en: Creative Commons - By attribution, Share-alike
bg: Лиценз Криейтив Комънс Признание-Споделяне на споделеното

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial
bg: Лиценз Криейтив Комънс Признание-Некомерсиално

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, No derivations
bg: Лиценз Криейтив Комънс Признание-Некомерсиално-Без производни произведения

en: Creative Commons - By attribution, Non-commercial, Share-alike
bg: Лиценз Криейтив Комънс Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното

en: No copyright notice
bg: Без уточняване на авторското право

en: Generated by <a href="http://gramps-project.org">GRAMPS</a> on %(date)s
bg: Създаден чрез<a href="http://gramps-project.org"> GRAMPS</a> на %(date)s

note: Note. In old NarrativeWeb.py the content_divid depended on filename.
en: Introduction
bg: Въведение

en: Surnames
bg: Фамилии

en: Gallery
bg: Галерия

en: Download
bg: Изтегляне

en: Contact
bg: Контакт

en: Narrative
bg: Описателен

en: Weblinks
bg: Уеб връзки

en: Source References
bg: Отпратки към източници

en: Confidence
bg: Поверителност

en: References
bg: Отпратки

en: This page contains an index of all the individuals in the database, sorted by their last names. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
bg: Тази страница съдържа индекс на всички лица в базата данни, сортирани по фамилно име. Избирането на името на лице&#8217;s ще зареди персоналната страница на това лице.

en: This page contains an index of all the individuals in the database with the surname of %s. Selecting the person&#8217;s name will take you to that person&#8217;s individual page.
bg: Тази страница съдържа индекс на всички лица в базата данни, с фамилното име %s. Избирането на името на лице&#8217;s ще зареди персоналната страница на това лице.

en: This page contains an index of all the places in the database, sorted by their title. Clicking on a place&#8217;s title will take you to that place&#8217;s page.
bg: Тази страница съдържа индекс на всички места в базата данни, сортирани по име. Избирането на името на място&#8217;s ще зареди страницата му.

en: Letter
bg: Писмо

en: GRAMPS ID
bg: Индекс на GRAMPS

en: Previous
bg: Предишен

en: Next
bg: Следващ

en: The file has been moved or deleted
bg: Файлът е преместен или изтрит

en: File type
bg: Тип на файла

en: Attributes
bg: Признаци

en: Missing media object:
bg: Липсващ медиен обект:

en: Number of people
bg: Брой на лицата

en: This page contains an index of all the sources in the database, sorted by their title. Clicking on a source&#8217;s title will take you to that source&#8217;s page.
bg: Тази страница съдържа индекс на всички източници в базата данни, сортирани по име. Избирането на името на източник&#8217;s ще зареди страницата му.

en: Publication information
bg: Информация за публикацията

en: This page contains an index of all the media objects in the database, sorted by their title. Clicking on the title will take you to that media object&#8217;s page.
bg: Тази страница съдържа индекс на всички медийни обект в базата данни, сортирани по име. Избирането на името на медиен обект&#8217;s ще зареди страницата му.

en: Ancestors
bg: Прародители

en: Nickname
bg: Прякор

en: event|Type
bg: Тип

en: Half Siblings
bg: Полу братя/сестри

en: Step Siblings
bg: Доведени братя/сестри

en: Neither %s nor %s are directories
bg: Нито %s нито %s са директории

en: Could not create the directory: %s
bg: Папката не може да бъде създадена: %s

en: Invalid file name
bg: Невалидно име на файл

en: The archive file must be a file, not a directory
bg: Архивът трябва да е файл, а не папка

en: Generate XHTML Reports
bg: Генериране на HTML доклади

en: Filtering
bg: Филтриране

en: Creating individual pages
bg: Създаване страниците на лица

en: Creating surname pages
bg: Създаване страниците на фамилни имена

en: Creating source pages
bg: Създаване страниците на източници

en: Creating place pages
bg: Създаване страниците на места

en: Creating media pages
bg: Създаване страниците на медия

en: Possible destination error
bg: Дали уеб страниците да се съхраняват в архив

en: You appear to have set your target directory to a directory used for data storage. This could create problems with file management. It is recommended that you consider using a different directory to store your generated web pages.
bg: Изглежда, че сте задали като целева папка, папка, използвана за съхранение на данни. Това може да създаде проблеми с управлението на файлове. Препоръчително е използвате друга папка за съхранение на генерираните уеб страници.

en: Store web pages in .tar.gz archive
bg: Съхраняване на уебстраниците в архив .tar.gz

en: Whether to store the web pages in an archive file
bg: Дали уеб страниците да се съхраняват във архивен файл

en: Destination
bg: Местоположение

en: The destination directory for the web files
bg: Целевата папка за уеб файловете

en: Web site title
bg: Заглавие на Интернет сайта

en: My Family Tree
bg: Моето родословно дърво

en: The title of the web site
bg: Заглавието на уебстраницата

en: File extension
bg: Разширение на името на файла

en: The extension to be used for the web files
bg: Разширението, което да се използва за уеб файловете

en: Copyright
bg: Авторско право

en: The copyright to be used for the web files
bg: Авторското право, което да се използва за уеб файловете

en: Character set encoding
bg: Кодова таблица

en: The encoding to be used for the web files
bg: Кодирането на знаците, което да се използва за уеб файловете

en: StyleSheet
bg: Стил на оформление

en: The stylesheet to be used for the web page
bg: Стилът на оформление, който да се използва за уеб страницата

en: Include ancestor graph
bg: Включва диаграма на прародителите

en: Whether to include an ancestor graph on each individual page
bg: Дали да се включва диаграма на прародител на всяка отделна страница

en: Graph generations
bg: Диаграма на поколенията

en: The number of generations to include in the ancestor graph
bg: Броят на поколенията, който да се включва в диаграмата на прародители

en: Page Generation
bg: Създаване на страница

en: Home page note
bg: Бележка на домашната страница

en: A note to be used on the home page
bg: Бележка, която ще се използва на началната страница

en: Home page image
bg: Изображение за домашната страница

en: An image to be used on the home page
bg: Изображение, което ще се използва на началната страница

en: Introduction note
bg: Въвеждаща бележка

en: A note to be used as the introduction
bg: Бележка, която ще се използва като въведение

en: Introduction image
bg: Въвеждащо изображение

en: An image to be used as the introduction
bg: Изображение, което ще се използва като въведение

en: Publisher contact note
bg: Бележка за контакт с издателя

en: A note to be used as the publisher contact
bg: Бележка, която ще се използва като контакт на издателя

en: Publisher contact image
bg: Изображение за контакт с издателя

en: An image to be used as the publisher contact
bg: Изображение, което ще се използва като контакт на издателя

en: HTML user header
bg: Потребителски HTML горен колонтитул

en: A note to be used as the page header
bg: Бележка, която ще се използва като горен колонтитул на страницата

en: HTML user footer
bg: Потребителски HTML долен колонтитул

en: A note to be used as the page footer
bg: Бележка която да се използва като долен колонтитул на страницата

en: Include images and media objects
bg: Включва изображения и медия обекти

en: Whether to include a gallery of media objects
bg: Дали да се включва галерия от медийни обекти

en: Include download page
bg: Включва страница за сваляне

en: Whether to include a database download option
bg: Дали да се включва възможност за сваляне на базата

en: Suppress GRAMPS ID
bg: Подтиска индексите на GRAMPS

en: Whether to include the Gramps ID of objects
bg: Дали да се включат идентификаторите на обектите на GRAMPS

en: Privacy
bg: Поверителност

en: Include records marked private
bg: Включване на записи, маркирани като поверителни

en: Whether to include private objects
bg: Дали да се включват поверителните обекти

en: Living People
bg: Живи лица

en: Exclude
bg: Изключване

en: Include Last Name Only
bg: Включване само на последното име

en: Include Full Name Only
bg: Включване само на пълното име

en: How to handle living people
bg: Как да се обработват живите лица

en: Advanced
bg: Разширени настройки

en: Include link to home person on every page
bg: Включва връзка към основното лице на всяка страница

en: Whether to include a link to the home person
bg: Дали да се включва връзка към основното лице

en: Include a column for birth dates on the index pages
bg: Включва графа с датите на ражданията в индексната страница

en: Whether to include a birth column
bg: Дали да се включва колона раждане

en: Include a column for death dates on the index pages
bg: Включване на колона за датите на смъртта на индексните страници

en: Whether to include a death column
bg: Дали да се включва колона смърт

en: Include a column for partners on the index pages
bg: Включване на колона за партньорите на индексните страници

en: Whether to include a partners column
bg: Дали да се включва колона партньори

en: Include a column for parents on the index pages
bg: Включване на колона за родителите на индексните страници

en: Whether to include a parents column
bg: Дали да се включва колона родители

en: Include half-siblings and step-siblings on the individual pages
bg: Включване полу братята/сестрите и доведените братя/сестри на индексните страници

en: Whether to include half-siblings and step-siblings with the parents and siblings
bg: Дали да се включват полу- и доведени братя/сестри с родителите и братята/сестрите

en: Narrated Web Site
bg: Описателен уеб сайт

en: Produces web (HTML) pages for individuals, or a set of individuals
bg: Създава уеб (HTML) страници за лица или група от лица

en: manual|Not_Related...
bg: Без_Връзка...

en: Not related to "%s"
bg: Няма връзка с "%s"

en: Everyone in the database is related to %s
bg: Всеки в базата данни е свързан с %s

en: Setting marker for %d people
bg: Задаване на маркер за %d хора

en: Finding relationships between %d people
bg: Търсене на връзки между %d хора

en: Looking for 1 person
bg: Търсене за 1 лице

en: Looking for %d people
bg: Търсене за %d човека

en: Looking up the name for 1 person
bg: Търсене на името за 1 лице

en: Looking up the names for %d people
bg: Търсене на имената за %d лица

en: Not Related
bg: Без връзка

en: Find people who are not in any way related to the selected person
bg: Откриване на хора, нямащи никаква връзка с избраното лице

en: Number of Ancestors for %s
bg: Брой на прародителите за  %s

en: Generation %d has 1 individual. (%3.2f%%)
bg: В поколение %d има 1 човек. (%3.2f%%)

en: Generation %d has %d individuals. (%3.2f%%)
bg: В поколение %d има %d души. (%3.2f%%)

en: Total ancestors in generations 2 to %d is %d. (%3.2f%%)
bg: Общ брой на прародителите от поколение 2 до %d е %d. (%3.2f%%)

en: Number of Ancestors Report
bg: Доклад Брой на прародителите

en: Counts number of ancestors of selected person
bg: Преброява прародителите на избраното лице

note: display the title
en: Events of %(date)s
bg: Събития на %(date)s

en: Events on this exact date
bg: Събития на тази дата

en: No events on this exact date
bg: На тази дата няма събития

en: Other events on this month/day in history
bg: Други събития на този месец/ден в историята

en: No other events on this month/day in history
bg: За този ден/месец няма събития в историята

en: Other events in %(year)d
bg: Други събития през %(year)d

en: No other events in %(year)d
bg: През %(year)d няма други събития

en: On This Day
bg: На този ден

en: Display events on a particular day
bg: Показване на събития на точно определен ден

en: manual|Edit_Database_Owner_Information...
bg: Редактиране_Собственика_на_Базата_Данни...

en: Database Owner Editor
bg: Редактор на собственика на базата данни

en: Main window
bg: Главен прозорец

en: Edit database owner information
bg: Редактиране информацията за собственика на базата данни

en: Edit Database Owner Information
bg: Редактиране информацията за собственика на базата данни

en: Allow editing database owner information.
bg: Позволява редактирането на информацията за собственика на базата данни.

en: manual|Extract_Information_from_Names
bg: Извлича_Информация_от_Имената

en: Name and title extraction tool
bg: Инструмент за извличане на името и титлата

en: Extracting Information from Names
bg: Извличане на информация от имената

en: Analyzing names
bg: Анализиране на имената

en: No titles, nicknames or prefixes were found
bg: Не са открити титли, прякори или наставки

en: Extract information from names
bg: Извлича информация от имената

en: Extract Information from Names
bg: Извличане на информация от имената

en: Searches the entire database and attempts to extract titles, nicknames and surname prefixes that may be embedded in a person's given name field.
bg: Претърсва цялата база данни и се опитва да извлече титли, прякори и представки на фамилното име, които може да са въведени в полето за собствено име на лицето.

note: Write the title line. Set in INDEX marker so that this section will be identified as a major category if this is included in a Book report.
en: Place Report
bg: Доклад за място

en: Gramps ID: %s
bg: Gramps ИД: %s

en: Street: %s
bg: Улица: %s

en: Parish: %s
bg: Енория: %s

en: City: %s
bg: Град: %s

en: County: %s
bg: Окръг: %s

en: State: %s
bg: Щат/Окръг: %s

en: Country: %s
bg: Страна: %s

en: Events that happened at this place
bg: Събития, случили се на това място

en: Type of Event
bg: Тип на събитие

en: People associated with this place
bg: Хора, свързани с това място

en: Select using filter
bg: Избиране с използване на филтър

en: Select places using a filter
bg: Избиране на места с използване на филтър

en: Select places individually
bg: Поотделно избиране на места

en: List of places to report on
bg: Списък с местата за изготвяне на доклад

en: The style used for the title of the report.
bg: Използваният стил за заглавието на доклада.

en: The style used for place title.
bg: Използваният стил за заглавията на местата.

en: The style used for place details.
bg: Използваният стил за подробностите за местата.

en: The style used for a column title.
bg: Използваният стил за заглавията на колоните.

en: The style used for each section.
bg: Използваният стил за всеки раздел.

en: The style used for event and person details.
bg: Използваният стил за подробностите за събитията и лицата.

en: Produces a textual place report
bg: Създава текстов доклад на местата

en: Rebuilding secondary indices...
bg: Възстановяване на вторични индекси...

en: Secondary indices rebuilt
bg: Вторичните индекси са възстановени

en: All secondary indices have been rebuilt.
bg: Бяха възстановени всички вторични индекси.

en: Rebuild Secondary Indices
bg: Възстановяване на вторични индекси

en: Rebuilds secondary indices
bg: Преизгражда вторичните индекси

en: Rebuilding reference maps...
bg: Създаване на картата на отпратките...

en: Reference maps rebuilt
bg: Ново създаване на картата на отпратките

en: Rebuild Reference Maps
bg: Преизграждане картата на препратките

en: Rebuilds reference maps
bg: Преизгражда картите на отпратките

note: display the title
en: References for this %s
bg: Отпратки за този %s

en: No references for this %s
bg: Няма отпратки за този %s

en: %s References
bg: %s Отпратки

en: Display references for a %s
bg: Показване на отпратките за %s

en: Cause of Death
bg: Причина за смъртта

en: Relationship calculator: %(person_name)s
bg: Калкулатор на семейните връзки: %(person_name)s

en: Relationship to %(person_name)s
bg: Семейна връзка с %(person_name)s

en: Active person has not been set
bg: Активното лице не е зададено

en: You must select an active person for this tool to work properly.
bg: За да работи правилно този инструмент, трябва да зададете активно лице.

en: Relationship Calculator tool
bg: Инструмент за изчисление на семейните връзки

en: %(person)s and %(active_person)s are not related.
bg: %(person)s и %(active_person)s не са свързани.

en: Their common ancestor is %s.
bg: Техният общ прародител е %s.

en: Their common ancestors are %s and %s.
bg: Техните общи прародители са %s и %s.

en: Their common ancestors are:
bg: Техни общи прародители са:

en: Relationship Calculator
bg: Калкулатор на семейни връзки

en: Calculates the relationship between two people
bg: Изчислява връзките между двама души

en: Unused Objects
bg: Неизползвани обекти

note: Add mark column Add ignore column
en: Mark
bg: Маркиране

en: Remove unused objects
bg: Премахване на неизползваните обекти

en: Remove Unused Objects
bg: Премахване на неизползваните обекти

en: Removes unused objects from the database
bg: Премахва неизползваните обекти от базата данни

en: Reordering GRAMPS IDs
bg: Преподреждане индексите на GRAMPS

en: Reordering People IDs
bg: Преподреждане индексите на хората

en: Reordering Family IDs
bg: Преподреждане индексите на семействата

en: Reordering Event IDs
bg: Преподреждане индексите на събитията

en: Reordering Media Object IDs
bg: Преподреждане индексите на медия обектите

en: Reordering Source IDs
bg: Преподреждане идентификаторите на източниците

en: Reordering Place IDs
bg: Преподреждане индексите на местата

en: Reordering Repository IDs
bg: Преподреждане индексите на хранилищата

en: Reordering Note IDs
bg: Преподреждане идентификаторите на Бележки

en: Reorder GRAMPS IDs
bg: Преподреждане на индексите на GRAMPS

en: Finding and assigning unused IDs
bg: Откриване и назначаване на неизползвани индекси

en: Reorders the gramps IDs according to Gramps' default rules.
bg: Прeподрежда идентификаторите на gramps съгласно стандартните правила на Gramps.

en: People with incomplete surnames
bg: Хора с непълни фамилни имена

en: Matches people with lastname missing
bg: Подбира хора с липсващо последно име

en: General filters
bg: Основни филтри

en: Substring:
bg: Подниз:

en: People matching the <name>
bg: Хора, отговарящи на <name>

en: Matches people with same lastname
bg: Подбира хора с еднакво фамилно име

note: display the title
en: People with the surname '%s'
bg: Хора с фамилното име '%s'

en: Same Surnames
bg: Същите фамилии

en: Display people with the same surname as a person.
bg: Показване на хора с една и съща фамилия като лице.

note: display the title
en: Siblings of %s
bg: Братя и сестри на  %s

en: Sibling
bg: Брат/Сестра

en: Display a person's siblings.
bg: Показване на братята/сестрите на лицето.

en: book|Title
bg: Заглавие

en: Title of the Book
bg: Заглавие на книгата

en: Title string for the book.
bg: Заглавие на книгата.

en: Subtitle
bg: Подзаглавие

en: Subtitle of the Book
bg: Подзаглавие на книгата

en: Subtitle string for the book.
bg: Подзаглавие на книгата.

en: Copyright %d %s
bg: Всички права запазени %d %s

en: Footer
bg: Долен колонтитул

en: Footer string for the page.
bg: Низ за долния колонтитул на страницата.

en: Image
bg: Картина

en: Gramps ID of the media object to use as an image.
bg: Идентификатор на медийният обект, използващ се като изображение.

en: Image Size
bg: Размер на изображението

en: Size of the image in cm. A value of 0 indicates that the image should be fit to the page.
bg: Размер на изображението в см. Стойност 0 показва, че изображението, трябва да се помести в страницата.

en: The style used for the subtitle.
bg: Стилът на подзаглавието.

en: The style used for the footer.
bg: Стилът на долния колонтитул.

en: Title Page
bg: Заглавна страница

en: Produces a title page for book reports.
bg: Създава заглавна страница за книжните доклади.

en: manual|Generate_SoundEx_codes
bg: Създаване_на_кодове_SoundEx

en: SoundEx code generator
bg: Генератор за създаване на SoundEx кодове

en: Generate SoundEx Codes
bg: Генериране на кодове SoundEx

en: Generates SoundEx codes for names
bg: Създава SoundEx кодове за имената

en: Item count
bg: Брой елементи

en: Both
bg: И двата

en: Men
bg: Мъже

en: Women
bg: Жени

en: person|Title
bg: Име

en: Forename
bg: Кръщелно име

en: Birth year
bg: Година на раждане

en: Death year
bg: Година на смъртта

en: Birth month
bg: Месец на раждане

en: Death month
bg: Месец на смъртта

en: Marriage place
bg: Място на бракосъчетанието

en: Number of relationships
bg: Брой на семейните връзки

en: Age when first child born
bg: Възраст на първото раждане

en: Age when last child born
bg: Възраст на последното раждане

en: Number of children
bg: Брой деца

en: Age at marriage
bg: Възраст на бракосъчетанието

en: Age at death
bg: Възраст на смъртта

en: Event type
bg: Тип на събитието

en: (Preferred) title missing
bg: Липсва предпочитана титла

en: (Preferred) forename missing
bg: Липсва предпочитано кръщелно име

en: (Preferred) surname missing
bg: Липсва предпочитана фамилия

en: Gender unknown
bg: Полът неизвестен

note: inadequate information
en: Date(s) missing
bg: Дата/ите липсва/т

en: Place missing
bg: Липса на място

en: Already dead
bg: Вече е почивал

en: Still alive
bg: Още е жив

en: Events missing
bg: Липса на събития

en: Children missing
bg: Липса на деца

en: Birth missing
bg: Липса на раждания

en: Personal information missing
bg: Липсва лична информация

en: Statistics Charts
bg: Статистически диаграми

note: extract requested items from the database and count them
en: Collecting data...
bg: Събиране на информация...

en: Sorting data...
bg: Сортиране на информацията

en: %(genders)s born %(year_from)04d-%(year_to)04d: %(chart_title)s
bg: %(genders)s роден %(year_from)04d-%(year_to)04d: %(chart_title)s

en: Persons born %(year_from)04d-%(year_to)04d: %(chart_title)s
bg: Лицето родено %(year_from)04d-%(year_to)04d: %(chart_title)s

en: Saving charts...
bg: Запазване на диаграмите...

en: %s (persons):
bg: %s (лица):

en: Determines what people are included in the report
bg: Определя какви хора са включени в доклада

en: Sort chart items by
bg: Подрежда елементите на диаграмата по

en: Select how the statistical data is sorted.
bg: Изберете как да се сортират статистическите данни.

en: Sort in reverse order
bg: Подрежда в обратен ред

en: Check to reverse the sorting order.
bg: Цъкнете за обръщане на избраното

en: People Born After
bg: Хора, родени след

en: Birth year from which to include people
bg: Рождена година, от която да се включват хора

en: People Born Before
bg: Хора родени преди

en: Birth year until which to include people
bg: Рождена година, до която да се включват хора

en: Include people without known birth years
bg: Включва хора без известна дата на раждане

en: Whether to include people without known birth years
bg: Дали да се включват хора с неизвестна година на раждане

en: Genders included
bg: Включени полове

en: Select which genders are included into statistics.
bg: Избор на половете които да се включат в статистиката.

en: Max. items for a pie
bg: Максимален брой на елементите в кръговата диаграма

en: With fewer items pie chart and legend will be used instead of a bar chart.
bg: При по-малко елементи ще се използва кръгова диаграма и легенда вместо колонна.

en: Charts 1
bg: Диаграми 1

en: Charts 2
bg: Диаграми 2

en: Include charts with indicated data
bg: Включване на диаграми с посочените данни

en: The style used for the items and values.
bg: Стилът, използван за елементите и стойностите

en: Produces statistical bar and pie charts of the people in the database
bg: Изготвя статистически колонни и кръгови диаграми на хората в базата данни

en: Database Summary Report
bg: Резюме на базата от данни

en: Number of individuals: %d
bg: Брой на лицата: %d

en: Males: %d
bg: Мъже: %d

en: Females: %d
bg: Жени: %d

en: Individuals with unknown gender: %d
bg: Лица с неизвестен пол: %d

en: Individuals with incomplete names: %d
bg: Лица с непълни имена: %d

en: Individuals missing birth dates: %d
bg: Лица с липсващи дати на раждане: %d

en: Disconnected individuals: %d
bg: Несвързани лица: %d

en: Unique surnames: %d
bg: Уникални фамилии: %d

en: Individuals with media objects: %d
bg: Лица с медийни обекти: %d

en: Number of families: %d
bg: Брой на семействата: %d

en: Number of unique media objects: %d
bg: Брой уникални медийни обекти: %d

en: Total size of media objects: %d bytes
bg: Общ размер на медийните обекти: %d bytes

en: Provides a summary of the current database
bg: Предоставя резюме на текущата база от данни

en: Timeline Graph for %s
bg: Хронологична диаграма за %s

en: Timeline
bg: Хронологична графика

en: Report could not be created
bg: Докладът не може да бъде създаден

en: The range of dates chosen was not valid
bg: Избраният период е невалиден

en: Sorting dates...
bg: Сортиране на датите...

en: Calculating timeline...
bg: Изчисляване на хронологията

en: %(calendar_type)s Calendar, Sorted by %(sortby)s
bg: %(calendar_type)s Календар, Сортиран по %(sortby)s

en: Sort by
bg: Сортиране по

en: Sorting method to use
bg: Метод за сортиране

en: The style used for the person's name.
bg: Стилът, използван за името на лицето.

en: The style used for the year labels.
bg: Стилът, използван за етикетите на годините.

en: Timeline Chart
bg: Хронологична графика

en: Produces a timeline chart.
bg: Създава хронологична графика

en: manual|Verify_the_Data...
bg: Проверка_на_Данните...

en: Database Verify tool
bg: Инструмент за проверка на базата от данни

en: Database Verification Results
bg: Резултати от проверката на базата от данни

note: Add column with the warning text
en: Warning
bg: Предупреждение

en: _Show all
bg: Показване на всички

en: _Hide marked
bg: Скриване на маркираните

en: Baptism before birth
bg: Кръщение преди раждане

en: Death before baptism
bg: Смърт преди кръщение

en: Burial before birth
bg: Погребение преди раждане

en: Burial before death
bg: Погребение преди смърт

en: Death before birth
bg: Смърт преди раждане

en: Burial before baptism
bg: Погребан/а преди кръщене

en: Old age at death
bg: Умрял на възраст

en: Multiple parents
bg: Множество родители

en: Married often
bg: Бракосъчетавал/а се често

en: Old and unmarried
bg: Стар(а) и без брак

en: Too many children
bg: Твърде много деца

en: Same sex marriage
bg: Еднополов брак

en: Female husband
bg: Съпруг

en: Male wife
bg: Съпруга

en: Husband and wife with the same surname
bg: Съпруг и съпруга с еднакви фамилии

en: Large age difference between spouses
bg: Голяма възрастова разлика между съпрузите

en: Marriage before birth
bg: Брак преди раждане

en: Marriage after death
bg: Брак след смъртта

en: Early marriage
bg: Ранен брак

en: Late marriage
bg: Късен брак

en: Old father
bg: Стар баща

en: Old mother
bg: Стара майка

en: Young father
bg: Млад баща

en: Young mother
bg: Млада майка

en: Unborn father
bg: Нероден баща

en: Unborn mother
bg: Неродена майка

en: Dead father
bg: Мъртъв баща

en: Dead mother
bg: Мъртва майка

en: Large age differences between children
bg: Големи различия във възрастта на децата

en: Disconnected individual
bg: Несвързано лице

en: Invalid birth date
bg: Невалидна дата на раждане

en: Invalid death date
bg: Невалидна дата на смъртта

en: Verify the Data
bg: Проверете данните

en: Easter
bg: Великден

en: Daylight Saving begins
bg: Лятното часово време започва

en: Daylight Saving ends
bg: Лятното часово време завършва

note: Add a link for year_glance() if requested
en: Year Glance
bg: Годишен преглед

note: add a link to blank_year() if requested
en: Blank Calendar
bg: Празен календар

en: Created for <a href="mailto:%(email)s?subject=WebCal">%(author)s</a>
bg: Създадено за <a href="mailto:%(email)s?тема=WebCal">%(author)s</a>

en: Created for %(author)s
bg: Създадено за %(author)s

en: Generated by <a href="http://gramps-project.org" target="_blank">GRAMPS</a> on %(date)s
bg: Генериран от <a href="http://gramps-project.org" target="_blank">GRAMPS</a> на %(date)s

en: Holiday
bg: Празник

note: create calendar common info for each calendar
en: One Day Within A Year
bg: Един ден в годината

en:  Blank Calendar
bg: Празен календар

note: generate progress pass for "Blank Year"
en: Creating Blank Year calendars
bg: Създаване на празни годишни календари

note: page title
en: %(year)d, At A Glance
bg: %(year)d, с един поглед

note: generate progress pass for "Year At A Glance"
en: Creating Year At A Glance calendars
bg: Създаване на календари Цяла Година с Един Поглед

en: This calendar is meant to give you access to all your data at a glance compressed into one page. Clicking on a <strong>red square</strong> will take you to a page that shows all the events for that date!
bg: Този календар е предназначен да ви даде достъп до всичките ви данни с един поглед,  побрани в една страница. Цъкането върху <strong>червен квадрат</strong> ще ви отведе до страница, която показва всички събития за тази дата!

note: open progress meter bar
en: Generate XHTML Calendars
bg: Генериране на календари XHTML

note: generate progress pass for year ????
en: Creating year %d calendars
bg: Създаване на календари за %d година

note: get the information from holidays for each year being created Don't include holidays _COUNTRIES is currently global generate progress pass for single year
en: Creating calendars
bg: Създаване на календарите

note: generate progress pass for "WebCal"
en: Creating WebCal calendars
bg: Creating календари WebCal

en: Applying Filter...
bg: Прилагане на филтъра...

en: Reading database...
bg: Четене на базата данни

en: birthday
bg: рожден ден

en: %(spouse)s and %(person)s
bg: %(spouse)s и %(person)s

en: anniversary
bg: годишнина

en: Calendar Title
bg: Име на календара

en: My Family Calendar
bg: Моят семеен календар

en: The title of the calendar
bg: Заглавието на календара

en: The Style Sheet to be used for the web page
bg: Стилът на оформление, който да се използва за уеб страницата

en: Content Options
bg: Настройки на съдържанието

en: Create Partial Year calendar
bg: Създаване на частичен годишен календар

en: Create a partial year calendar. The start month will be equal to the current month to the end of the year.
bg: Създава частичен годишен календар. Началният месец ще съвпада с текущия до края на годината.

en: Create multiple year calendars
bg: Създаване на многогодишни календари

en: Whether to create Multiple year calendars or not.
bg: Дали да се създават многогодишни календари или не.

en: Start Year for the Calendar(s)
bg: Начална година за календара

en: Enter the starting year for the calendars between 1900 - 3000
bg: Въведете началната година за календарите между 1900 - 3000

en: End Year for the Calendar(s)
bg: Крайна година за календара

en: Enter the ending year for the calendars between 1900 - 3000.  if multiple years is selected, then only twenty years at any given time
bg: Въведете крайната година за календарите между 1900 - 3000.  Ако са избрани няколко години, след това само 20 години във всеки един момент.

en: Create "Year At A Glance" Calendar(s)
bg: Създаване на календар(и) "Цяла Година с Един Поглед"

en: Whether to create A one-page mini calendar with dates highlighted
bg: Дали да се създаде календар от една страница с осветени дати

en: Create "Printable Blank" Calendar(s)
bg: Създаване на "Празен за отпечатване" Календар(s)

en: Whether to create A Full Year Printable calendar
bg: Дали да се създаде целогодишен календар за отпечатване

en: Holidays will be included for the selected country
bg: Ще бъдат включени празниците за избраната страна

en: Home link
bg: Връзка към началната страница

en: The link to be included to direct the user to the main page of the web site
bg: Връзката, която ще се включи за да насочва потребителя към основната страница на уеб сайта.

en: Jan - Jun Notes
bg: Бележки Яну-Юни

en: Jan Note
bg: Бележка Яну

en: This prints in January
bg: Това се показва в Януари

en: The note for the month of January
bg: Бележката за месец Януари

en: Feb Note
bg: Бележка Фев

en: This prints in February
bg: Това се показва в Февруари

en: The note for the month of February
bg: Бележката за месец Февруари

en: Mar Note
bg: Бележка Мар

en: This prints in March
bg: Това се показва в Март

en: The note for the month of March
bg: Бележката за месец Март

en: Apr Note
bg: Бележка Апр

en: This prints in April
bg: Това се показва в Април

en: The note for the month of April
bg: Бележката за месец Април

en: May Note
bg: Бележка Май

en: This prints in May
bg: Това се показва в Май

en: The note for the month of May
bg: Бележката за месец Май

en: Jun Note
bg: Бележка Юни

en: This prints in June
bg: Това се показва в Юни

en: The note for the month of June
bg: Бележката за месец Юни

en: Jul - Dec Notes
bg: Бележки Юли-Дек

en: Jul Note
bg: Бележка Юли

en: This prints in July
bg: Това се показва в Юли

en: The note for the month of July
bg: Бележката за месец Юли

en: Aug Note
bg: Бележка Авг

en: This prints in August
bg: Това се показва в Август

en: The note for the month of August
bg: Бележката за месец Август

en: Sep Note
bg: Бележка Сеп

en: This prints in September
bg: Това се показва в Септември

en: The note for the month of September
bg: Бележката за месец Септември

en: Oct Note
bg: Бележка Окт

en: This prints in October
bg: Това се показва в Октомври

en: The note for the month of October
bg: Бележката за месец Октомври

en: Nov Note
bg: Бележка Окт

en: This prints in November
bg: Това се показва в Ноември

en: The note for the month of November
bg: Бележката за месец Ноември

en: Dec Note
bg: Бележка Дек

en: This prints in December
bg: Това се показва в Декември

en: The note for the month of December
bg: Бележката за месец Декември

en: Web Calendar
bg: Уеб Календар

en: Produces web (HTML) calendars.
bg: Създава уеб (HTML) календари

en: Select surname
bg: Избор на фамилно име

note: we could use database.get_surname_list(), but if we do that all we get is a list of names without a count...therefore we'll traverse the entire database ourself and build up a list that we can use for name in database.get_surname_list(): self.__model.append([name, 0]) build up the list of surnames, 
en: Finding Surnames
bg: Търсене на фамилни имена

en: Finding surnames
bg: Търсене на фамилни имена

en: Select a different person
bg: Изберете друго лице

en: Select a person for the report
bg:  Изберете лице за доклада

en: Select a different family
bg: Изберете различно семейство

en: Also include %s?
bg: Да се включи ли и %s?

en: Colour
bg: Цвят

en: Save As
bg: Запазване като

en: Style Editor
bg: Редактор за стилове

en: _Apply
bg: _Прилагане

en: Report Selection
bg: Избиране на доклад

en: Select a report from those available on the left.
bg: Изберете доклад от изброените в ляво.

en: _Generate
bg: _Създаване

en: Generate selected report
bg: Създаване на избраният доклад

en: Tool Selection
bg: Избор на инструмент

en: Select a tool from those available on the left.
bg: Изберете инструмент от изброените в ляво.

en: _Run
bg: _Стартиране

en: Run selected tool
bg: Стартиране на избраният инструмент

en: Plugin Status
bg: Статус на приставките

en: File
bg: Файл

en: Message
bg: Съобщение

note: Only show the "Reload" button when in debug mode (without -O on the command line)
en: Reload
bg: Презареждане

en: Unavailable
bg: Не е на разположение

en: Fail
bg: Провал

en: OK
bg: Добре

en: Debug
bg: Проследяване на грешки

en: Analysis and Exploration
bg: Анализ и проучвания

en: Database Processing
bg: Проучвания в базата от данни

en: Database Repair
bg: Поправка на база от данни

en: Revision Control
bg: Контрол на версиите

en: Utilities
bg: Полезни инструменти

en: Proceeding with this tool will erase the undo history for this session. In particular, you will not be able to revert the changes made by this tool or any changes made prior to it.
    
    If you think you may want to revert running this tool, please stop here and backup your database.
bg: Ако продължите с този инструмент ще изтриете историята за  връщанията. В частност няма да имате възможност да върнете промените направени от този инструмент или всички други промени преди това.
    
    Ако мислите, че ще искате да отменяте промени не стартирайте инструмента, Спрете тук и направете резервно копие на базата си от данни.

en: _Proceed with the tool
bg: _Продължаване с инструмента

en: Remove Family
bg: Премахване на семейство

en: Remove father from family
bg: Премахване на бащата от семейството

en: Remove mother from family
bg: Премахване на майката от семейството

en: Remove child from family
bg: Премахване на дете от семейството

en: Add child to family
bg: Добавяне на дете към семейството

en: Progress Information
bg: Информация за напредъка

note: ------------------------------------------------------------------------- Constants
en: No description was provided
bg: Няма въведено описание

note: FIXME it is wrong to use translatable text in comparison. How can we distinguish custom size though?
en: Custom Size
bg: Потребителски размер

en: Text Reports
bg: Текстови доклади

en: Graphical Reports
bg: Графични доклади

en: Code Generators
bg: Генератор на код

en: Web Pages
bg: Интернет страници

en: Books
bg: Книги

en: Graphs
bg: Графики

en: Graphics
bg: Графики

en: Paper Options
bg: Настройка на страницата

en: HTML Options
bg: Настройки за HTML

en: Output Format
bg: Изходящ формат

en: Template
bg: Шаблон

en: User Template
bg: Потребителски шаблон

en: Choose File
bg: Избор на файл

en: Endnotes
bg: Крайни бележки

note: ------------------------------------------------------------------------------- Private Contstants
en: Default
bg: По подразбиране

en: Vertical (top to bottom)
bg: Вертикално (от горе на долу)

en: Vertical (bottom to top)
bg: Вертикално (от долу на горе)

en: Horizontal (left to right)
bg: Хоризонтално (от ляво на дясно)

en: Horizontal (right to left)
bg: Хоризонтално (от дясно на ляво)

en: Bottom, left
bg: Долу, ляво

en: Bottom, right
bg: Долу, дясно

en: Top, left
bg: Горе, ляво

en: Top, Right
bg: Горе, дясно

en: Right, bottom
bg: Дясно, долу

en: Right, top
bg: Дясно, горе

en: Left, bottom
bg: Ляво, долу

en: Left, top
bg: Ляво, горе

en: Minimal size
bg: Най-малка големина

en: Fill the given area
bg: Запълва дадената област

en: Use optimal number of pages
bg: Използване на оптимален брой на страниците

en: Top
bg: Горе

en: Bottom
bg: Долу

en: Processing File
bg: Обработка на файла

en: Structured Vector Graphics (SVG)
bg: Графики SVG

en: Compressed Structured Vector Graphs (SVG)
bg: Компресирани графики SVG

en: JPEG image
bg: JPEG картинка

en: GIF image
bg: GIF картинка

en: PNG image
bg: PNG картинка

en: Graphviz Dot File
bg: Файл Graphviz Dot

note: ###############################
en: GraphViz Layout
bg: Оформление на GraphViz

note: ###############################
en: Font family
bg: Шрифтова фамилия

en: Choose the font family. If international characters don't show, use FreeSans font. FreeSans is available from: http://www.nongnu.org/freefont/
bg: Избор на шрифтова фамилия. Ако не се изобразяват правилно дадени знаци използвайте шрифта FreeSans, който може да намерите на: http://www.nongnu.org/freefont/

en: Font size
bg: Размер на шрифта

en: The font size, in points.
bg: Размер на шрифта в пунктове.

en: Graph Direction
bg: Посока на диаграмата

en: Whether graph goes from top to bottom or left to right.
bg: Дали графиката отива от горе на долу или от ляво на дясно.

en: Number of Horizontal Pages
bg: Брой на страниците по хоризонтала

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array horizontally. Only valid for dot, postscript and pdf via Ghostscript.
bg: GraphViz може да създаде много големи диаграми като ги разделя в правоъгълен масив от страници. Това контролира броя на страниците по хоризонтала. Валидно само за dot, postscript and pdf чрез Ghostscript.

en: Number of Vertical Pages
bg: Брой на страниците по вертикала

en: GraphViz can create very large graphs by spreading the graph across a rectangular array of pages. This controls the number pages in the array vertically. Only valid for dot, postscript and pdf via Ghostscript.
bg: GraphViz може да създаде много големи диаграми като ги разделя в правоъгълен масив от страници. Това контролира броя на страниците по вертикала. Валидно само за dot, postscript and pdf чрез Ghostscript.

en: Paging Direction
bg: Посока на странирането

en: The order in which the graph pages are output. This option only applies if the horizontal pages or vertical pages are greater than 1.
bg: Този вариант се прилага само, ако хоризонталните или вертикалните страници са по-големи от 1.

note: ###############################
en: GraphViz Options
bg: Параметри на GraphViz

note: ###############################
en: Aspect ratio
bg: Формат на изображението

en: Affects greatly how the graph is layed out on the page.
bg: Оказва влияние в голяма степен върху това, как диаграмата е разположена в страницата.

en: Dots per inch.  When creating images such as .gif or .png files for the web, try numbers such as 100 or 300 DPI.  When creating PostScript or PDF files, use 72 DPI.
bg: Точки на инч. При създаването на изображения като .gif или .png файлове за уеб, опитайте номера като 100 или 300 DPI. Когато създавате PostScript или PDF файл, използвайте 72 DPI.

en: Node spacing
bg: Разстояние между възлите

en: The minimum amount of free space, in inches, between individual nodes.  For vertical graphs, this corresponds to spacing between columns.  For horizontal graphs, this corresponds to spacing between rows.
bg: Минималното свободно пространство, в инчове, между отделните възли. За вертикални диаграми, това отговаря на разстоянието между колоните. За хоризонтални диаграми, това отговаря на разстоянието между редовете.

note: ###############################
en: Note to add to the graph
bg: Бележка която да бъде прикрепена към диаграмата

en: This text will be added to the graph.
bg: Този текст ще бъде прикрепен към диаграмата.

en: Note location
bg: Местоположение на бележката

en: Whether note will appear on top or bottom of the page.
bg: Задава къде да бъде бележката отгоре или отдолу на страницата.

en: Note size
bg: Размер на бележката

en: The size of note text, in points.
bg: Размер на шрифта на текста на бележката в пункта.

en: Open with application
bg: Отваряне с приложение

en: Portrait
bg: Портрет

en: Landscape
bg: Пейзаж

en: cm
bg: см

en: in.
bg: инч(а)

en: Configuration
bg: Настройка

note: Styles Frame
en: Style
bg: Стил

note: need any labels at top:
en: Document Options
bg: Настройки за документа

note: Save Frame
en: Filename
bg: Име на файла

en: Permission problem
bg: Проблем с правата

en: You do not have permission to write under the directory %s
    
    Please select another directory or correct the permissions.
bg: Нямате права за писане в директория %s
    
    Моля изберете друга директория или променете правата.

en: File already exists
bg: Файлът вече съществува

en: You can choose to either overwrite the file, or change the selected filename.
bg: Можете да замените вече съществуващия файл или да смените избраното име.

en: _Overwrite
bg: _Замяна

en: _Change filename
bg: _Промяна на името

en: You do not have permission to create %s
    
    Please select another path or correct the permissions.
bg: Нямате права за създаване на %s
    
    Моля изберете друг път или променете правата.

en: You must select an active person for this report to work properly.
bg: За да работи докладът правилно трябва да изберете някое лице.

en: This person was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено на %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: He was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
bg: Той е роден на %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: She was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
bg: Тя е родена на %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е роден/а на %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
bg: %(male_name)s е роден на %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s in %(birth_place)s.
bg: %(female_name)s е родена на %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: Born %(birth_date)s in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено на %(birth_date)s в %(birth_place)s.

en: This person was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено на%(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: He was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
bg: Той е роден на %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: She was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
bg: Тя е родена на %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е роден/а на %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
bg: %(male_name)s е роден на %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
bg: %(female_name)s е роден на %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: Born %(modified_date)s in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено на %(modified_date)s в %(birth_place)s.

en: This person was born on %(birth_date)s.
bg: Това лице е родено на %(birth_date)s.

en: He was born on %(birth_date)s.
bg: Той е роден на %(birth_date)s.

en: She was born on %(birth_date)s.
bg: Тя е родена на %(birth_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born on %(birth_date)s.
bg: %(unknown_gender_name)s бил/а роден/а на %(birth_date)s.

en: %(male_name)s was born on %(birth_date)s.
bg: %(male_name)s е роден на %(birth_date)s.

en: %(female_name)s was born on %(birth_date)s.
bg: %(female_name)s е родена на %(birth_date)s.

en: Born %(birth_date)s.
bg: Лицето е родено на: %(birth_date)s.

en: This person was born %(modified_date)s.
bg: Това лице е родено на %(modified_date)s.

en: He was born %(modified_date)s.
bg: Той е роден на %(modified_date)s.

en: She was born %(modified_date)s.
bg: Тя е родена на %(modified_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born %(modified_date)s.
bg: %(unknown_gender_name)s бил/а роден/а на %(modified_date)s.

en: %(male_name)s was born %(modified_date)s.
bg: %(male_name)s е роден на %(modified_date)s.

en: %(female_name)s was born %(modified_date)s.
bg: %(female_name)s е родена на %(modified_date)s.

en: Born %(modified_date)s.
bg: Лицето е родено на %(modified_date)s.

en: This person was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено през %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: He was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
bg: Той е роден през %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: She was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
bg: Тя е родена през %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е роден/а през %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
bg: %(male_name)s е роден през %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s in %(birth_place)s.
bg: %(female_name)s е родена през %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: Born %(month_year)s in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено на %(month_year)s в %(birth_place)s.

en: This person was born in %(month_year)s.
bg: Лицето е родено през %(month_year)s.

en: He was born in %(month_year)s.
bg: Той е роден през %(month_year)s.

en: She was born in %(month_year)s.
bg: Тя е родена през %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(month_year)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е роден/а през %(month_year)s.

en: %(male_name)s was born in %(month_year)s.
bg: %(male_name)s е роден през %(month_year)s.

en: %(female_name)s was born in %(month_year)s.
bg: %(female_name)s е родена през %(month_year)s.

en: Born %(month_year)s.
bg: Лицето е родено през %(month_year)s.

en: This person was born in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено в %(birth_place)s.

en: He was born in %(birth_place)s.
bg: Той е роден в %(birth_place)s.

en: She was born in %(birth_place)s.
bg: Тя е родена в %(birth_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s was born in %(birth_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е роден/а в %(birth_place)s.

en: %(male_name)s was born in %(birth_place)s.
bg: %(male_name)s е роден в %(birth_place)s.

en: %(female_name)s was born in %(birth_place)s.
bg: %(female_name)s е родена в %(birth_place)s.

en: Born in %(birth_place)s.
bg: Лицето е родено в %(birth_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d месеца.

en: This person died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d дена.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месец/а.

en: He died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d ден/а.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месец/а.

en: She died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d ден/дни.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d ден/дни.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: %(male_name)s Умира на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (age %(age)d years).
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s (възраст %(age)d години).

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (age %(age)d months).
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s (възраст %(age)d месеца).

en: Died %(death_date)s in %(death_place)s (age %(age)d days).
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s (възраст %(age)d дни).

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d месеца.

en: This person died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d дена.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: He died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Той почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d дни.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: She died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d дни.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст %(age)d ден/дни.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: %(male_name)s почива на на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s.
bg: %(female_name)s почива на  %(death_date)s в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died %(death_date)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: This person died on %(death_date)s.
bg: Лицето почива на %(death_date)s.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива на %(death_date)s на възраст %(age)d месеца.

en: This person died on %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива на %(death_date)s на възраст %(age)d дена.

en: He died on %(death_date)s.
bg: Той почива на %(death_date)s.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: Той почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: Той почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: He died on %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: Той почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: She died on %(death_date)s.
bg: Тя почива на %(death_date)s.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: She died on %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s died on %(death_date)s at the age of %(age)d дни.

en: Died %(death_date)s.
bg: Починал на: %(death_date)s.

en: Died %(death_date)s (age %(age)d years).
bg: Починал на %(death_date)s (възраст %(age)d години).

en: Died %(death_date)s (age %(age)d months).
bg: Починал на %(death_date)s (възраст %(age)d месеца).

en: Died %(death_date)s (age %(age)d days).
bg: Починал на %(death_date)s (възраст %(age)d days).

en: This person died %(death_date)s.
bg: Лицето почива на %(death_date)s.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: This person died %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: He died %(death_date)s.
bg: Той почива на %(death_date)s.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: Той почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: Той почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: He died %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: Той почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: She died %(death_date)s.
bg: Тя почива на %(death_date)s.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: She died %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(male_name)s died %(death_date)s.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died %(death_date)s.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died %(death_date)s at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s почива на %(death_date)s на възраст от %(age)d дни.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s.
bg: Лицето почива през %(month_year)s в %(death_place)s.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: This person died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s.
bg: Той почива през %(month_year)s в %(death_place)s.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Той почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Той почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: He died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Той почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s.
bg: Тя почива през %(month_year)s в %(death_place)s.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от f %(age)d месеца.

en: She died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от f %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s през %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s.
bg: Починал през %(month_year)s в %(death_place)s.

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (age %(age)d years).
bg: Починал през %(month_year)s в %(death_place)s (възраст %(age)d години).

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (age %(age)d months).
bg: Починал през %(month_year)s в %(death_place)s (възраст %(age)d месеца).

en: Died %(month_year)s in %(death_place)s (age %(age)d days).
bg: Починал през %(month_year)s в %(death_place)s (възраст %(age)d дни).

en: This person died in %(month_year)s.
bg: Лицето почива през %(month_year)s.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d години.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d месеца.

en: This person died in %(month_year)s at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d дни.

en: He died in %(month_year)s.
bg: Той почива през %(month_year)s.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)d years.
bg: Той почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d години.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)d months.
bg: Той почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d месеца.

en: He died in %(month_year)s at the age of %(age)d days.
bg: Той почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d дни.

en: She died in %(month_year)s.
bg: Тя почива през %(month_year)s.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d години.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d месеца.

en: She died in %(month_year)s at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died in %(month_year)s at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s почива през %(month_year)s на възраст от %(age)d дни.

en: Died %(month_year)s.
bg: Лицето почива през %(month_year)s.

en: Died %(month_year)s (age %(age)d years).
bg: Лицето почива през %(month_year)s (възраст %(age)d години).

en: Died %(month_year)s (age %(age)d months).
bg: Лицето почива през %(month_year)s (възраст %(age)d месеца).

en: Died %(month_year)s (age %(age)d days).
bg: Лицето почива през %(month_year)s (възраст %(age)d дни).

en: This person died in %(death_place)s.
bg: Лицето почива в %(death_place)s.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: This person died in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: He died in %(death_place)s.
bg: Той почива в %(death_place)s.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Той почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Той почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: He died in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Той почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: She died in %(death_place)s.
bg: Тя почива в %(death_place)s.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: She died in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s.
bg: %(unknown_gender_name)s почива в %(death_place)s.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s.
bg: %(male_name)s почива в %(death_place)s.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s.
bg: %(female_name)s почива в %(death_place)s.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died in %(death_place)s at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s почива в %(death_place)s на възраст от %(age)d дни.

en: Died in %(death_place)s.
bg: Починал в: %(death_place)s.

en: Died in %(death_place)s (age %(age)d years).
bg: Лицето почива в %(death_place)s (възраст %(age)d години).

en: Died in %(death_place)s (age %(age)d months).
bg: Лицето почива в %(death_place)s (възраст %(age)d месеца).

en: Died in %(death_place)s (age %(age)d days).
bg: Лицето почива в %(death_place)s (възраст %(age)d дни).

en: This person died at the age of %(age)d years.
bg: Лицето почива на възраст от %(age)d години.

en: This person died at the age of %(age)d months.
bg: Лицето почива на възраст от %(age)d месеца.

en: This person died at the age of %(age)d days.
bg: Лицето почива на възраст от %(age)d дни.

en: He died at the age of %(age)d years.
bg: Той почива на възраст от %(age)d години.

en: He died at the age of %(age)d months.
bg: Той почива на възраст от %(age)d месеца.

en: He died at the age of %(age)d days.
bg: Той почива на възраст от %(age)d дни.

en: She died at the age of %(age)d years.
bg: Тя почива на възраст от %(age)d години.

en: She died at the age of %(age)d months.
bg: Тя почива на възраст от %(age)d месеца.

en: She died at the age of %(age)d days.
bg: Тя почива на възраст от %(age)d дни.

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)d years.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на възраст от %(age)d години.

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)d months.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на възраст от %(age)d месеца.

en: %(unknown_gender_name)s died at the age of %(age)d days.
bg: %(unknown_gender_name)s почива на възраст от %(age)d дни.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)d years.
bg: %(male_name)s почива на възраст от %(age)d години.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)d months.
bg: %(male_name)s почива на възраст от %(age)d месеца.

en: %(male_name)s died at the age of %(age)d days.
bg: %(male_name)s почива на възраст от %(age)d дни.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)d years.
bg: %(female_name)s почива на възраст от %(age)d години.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)d months.
bg: %(female_name)s почива на възраст от %(age)d месеца.

en: %(female_name)s died at the age of %(age)d days.
bg: %(female_name)s почива на възраст от %(age)d дни.

en: Died (age %(age)d years).
bg: Починало лице (възраст %(age)d години).

en: Died (age %(age)d months).
bg: Починало лице (възраст %(age)d месеца).

en: Died (age %(age)d days).
bg: Починало лице (възраст %(age)d дни).

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s e погребан на %(burial_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Той e погребан на %(burial_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана %(burial_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Тя e погребана на %(burial_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан на %(burial_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Това лице e погребано на %(burial_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Погребан на %(burial_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s e погребан на %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
bg: Той e погребан на %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя e погребана на %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан на %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried on %(burial_date)s%(endnotes)s.
bg: Това лице e погребано наn %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(burial_date)s%(endnotes)s.
bg: Погребано на %(burial_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е погребан през %(month_year)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Той e погребан през %(month_year)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана през %(month_year)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Тя e погребана през %(month_year)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан през %(month_year)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Това лице e погребано през %(month_year)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Погребан през %(month_year)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s e погребан през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Той e погребан през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Тя e погребана през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Лицето e погребано през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Buried %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Погребан през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s e погребан на %(modified_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Той e погребан на %(modified_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана на %(modified_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Тя e погребана на %(modified_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан %(modified_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето e погребано на %(modified_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Погребан на %(modified_date)s в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s e погребан на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той e погребан на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя e погребана на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Това лице e погребано на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Buried %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Погребан на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s e погребан в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: He was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Той e погребан в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: She was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: e погребана в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: This person was buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето e погребано в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: Buried in %(burial_place)s%(endnotes)s.
bg: Погребан в %(burial_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was buried%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s e погребан%(endnotes)s.

en: He was buried%(endnotes)s.
bg: Той e погребан%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was buried%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s e погребана%(endnotes)s.

en: She was buried%(endnotes)s.
bg: Тя e погребана%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was buried%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s e погребан%(endnotes)s.

en: This person was buried%(endnotes)s.
bg: Това лице e погребано%(endnotes)s.

en: Buried%(endnotes)s.
bg: Погребан%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен на %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptised on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен на %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена на %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptised on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена на %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен на %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptised on %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето е кръстено на %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptised %(baptism_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Кръстен на %(baptism_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен на %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptised on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен на %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена на %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptised on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена на %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен на %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptised on %(baptism_date)s%(endnotes)s.
bg: Това лице е кръстено на %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: Baptised %(baptism_date)s%(endnotes)s.
bg: Кръстен на %(baptism_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен през %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptised in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен през %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена през %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptised in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена през %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен на %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptised in %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето е кръстено на %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptised %(month_year)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Кръстен на %(month_year)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: He was baptised in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: She was baptised in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: This person was baptised in %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Лицето е кръстено през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: Baptised %(month_year)s%(endnotes)s.
bg: Кръстен през %(month_year)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен на %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptised %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен на %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена на %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptised %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена на %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен на %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptised %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето е кръстено на %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptised %(modified_date)s in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Кръстен на %(modified_date)s в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He was baptised %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She was baptised %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person was baptised %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето е кръстено на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Baptised %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Кръстен на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: He was baptised in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: She was baptised in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен на %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: This person was baptised in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето е кръстено в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: Baptised in %(baptism_place)s%(endnotes)s.
bg: Кръстен в %(baptism_place)s%(endnotes)s.

en: %(male_name)s was baptised%(endnotes)s.
bg: %(male_name)s е кръстен%(endnotes)s.

en: He was baptised%(endnotes)s.
bg: Той е кръстен%(endnotes)s.

en: %(female_name)s was baptised%(endnotes)s.
bg: %(female_name)s е кръстена%(endnotes)s.

en: She was baptised%(endnotes)s.
bg: Тя е кръстена%(endnotes)s.

en: %(unknown_gender_name)s was baptised%(endnotes)s.
bg: %(unknown_gender_name)s е кръстен%(endnotes)s.

en: This person was baptised%(endnotes)s.
bg: Това лице е кръстено%(endnotes)s.

en: Baptised%(endnotes)s.
bg: Лицето е кръстено%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той се жени за %(spouse)s на %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той се жени за %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той се жени за %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжва за %(spouse)s на %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжва за %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжва за %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s на %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s  на %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени и за %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени и за %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени и за %(spouse)s  на %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи и за %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи и за %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи и за %(spouse)s на %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s на %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s на %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени за %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени за %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени за %(spouse)s на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи за %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи за %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи за %(spouse)s  на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Сключен брак с %(spouse)s на %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Сключен брак с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Сключен брак с %(spouse)s на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: той се ожени и за %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени и за %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени и за %(spouse)s на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи и за %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи и за %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи и за %(spouse)s на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s  на %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени за %(spouse)s през %(place)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи за %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s през %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: То се ожени и за %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя се омъжи и за %(spouse)s през %(place)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак и с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени за %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Тя се ожени за %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Същото лице сключи брак и с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Той се ожени и за%(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Тя се ожени и за %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also married %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключи брак и с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак и с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак и с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also unmarried relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва и неформален брак с  %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва и неформален брак с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак и с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва неформален брак %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва неформален брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва неформален брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Неформален брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва и неформален брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва и неформален брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had an unmarried relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва и неформален брак с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя има брак  с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак %(spouse)s на %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Брак с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Брак с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Брак с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s на %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s %(partial_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s %(full_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s %(modified_date)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак с  %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак с  %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Брак с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Брак с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Брак с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Той е имал връзка  и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s през %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s on %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s на %(full_date)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s %(partial_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s %(full_date)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s %(modified_date)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Това лице е имало връзка с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той е имал връзка с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя е имала връзка с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Връзка с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак и с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s in %(place)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s в %(place)s%(endnotes)s.

en: This person had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Това лице е имало връзка с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Той е имал връзка с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Тя е имала връзка с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Връзка с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Лицето сключва брак и с  %(spouse)s%(endnotes)s.

en: He also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Той сключва брак и с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: She also had a relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Тя сключва брак и с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: Also relationship with %(spouse)s%(endnotes)s.
bg: Връзка и с %(spouse)s%(endnotes)s.

en: This person is the child of %(father)s and %(mother)s.
bg: Лицето е дете на %(father)s и %(mother)s.

en: This person was the child of %(father)s and %(mother)s.
bg: Лицето беше дете на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s and %(mother)s.
bg: %(male_name)s е детето на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s and %(mother)s.
bg: %(male_name)s беше детето на %(father)s и %(mother)s.

en: Child of %(father)s and %(mother)s.
bg: Дете на %(father)s и %(mother)s

en: He is the son of %(father)s and %(mother)s.
bg: Той е син на %(father)s и %(mother)s.

en: He was the son of %(father)s and %(mother)s.
bg: Той е син на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s and %(mother)s.
bg: %(male_name)s е син на %(father)s и %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s and %(mother)s.
bg: %(male_name)s е син на %(father)s и %(mother)s.

en: Son of %(father)s and %(mother)s.
bg: Син на %(father)s и %(mother)s

en: She is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
bg: Тя е дъщеря на %(father)s и %(mother)s.

en: She was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
bg: Тя е дъщеря на %(father)s и %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s and %(mother)s.
bg: %(female_name)s е дъщеря на %(father)s и %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s and %(mother)s.
bg: %(female_name)s е дъщеря на %(father)s и %(mother)s.

en: Daughter of %(father)s and %(mother)s.
bg: Дъщеря на %(father)s и %(mother)s.

en: This person is the child of %(father)s.
bg: Това лице е дете на %(father)s.

en: This person was the child of %(father)s.
bg: Това лице е е дете на %(father)s.

en: %(male_name)s is the child of %(father)s.
bg: %(male_name)s е дете на %(father)s.

en: %(male_name)s was the child of %(father)s.
bg: %(male_name)s е дете на %(father)s.

en: Child of %(father)s.
bg: Дете на %(father)s.

en: He is the son of %(father)s.
bg: Той е син на %(father)s.

en: He was the son of %(father)s.
bg: Той е син на %(father)s.

en: %(male_name)s is the son of %(father)s.
bg: %(male_name)s е син на %(father)s.

en: %(male_name)s was the son of %(father)s.
bg: %(male_name)s е син на %(father)s.

en: Son of %(father)s.
bg: Син на %(father)s.

en: She is the daughter of %(father)s.
bg: Тя е дъщеря на %(father)s.

en: She was the daughter of %(father)s.
bg: Тя е дъщеря на %(father)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(father)s.
bg: %(female_name)s е дъщеря на %(father)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(father)s.
bg: %(female_name)s е дъщеря на%(father)s.

en: Daughter of %(father)s.
bg: Дъщеря на %(father)s.

en: This person is the child of %(mother)s.
bg: Лицето е дете на %(mother)s.

en: This person was the child of %(mother)s.
bg: Лицето е дете на %(mother)s.

en: %(male_name)s is the child of %(mother)s.
bg: %(male_name)s е дете на %(mother)s.

en: %(male_name)s was the child of %(mother)s.
bg: %(male_name)s бил дете на %(mother)s.

en: Child of %(mother)s.
bg: Дете на %(mother)s.

en: He is the son of %(mother)s.
bg: Той е син на %(mother)s.

en: He was the son of %(mother)s.
bg: Той бил син на %(mother)s.

en: %(male_name)s is the son of %(mother)s.
bg: %(male_name)s е син на %(mother)s.

en: %(male_name)s was the son of %(mother)s.
bg: %(male_name)s бил син на %(mother)s.

en: Son of %(mother)s.
bg: Син на %(mother)s.

en: She is the daughter of %(mother)s.
bg: Тя е дъщеря на %(mother)s.

en: She was the daughter of %(mother)s.
bg: Тя е дъщеря на %(mother)s.

en: %(female_name)s is the daughter of %(mother)s.
bg: %(female_name)s е дъщеря на %(mother)s.

en: %(female_name)s was the daughter of %(mother)s.
bg: %(female_name)s е дъщеря на %(mother)s.

en: Daughter of %(mother)s.
bg: Дъщеря на %(mother)s.

en: unmarried
bg: без брак

en: civil union
bg: съжителство на съпружески начала

en: Other
bg: Друг

en: He
bg: Той

en: She
bg: Тя

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s бил роден на %(birth_date)s в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, и почивал на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден на %(birth_date)s в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, и почива на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден на%(birth_date)s в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, и почива в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден на %(birth_date)s в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден на %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, и почива на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден на %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, и почива на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, and died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден на %(birth_date)s%(birth_endnotes)s и почива в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден на %(birth_date)s%(birth_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и почива на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и почива на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и почива в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s беше роден в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s почива на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s почива на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(male_name)s%(endnotes)s died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(male_name)s%(endnotes)s почива в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s беше родена на %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и почива на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена на %(birth_date)s в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и е починала на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена на %(birth_date)s в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и е починала в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена на %(birth_date)s в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена на %(birth_date)s%(birth_endnotes)s и е починала на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена в %(birth_date)s%(birth_endnotes)s и е починала на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s, and died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена на %(birth_date)s%(birth_endnotes)s и е починала в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born %(birth_date)s%(birth_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена на %(birth_date)s%(birth_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и е починала на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и почивала на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s, and died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s и почивала в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s was born in %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s е родена в %(birth_place)s%(birth_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s died %(death_date)s in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s почивала на %(death_date)s в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s died %(death_date)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s почивала на %(death_date)s%(death_endnotes)s.

en: %(female_name)s%(endnotes)s died in %(death_place)s%(death_endnotes)s.
bg: %(female_name)s%(endnotes)s почивала в %(death_place)s%(death_endnotes)s.

en: Born: %(birth_date)s %(birth_place)s, Died: %(death_date)s %(death_place)s.
bg: Роден: %(birth_date)s %(birth_place)s, Починал: %(death_date)s %(death_place)s.

en: Born: %(birth_date)s %(birth_place)s, Died: %(death_date)s.
bg: Роден: %(birth_date)s %(birth_place)s, Починал: %(death_date)s.

en: Born: %(birth_date)s %(birth_place)s, Died: %(death_place)s.
bg: Роден: %(birth_date)s %(birth_place)s, Починал: %(death_place)s.

en: Born: %(birth_date)s %(birth_place)s.
bg: Роден: %(birth_date)s %(birth_place)s.

en: Born: %(birth_date)s, Died: %(death_date)s %(death_place)s.
bg: Роден: %(birth_date)s, Починал: %(death_date)s %(death_place)s.

en: Born: %(birth_date)s, Died: %(death_date)s.
bg: Роден: %(birth_date)s, Починал: %(death_date)s.

en: Born: %(birth_date)s, Died: %(death_place)s.
bg: Роден на: %(birth_date)s, Починал на: %(death_place)s.

en: Born: %(birth_date)s.
bg: Роден на: %(birth_date)s.

en: Born: %(birth_place)s, Died: %(death_date)s %(death_place)s.
bg: Роден в: %(birth_place)s, Починал на: %(death_date)s в %(death_place)s.

en: Born: %(birth_place)s, Died: %(death_date)s.
bg: Роден в: %(birth_place)s, Починал в: %(death_date)s.

en: Born: %(birth_place)s, Died: %(death_place)s.
bg: Роден в: %(birth_place)s, Починал в: %(death_place)s

en: Born: %(birth_place)s.
bg: Роден в: %(birth_place)s.

en: Died: %(death_date)s %(death_place)s.
bg: Починал: на %(death_date)s в %(death_place)s.

en: Died: %(death_date)s.
bg: Починал на: %(death_date)s.

en: Died: %(death_place)s.
bg: Починал в: %(death_place)s.

en: Document Styles
bg: Стилове на документите

en: Error saving stylesheet
bg: Грешка при записването на стиловете

en: Style editor
bg: Редактор за стилове

en: Paragraph
bg: Абзац

en: No description available
bg: Няма налично описание

note: ----------------------------------------------------------------------- Initialization
en: Default Template
bg: Подразбиращ се шаблон

en: User Defined Template
bg: Потребителски шаблон

en: Processing Person records
bg: Обработка на записите за Лице

en: Processing Family records
bg: Обработват се записите за семейства

en: Processing Event records
bg: Обработка на записите за Събитие

en: Processing Place records
bg: Обработка на записите за Място

en: Processing Source records
bg: Обработват се записите за източници

en: Processing Media records
bg: Обработват се записите за медия

en: Processing Repository records
bg: Обработват се записите за хранилища

en: Processing Note records
bg: Обработват се записите за бележки

en: _Undo %s
bg: _Отмяна на %s

en: _Redo %s
bg: _Възстановяване на %s

en: Need to upgrade database!
bg: Базата данни трябва да се надгради!

en: You cannot open this database without upgrading it.
    If you upgrade then you won't be able to use previous versions of GRAMPS.
    You might want to make a backup copy first.
bg: Не можете да отворите тази база данни без да я надградите.
    Ако я надградите, няма да можете да я отваряте с по-стари версии на GRAMPS.
    Добре ще е първо да направите нейно резервно копие.

en: Upgrade now
bg: Надграждане сега

en: Locked by %s
bg: Заключено от %s

en: E-mail
bg: Електронна поща

en: Web Home
bg: Интернет страница

en: Web Search
bg: Интернет търсене

en: Research
bg: Изследване

en: Transcript
bg: Препис

en: Citation
bg: Цитат

en: Person Note
bg: Бележка за лице

en: Name Note
bg: Бележка за име

en: Attribute Note
bg: Бележка за признак

en: Address Note
bg: Бележка за адрес

en: Association Note
bg: Бележка за връзка

en: LDS Note
bg: Бележка за Мормонска църква

en: Family Note
bg: Сем. бележки

en: Event Note
bg: Бележка за събитие

en: Event Reference Note
bg: Бележка за отпратка към събитие

en: Source Note
bg: Бележка за източник

en: Source Reference Note
bg: Бележка за отпратка към източник

en: Place Note
bg: Бележка за място

en: Repository Note
bg: Бележка на хранилище

en: Repository Reference Note
bg: Бележка за отпратка към хранилище

en: Media Note
bg: Бележка за медия

en: Media Reference Note
bg: Бележка за отпратка към медия

en: Child Reference Note
bg: Бележка за отпратка за дете

en: Library
bg: Библиотека

en: Cemetery
bg: Гробище

en: Church
bg: Църква

en: Archive
bg: Архив

en: Album
bg: Албум

en: Web site
bg: Интернет страница

en: Bookstore
bg: Книжарница

en: Collection
bg: Колекция

en: Safe
bg: Сейф

en: Caste
bg: Каста

en: Identification Number
bg: Идентификационен номер

en: National Origin
bg: Националност

en: Number of Children
bg: Брой деца

en: Social Security Number
bg: Номер на социалната осигуровка

en: Agency
bg: Агенция

en: Father's Age
bg: Възраст на бащата

en: Mother's Age
bg: Възраст на майката

en: Witness
bg: Свидетел

en: Adopted
bg: Осиновен/а

en: Stepchild
bg: Доведеник/Завареник

en: Sponsored
bg: Поверен

en: Foster
bg: Отглеждам

en: Audio
bg: Звуков

en: Book
bg: Книга

en: Card
bg: Картичка

en: Electronic
bg: Електронна

en: Fiche
bg: Фиш

en: Film
bg: Филм

en: Magazine
bg: Списание

en: Manuscript
bg: Ръкопис

en: Map
bg: Карта

en: Newspaper
bg: Вестник

en: Photo
bg: Фотография

en: Tombstone
bg: Надгробна плоча/камък

en: Video
bg: Видео

en: Primary
bg: Първоначален

en: Clergy
bg: Духовенство

en: Celebrant
bg: Свещеник

en: Aide
bg: Помощник

en: Bride
bg: Булка

en: Groom
bg: Младоженец

en: %d years
bg: %d години

en: %d months
bg: %d месеца

en: Gregorian
bg: Григориански

en: Julian
bg: Юлиански

en: French Republican
bg: Френски републикански

en: Islamic
bg: Мохамедански

en: estimated
bg: приблизително

en: calculated
bg: изчислено

en: before
bg: преди

en: after
bg: след

en: about
bg: относно

en: range
bg: обхват

en: span
bg: времетраене

en: textonly
bg: само текст

en: Also Known As
bg: Известен като

en: Birth Name
bg: Рождено Име

en: Married Name
bg: Име след брак

en: Adult Christening
bg: Кръщене на възрастен

en: Baptism
bg: Кръщене

en: Bar Mitzvah
bg: Бар Мицва

en: Bas Mitzvah
bg: Бас Мицва

en: Blessing
bg: Миропомазване

en: Burial
bg: Погребение

en: Cause Of Death
bg: Причина за смъртта

en: Census
bg: Преброяване на населението

en: Christening
bg: Кръщене

en: Confirmation
bg: Причастие

en: Cremation
bg: Кремация

en: Degree
bg: Научна степен

en: Education
bg: Образование

en: Elected
bg: Избран

en: Emigration
bg: Емиграция

en: First Communion
bg: Първо причастие

en: Immigration
bg: Имиграция

en: Graduation
bg: Дипломиране

en: Medical Information
bg: Медицинска информация

en: Military Service
bg: Военна служба

en: Naturalization
bg: Натурализация

en: Nobility Title
bg: Благородническа титла

en: Number of Marriages
bg: Брой бракове

en: Occupation
bg: Професия

en: Ordination
bg: Ръкополагане

en: Probate
bg: Легализиране на завещание

en: Property
bg: Собственост/Имот

en: Religion
bg: Религия

en: Residence
bg: Местожителство

en: Retirement
bg: Пенсиониране

en: Will
bg: Завещание

en: Marriage Settlement
bg: Брачно споразумение

en: Marriage License
bg: Брачно свидетелство

en: Marriage Contract
bg: Брачен договор

en: Marriage Banns
bg: Обявяване на брак

en: Engagement
bg: Годеж

en: Divorce
bg: Развод

en: Divorce Filing
bg: Регистрация на развода

en: Annulment
bg: Анулиране

en: Alternate Marriage
bg: Алтернативен брак

en: Civil Union
bg: Съпружески начала

en: Unmarried
bg: Без брак

en: Married
bg: В брак

en: Endowment
bg: Дарение

en: Sealed to Parents
bg: Поверен на родители

en: Sealed to Spouse
bg: Поверен на съпруг/а

en: <No Status>
bg: <Без статус>

en: Canceled
bg: Отказан

en: Cleared
bg: Изчистен

en: Completed
bg: Завършен

en: Infant
bg: Пеленаче

en: Pre-1970
bg: Пред-1970

en: Qualified
bg: С уговорки

en: Stillborn
bg: Мъртвороден

en: Submitted
bg: Предоставен

en: Uncleared
bg: Неизяснен

en: %s contains
bg: %s съдържа

en: %s does not contain
bg: %s не съдържа

en: Every object
bg: Всеки обект

en: Matches every object in the database
bg: Подбира всеки обект от базата данни

en: Attribute:
bg: Признак:

en: Value:
bg: Стойност:

en: Objects with the <attribute>
bg: Обект с <attribute>

en: Matches objects with the given attribute of a particular value
bg: Подбира обекти с дадения признак с определена стойност

en: Event type:
bg: Вид събитие:

en: Date:
bg: Дата:

en: Place:
bg: Място:

en: Description:
bg: Описание:

en: Events matching parameters
bg: Съвпадащи свойство на събитията

en: Matches events with particular parameters
bg: Подбира събития с определени параметри

en: Event filters
bg: Филтри за събития

en: ID:
bg: Индекс:

en: Object with <Id>
bg: Обект с <Id>

en: Matches objects with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира обекти с определен идентификатор на GRAMPS

en: Regular expression:
bg: Регулярен израз:

en: Objects having notes containing <regular expression>
bg: Обекти имащи бележки съдържащи <regular expression>

en: Matches objects whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира обекти с бележки, съдържащи текст, отговарящ на регулярен израз

en: Objects having notes containing <substring>
bg: Обекти с бележки, съдържащи <substring>

en: Matches objects whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира обекти с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Reference count must be:
bg: Броят на отпратките трябва да е:

en: Reference count:
bg: Брой отпратки:

en: Objects with a reference count of <count>
bg: Обекти с препратки с брой, възлизащ на <count>

en: Matches objects with a certain reference count
bg: Подбира обекти с определен брой отпратки

note: things we want to do just once, not for every handle
en: lesser than
bg: по-малко от

en: greater than
bg: повече от

en: Case sensitive:
bg: Чувствителност към регистъра:

en: Regular-Expression matching:
bg: Регулярен израз съвпадащ с:

en: Objects with records containing <substring>
bg: Обекти със записи, съдържащи <substring>

en: Matches objects whose records contain text matching a substring
bg: Подбира обекти със записи съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Objects marked private
bg: Обекти, отбелязани като поверителни

en: Matches objects that are indicated as private
bg: Подбира обекти, обозначени като поверителни

en: Filter name:
bg: Име на филтъра:

en: Objects matching the <filter>
bg: Обекти съвпадащи с <filter>

en: Matches objects matched by the specified filter name
bg: Подбира обекти, отговарящи на посоченото име на филтър

en: Objects with <Id>
bg: Обекти с <Id>

en: Matches objects whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира обекти чиито индекс на GRAMPS отговаря на регулярния израз

en: Miscellaneous filters
bg: Разни филтри

en: No description
bg: Без описание

en: Marker type:
bg: Вид маркер:

en: Has marker of
bg: Е маркиран като

en: Matches markers of a particular type
bg: Подбира маркери от определен тип

en: Disconnected people
bg: Изолирани лица

en: Matches people that have no family relationships to any other person in the database
bg: Подбира хора без роднински връзки с други лица от базата данни

en: Everyone
bg: Всички

en: Matches everyone in the database
bg: Подбира всички лица от базата данни

en: Families with incomplete events
bg: Семейства с непълни събития

en: Matches people with missing date or place in an event of the family
bg: Подбира хора с липсваща дата или място в събитие на семейството

en: People with address
bg: Хора с адрес

en: Matches people with a personal address
bg: Подбира хора с личен адрес

en: People with association
bg: Хора с връзка

en: Matches people with association
bg: Подбира хора с връзка

en: Personal attribute:
bg: Личен признак:

en: Matches people with the personal attribute of a particular value
bg: Подбира хора с личен признак, отговарящ на определена стойност

en: People with the <birth data>
bg: Хора с  <birth data>

en: Matches people with birth data of a particular value
bg: Подбира хора с рождена дата, отговаряща на определена стойност

en: People with a common ancestor with <filter> match
bg: Хора с общ прародител, отговарящ на филтъра <filter>

en: Matches people that have a common ancestor with anybody matched by a filter
bg: Подбира хора, имащи общ прародител с някого, отговарящ на филтър

en: Ancestral filters
bg: Родови филтри

en: People with a common ancestor with <person>
bg: Хора с общо прародител с <person>

en: Matches people that have a common ancestor with a specified person
bg: Подбира хора, имащи общ прародител с определено лице

en: People with complete records
bg: Лица със завършени данни

en: Matches all people whose records are complete
bg: Подбира всички хора, чиито записи са пълни

en: People with the <death data>
bg: Лица с <death data>

en: Matches people with death data of a particular value
bg: Подбира хора с дата на смъртта с определена стойност

en: Personal event:
bg: Лично събитие:

en: Matches people with a personal event of a particular value
bg: Подбира хора с лично събитие с определена стойност

en: Family attribute:
bg: Семеен признак:

en: People with the family <attribute>
bg: Хора със семейството <attribute>

en: Matches people with the family attribute of a particular value
bg: Подбира хора със семеен признак с определена стойност

en: Family event:
bg: Семейно събитие:

en: People with the family <event>
bg: Хора със семейство <event>

en: Matches people with a family event of a particular value
bg: Подбира хора със семейно събитие с определена стойност

en: People with media
bg: Хора с медия

en: Matches people with media object in the gallery
bg: Подбира хора с медиен обект в галерията

en: Person with <Id>
bg: Лице с <Id>

en: Matches person with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира лице с определен идентификатор на GRAMPS

en: People with LDS event
bg: Хора със събитие в Мормонска църква

en: Matches people with LDS event
bg: Подбира хора, имащи събитие в Мормонска църква

en: People with <marker>
bg: Хора с <marker>

en: Matches people with a marker of a particular value
bg: Подбира хора с маркер с определена стойност

en: Given name:
bg: Собствено:

en: Family name:
bg: Фамилно:

en: Suffix:
bg: Наставка:

en: person|Title:
bg: Титла:

en: Prefix:
bg: Представка:

en: Call Name:
bg: Наричан/а:

en: People with the <name>
bg: Хора с името <name>

en: Matches people with a specified (partial) name
bg: Подбира хора с определено (частично) име

en: People having note
bg: Лица, имащи бележки

en: Matches people that have a note
bg: Подбира хора, имащи бележка

en: People having notes containing <substring>
bg: Хора с бележки, съдържащи <substring>

en: Matches people whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира хора с бележки, съдържащи текст,  който отговаря на подниз

en: People having notes containing <regular expression>
bg: Хора с бележки, съдържащи <regular expression>

en: Matches people whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира хора с бележки, съдържащи текст, който отговаря на регулярен израз

en: Number of relationships:
bg: Брой на семейните връзки:

en: Relationship type:
bg: Вид семейна връзка:

en: Number of children:
bg: Брой деца:

en: People with the <relationships>
bg: Хора с <relationships>

en: Matches people with a particular relationship
bg: Подбира хора с точно определена връзка

en: Family filters
bg: Семейни филтри

en: People with source
bg: Хора с източник

en: Matches people with a source
bg: Подбира хора с източник

en: Source ID:
bg: ИД на източник:

en: People with the <source>
bg: Хора с <source>

en: Matches people who have a particular source
bg: Подбира хора с точно определен източник

en: People with records containing <substring>
bg: Хора със записи, съдържащи <substring>

en: Matches people whose records contain text matching a substring
bg: Подбира хора със записи, съдържащи текст, който отговаря на подниз

en: People with unknown gender
bg: Хора с неизвестен пол

en: Matches all people with unknown gender
bg: Подбира всички хора с неизвестен пол

en: Adopted people
bg: Осиновени лица

en: Matches people who were adopted
bg: Подбира хора, които са били осиновени

en: People with children
bg: Хора с деца

en: Matches people who have children
bg: Подбира хора, които имат деца

en: People with incomplete names
bg: Хора с непълни имена

en: Matches people with firstname or lastname missing
bg: Подбира хора с липсващо лично или фамилно име

en: Matches people that are ancestors of anybody matched by a filter
bg: Подбира хора, които са прародители на някого, отговарящ на филтър

en: Inclusive:
bg: Включително:

en: Ancestors of <person>
bg: Прародители на <person>

en: Matches people that are ancestors of a specified person
bg: Подбира хора, които са прародители на определено лице

en: Bookmarked people
bg: Лицата с отметки

en: Matches the people on the bookmark list
bg: Подбира хората в списъка с отметките

en: Children of <filter> match
bg: Децата на <filter> съвпадат

en: Matches children of anybody matched by a filter
bg: Подбира деца на някой, отговарящ на филтър

en: Default person
bg: Лице по подразбиране

en: Matches the default person
bg: Подбира подразбиращото се лице

en: Descendant family members of <person>
bg: Членове на семейството, потомци на <person>

en: Descendant filters
bg: Филтри Потомци

en: Matches people that are descendants or the spouse of a descendant of a specified person
bg: Подбира хора, които са наследници или брачен партньор на наследник на определено лице

en: Matches people that are descendants of anybody matched by a filter
bg: Подбира хора, които са наследници на някого, отговарящ на филтър

en: Descendants of <person>
bg: Наследници <person>

en: Matches all descendants for the specified person
bg: Подбира всички наследници на определеното лице

en: Matches all females
bg: Подбира всички жени

en: Number of generations:
bg: Брой поколения:

en: Ancestors of bookmarked people not more than <N> generations away
bg: Прародители на отбелязаните хора, отдалечени на не повече от <N> поколения

en: Matches ancestors of the people on the bookmark list not more than N generations away
bg: Подбира прародители на хората в списъка с отметки, отдалечени на не повече от N поколения

en: Ancestors of the default person not more than <N> generations away
bg: Прародители на лицето по подразбиране, отдалечени на не повече от <N> поколения

en: Matches ancestors of the default person not more than N generations away
bg: Подбира прародители на лицето по подразбиране, отдалечени на не повече от N поколения

en: Ancestors of <person> not more than <N> generations away
bg: Прародители на <person>, отдалечени на не повече от <N> поколения

en: Matches people that are ancestors of a specified person not more than N generations away
bg: Подбира хора, които са прародители на определено лице, отдалечени на не повече от N поколения

en: Descendants of <person> not more than <N> generations away
bg: Наследници на <person>, отдалечен на не повече от <N> поколения

en: Matches people that are descendants of a specified person not more than N generations away
bg: Подбира хора, които са наследници на определено лице, отдалечено на не повече от N поколения

en: Matches all males
bg: Подбира всички мъже

en: Ancestors of <person> at least <N> generations away
bg: Прародители на <person>, отдалечени на най-малко <N> поколения

en: Matches people that are ancestors of a specified person at least N generations away
bg: Подбира хора, които са прародители на определено лице, отдалечено поне на N поколения

en: Descendants of <person> at least <N> generations away
bg: Наследници на <person>, отдалечени поне на <N> поколения

en: Matches people that are descendants of a specified person at least N generations away
bg: Подбира хора, които са наследници на определено лице, отдалечено поне на N поколения

en: Parents of <filter> match
bg: Родителите от <filter> съвпадат

en: Matches parents of anybody matched by a filter
bg: Подбира родители на някого, отговарящ на филтър

en: Siblings of <filter> match
bg: Братята и сестрите <filter> съвпадат

en: Matches siblings of anybody matched by a filter
bg: Подбира братя/сестри на някого, отговарящ на филтър

en: Spouses of <filter> match
bg: Съпрузите на <filter> съвпадат

en: Matches people married to anybody matching a filter
bg: Подбира хора, сключили брак с някой, отговарящ на филтъра

en: Witnesses
bg: Свидетели

en: Matches people who are witnesses in any event
bg: Подбира хора, които са свидетели в някакво събитие

en: Event filter name:
bg: Име на филтъра за събития:

en: Persons with events matching the <event filter>
bg: Хора със събития, отговарящи на <event filter>

en: Matches persons who have events that match a certain event filter
bg: Подбира хора, имащи събития, които отговарят на определен филтър на събитие

en: People matching the <filter>
bg: Хора, отговарящи на <filter>

en: Matches people matched by the specified filter name
bg: Подбира хора, отговарящи на определеното име на филтър

en: People missing parents
bg: Хора с липсващи родители

en: Matches people that are children in a family with less than two parents or are not children in any family.
bg: Подбира хора, които са деца в семейство с по-малко от двама родителя, или не са деца в нито едно семейство.

en: People with multiple marriage records
bg: Хора с множество брачни записи

en: Matches people who have more than one spouse
bg: Подбира хора с повече от един брачен партньор

en: People with no marriage records
bg: Хора без брачни записи

en: Matches people who have no spouse
bg: Подбира хора без брачен партньор

en: People without a known birth date
bg: Хора с неизвестна дата на раждане

en: Matches people without a known birthdate
bg: Подбира хора без известна дата на раждане

en: People marked private
bg: Хора, маркирани като поверителни

en: Matches people that are indicated as private
bg: Подбира хора, отбелязани като поверителни

en: People with incomplete events
bg: Хора с непълни събития

en: Matches people with missing date or place in an event
bg: Подбира хора с липсващата дата или място в събитие

en: On date:
bg:  На дата

en: People probably alive
bg: Хора , които вероятно са живи

en: People with <Id> matching regular expression
bg: Хора с <Id> , отговарящ на регулярен израз

en: Matches people whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира хора, чиито идентификатор на GRAMPS отговаря на регулярния израз

en: Expression:
bg: Регулярен израз:

en: People matching the <regex_name>
bg: Хора, отговарящи на <regex_name>

en: Matches people's names with a specified regular expression
bg: Подбира имена на хора с определен регулярен израз

en: Relationship path between <persons>
bg: Роднински връзки между <persons>

en: Relationship filters
bg: Филтри за роднински връзки

en: Matches the ancestors of two persons back to a common ancestor, producing the relationship path between two persons.
bg: Подбира прародителите на две лица назад до общ прародител, като създава път на връзката между двете лица.

en: Relationship path between bookmarked persons
bg: Роднинска връзка между отметнатите лица

en: Matches the ancestors of bookmarked individuals back to common ancestors, producing the relationship path(s) between bookmarked persons.
bg: Подбира прародителите на отбелязаните лица назад до общи прародители, като създава път на връзката между отбелязаните лица.

en: Every family
bg: Всяко семейство

en: Matches every family in the database
bg: Подбира всяко семейство в базата данни

en: Person ID:
bg: Индекс на лицето:

en: Families with child with the <Id>
bg: Семейства с дете с <Id>

en: Matches families where child has a specified GRAMPS ID
bg: Подбира семейства с деца, имащи определен идентификатор на GRAMPS

en: Child filters
bg: Филтри за децата

en: Families with child with the <name>
bg: Семейства с дете с <name>

en: Matches families where child has a specified (partial) name
bg: Подбира семейства, в които детето има определено (частично) име

en: Families marked private
bg: Семейства маркирани като поверителни

en: Matches families that are indicated as private
bg: Подбира семейства, отбелязани като поверителни

en: Families with father with the <Id>
bg: Семейства с баща с <Id>

en: Matches families whose father has a specified GRAMPS ID
bg: Подбира семейства, чиито баща е с определен идентификато на GRAMPS

en: Father filters
bg: Филтри за бащата

en: Families with father with the <name>
bg: Семейства с баща с името <name>

en: Matches families whose father has a specified (partial) name
bg: Подбира семейства, в които бащата има определено (частично) име

en: Families with the family <attribute>
bg: Семейства със семейството <attribute>

en: Matches families with the family attribute of a particular value
bg: Подбира семейства със семеен признак с определена стойност

en: Families with the <event>
bg: Семейства с <event>

en: Matches families with an event of a particular value
bg: Подбира семейства със събития с определена стойност

en: Families with media
bg: Семейства с медия

en: Matches families with media object in the gallery
bg: Подбира семейства с медиен обект в галерията

en: Family with <Id>
bg: Семейство с <Id>

en: Matches a family with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира семейство с определен идентификатор на GRAMPS

en: Families with LDS event
bg: Семейства със събитие в Мормонска църква

en: Matches families with LDS event
bg: Подбира семейства със събитие в Мормонска църква

en: Families with <marker>
bg: Семейства с <marker>

en: Matches Families with a marker of a particular value
bg: Подбира семейства с маркер с точно определена стойност

en: Families having note
bg: Лица, имащи бележка

en: Matches families that have a note
bg: Подбира хора, които имат бележка

en: Families having notes containing <substring>
bg: Семейства с бележки, съдържащи<substring>

en: Matches families whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира семейства с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Families having notes containing <regular expression>
bg: Семейства с бележки, съдържащи <regular expression>

en: Matches families whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира семейства с бележки, съдържащи текст, отговарящ на регулярен израз

en: Families with a reference count of <count>
bg: Семейства с брой на отпратките, възлизащ на <count>

en: Matches families objects with a certain reference count
bg: Подбира семейства с определен брой отпратки

en: Families with the relationship type
bg: Семейства с тип на взаимоотношенията

en: Matches families with the relationship type of a particular value
bg: Подбира семейства с тип на взаимоотношения с точно определена стойност

en: Families with source
bg: Семейства с източник

en: Matches families with a source
bg: Подбира семейства с източник

en: Bookmarked families
bg: Семейства с отметки

en: Matches the families on the bookmark list
bg: Подбира хората в списъка с отметките

en: Families matching the <filter>
bg: Семейства, отговарящи на <filter>

en: Matches families matched by the specified filter name
bg: Подбира семейства отговарящи на посоченото име на филтъра

en: Families with mother with the <Id>
bg: Семейства с майка с <Id>

en: Matches families whose mother has a specified GRAMPS ID
bg: Подбира семейства, чиято майка има определен идентификатор на GRAMPS

en: Mother filters
bg: Филтри за майката

en: Families with mother with the <name>
bg: Семейства с майка с <name>

en: Matches families whose mother has a specified (partial) name
bg: Подбира семейства, в които майката има определено (частично) име

en: Families with father matching the <name>
bg: Семейства с баща, отговарящ на <name>

en: Families with any child matching the <name>
bg: Семейства с дете, отговарящо на <name>

en: Matches families where any child has a specified (partial) name
bg: Подбира семейства, в които някое от децата има определено (частично) име

en: Families with mother matching the <name>
bg: Семейства с майка, отговаряща на <name>

en: Families with father matching the <regex_name>
bg: Семейства с баща, отговарящ на <regex_name>

en: Matches families whose father has a name matching a specified regular expression
bg: Подбира семейства, в които бащата е с име, отговарящо на определен регулярен израз

en: Families with mother matching the <regex_name>
bg: Семейства с майка, отговаряща на <regex_name>

en: Matches families whose mother has a name matching a specified regular expression
bg: Подбира семейства, в които майката е с име, отговарящо на определен регулярен израз

en: Families with child matching the <regex_name>
bg: Семейства с дете, отговарящо на <regex_name>

en: Matches families where child has a name matching a specified regular expression
bg: Подбира семейства, в които детето е с име, отговарящо на определен регулярен израз

en: Families with <Id> matching regular expression
bg: Семейства с <Id>, отговарящ на регулярен израз

en: Matches families whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира  семейства, чиито идентификатор на GRAMPS отговаря на регулярния израз

en: Every event
bg: Всяко събитие

en: Matches every event in the database
bg: Подбира всяко събитие в базата данни

en: Events marked private
bg: Събития, отбелязани като лични

en: Matches events that are indicated as private
bg: Подбира събития, отбелязани като поверителни

en: Event attribute:
bg: Признак на събитие:

en: Events with the attribute <attribute>
bg: Събития с  признака <attribute>

en: Matches events with the event attribute of a particular value
bg: Подбира събития с тип на признака с точно определена стойност

en: Events with <data>
bg: Събития с <data>

en: Matches events with data of a particular value
bg: Подбира събития с данни с точно определена стойност

en: Events with media
bg: Събитие с медия

en: Matches events with media object in the gallery
bg: Подбира събития с медиен обект в галерията

en: Event with <Id>
bg: Събитие с <Id>

en: Matches an event with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира събитие с определен идентификатор на GRAMPS

en: Events with <marker>
bg: Събития с <marker>

en: Matches Events with a marker of a particular value
bg: Подбира семейства с маркер с точно определена стойност

en: Events having note
bg: Събития, имащи бележки

en: Matches events that have a note
bg: Подбира събития, имащи бележка

en: Events having notes containing <substring>
bg: Събития с бележки, съдържащи <substring>

en: Matches events whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира събития с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Events having notes containing <regular expression>
bg: Събития с бележки, съдържащи <regular expression>

en: Matches events whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира събития с бележки, съдържащи текст, отговарящ на регулярен израз

en: Events with a reference count of <count>
bg: Събития с брой на отпратките, възлизащ на <count>

en: Matches events with a certain reference count
bg: Подбира събития с определен брой отпратки

en: Events with the particular type
bg: Събития с точно определения тип

en: Matches events with the particular type
bg: Подбира събития с точно определения тип

en: Events matching the <filter>
bg: Събития, отговарящи на <filter>

en: Matches events matched by the specified filter name
bg: Подбира събития, отговарящи на посоченото име на филтъра

note: filters of another namespace, name may be same as caller!
en: Person filter name:
bg: Име на филтъра за лица:

en: Include Family events:
bg: Включване на семейни събития:

en: Events of persons matching the <person filter>
bg: Събития на лица, отговарящи на <person filter>

en: Matches events of persons matched by the specified person filter name
bg: Подбира събития, подбрани от зададения филтър за име на лицето

en: Source filter name:
bg: Име на филтъра за източници:

en: Events with source matching the <source filter>
bg: Събития с източник, отговарящ на <filter>

en: Matches events with sources that match the specified source filter name
bg: Подбира събития с източници, които отговарят на посоченото име на филтъра на източника

en: Events with <Id> matching regular expression
bg: Събития с <Id> , отговарящ на регулярен израз

en: Matches events whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира събития, чиито идентификатор на GRAMPS отговаря на регулярен израз

en: Every place
bg: Всяко място

en: Matches every place in the database
bg: Подбира всяко място в базата данни

en: Places with media
bg: Места с медия

en: Matches places with media object in the gallery
bg: Подбира места с медиен обект в галерията

en: Place with <Id>
bg: Място с <Id>

en: Matches a place with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира място с определен ИД на GRAMPS

en: Places with no latitude or longitude given
bg: Местя без посочена географска ширина и дължина

en: Matches places with latitude or longitude empty
bg: Побира места с празни географска ширина и дължина

en: Position filters
bg: Филтри Позиция

en: Places having note
bg: Места, имащи бележки

en: Matches places that have a note
bg: Подбира места, имащи бележка

en: Places having notes containing <substring>
bg: Места с бележки, съдържащи <substring>

en: Matches places whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира места с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Places having notes containing <regular expression>
bg: Места с бележки, съдържащи <regular expression>

en: Matches places whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира места с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Street:
bg: Улица:

en: Church Parish:
bg: Църковна енория:

en: ZIP/Postal Code:
bg: ZIP/Пощенски код:

en: County:
bg: Окръг:

en: State:
bg: Щат:

en: Places matching parameters
bg: Места, отговарящи на параметри

en: Matches places with particular parameters
bg: Подбира места с точно определени параметри

en: Places with a reference count of <count>
bg: Места с брой на отпратките, възлизащ на <count>

en: Matches places with a certain reference count
bg: Подбира места с определен брой отпратки

en: Latitude:
bg: Географска ширина:

en: Longitude:
bg: Географска дължина:

en: Rectangle height:
bg: Височина на правоъгълника:

en: Rectangle width:
bg: Ширина на правоъгълника:

en: Places in neighborhood of given position
bg: Места в съседство с дадена позиция

en: Matches places with latitude or longitude positioned in a rectangle of given height and width (in degrees), and with middlepoint the given latitude and longitude.
bg: Подбира места с географска ширина или дължина, разположени в правоъгълник с дадена височина и ширина (в градуси) и със средна точка дадената географска ширина и дължина.

en: Places matching the <filter>
bg: Места, отговарящи <filter>

en: Matches places matched by the specified filter name
bg: Подбира места, отговарящи на посоченото име на филтъра

en: Places of events matching the <event filter>
bg: Места на събития, отговарящи на <event filter>

en: Matches places where events happened that match the specified event filter name
bg: Подбира места, където са се случили събития, отговарящи на посоченото име на филтъра на събитието

en: Places marked private
bg: Места, отбелязани като поверителни

en: Matches places that are indicated as private
bg: Подбира места, отбелязани като поверителни

en: Places with <Id> matching regular expression
bg: Места с <Id> ,  отговарящ на регулярен израз

en: Matches places whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира места, чиито идентификатор на GRAMPS отговаря на регулярен израз

en: Every source
bg: Всеки източник

en: Matches every source in the database
bg: Подбира всеки източник в базата данни

en: Sources with media
bg: Източници с медия

en: Matches sources with media object in the gallery
bg: Подбира източници с медиен обект в галерията

en: Source with <Id>
bg: Източник с <Id>

en: Matches a source with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира източник с определен идентификатор на GRAMPS

en: Sources having note
bg: Лица, имащи бележки

en: Matches sources that have a note
bg: Подбира хора, които имат бележка

en: Sources having notes containing <regular expression>
bg: Източници с бележки, съдържащи <regular expression>

en: Matches sources whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира източници с бележки, съдържащи текст, отговарящ на регулярен израз

en: Sources having notes containing <substring>
bg: Източници с бележки, съдържащи <substring>

en: Matches sources whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира източници с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Sources with a reference count of <count>
bg: Източници с брой на отпратките, възлизащ на <count>

en: Matches sources with a certain reference count
bg: Подбира източници с определен брой отпратки

en: Title:
bg: Титла:

en: Author:
bg: Автор:

en: Publication:
bg: Публикация:

en: Sources matching parameters
bg: Източници, отговарящи на параметри

en: Matches sources with particular parameters
bg: Подбира източници с точно определени параметри

en: Sources matching the <filter>
bg: Източници, отговарящи на <filter>

en: Matches sources matched by the specified filter name
bg: Подбира източници, отговарящи на посоченото име на филтъра

en: Sources marked private
bg: Източници, маркирани като лични

en: Matches sources that are indicated as private
bg: Подбира източници, отбелязани като поверителни

en: Sources with <Id> matching regular expression
bg: Източници с <Id> , отговарящ на регулярен израз

en: Matches sources whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира източници, чиито идентификатор на GRAMPS e регулярен израз

en: Every media object
bg: Всеки медиен обект

en: Matches every media object in the database
bg: Подбира всеки медиен обект в базата данни

en: Media attribute:
bg: Признак на медията :

en: Media objects with the attribute <attribute>
bg: Медийни обекти с признак <attribute>

en: Matches media objects with the attribute of a particular value
bg: Подбира медийни обекти с точно определен признак

en: Media object with <Id>
bg: Медиен обект с <Id>

en: Matches a media object with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира медиен обект с определен идентификатор на  GRAMPS

en: Type:
bg: Тип:

en: Path:
bg: Път:

en: Media objects matching parameters
bg: Медийни обекти, отговарящи на параметри

en: Matches media objects with particular parameters
bg: Подбира медийни обекти точно определени параметри

en: Media objects having notes containing <substring>
bg: Медийни обекти с бележки, съдържащи <substring>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира медийни обекти с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Media objects having notes containing <regular expression>
bg: Медийни обекти с бележки, съдържащи <regular expression>

en: Matches media objects whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира медийни обекти с бележки, съдържащи текст, отговарящ на регулярен израз

en: Media objects with a reference count of <count>
bg: Медийни обекти с брой на отпратките, възлизащ на <count>

en: Matches media objects with a certain reference count
bg: Подбира медийни обекти с определен брой отпратки

en: Media objects matching the <filter>
bg: Медийни обекти, отговарящи на <filter>

en: Matches media objects matched by the specified filter name
bg: Подбира медийни обекти, отговарящи на посоченото име на филтъра

en: Media objects marked private
bg: Медийни обекти, отбелязани като лични

en: Matches Media objects that are indicated as private
bg: Подбира медийни обекти, посочени като лични

en: Media Objects with <Id> matching regular expression
bg: Медийни обекти с <Id>, отговарящ на регулярен израз

en: Matches media objects whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира медийни обекти, чиито идентификатор на GRAMPS отговаря на регулярния израз

en: Every repository
bg: Всяко хранилище

en: Matches every repository in the database
bg: Подбира всяко хранилище в базата данни

en: Repository with <Id>
bg: Хранилище с <Id>

en: Matches a repository with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира хранилище с определен идентификатор на GRAMPS

en: Repositories having notes containing <substring>
bg: Хранилища, имащи бележки, съдържащи <substring>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a substring
bg: Подбира хранилища с бележки, съдържащи текст, отговарящ на подниз

en: Repositories having notes containing <regular expression>
bg: Източници, имащи бележки, съдържащи <regular expression>

en: Matches repositories whose notes contain text matching a regular expression
bg: Подбира хранилища с бележки, съдържащи текст, отговарящ на регулярен израз

en: Repositories with a reference count of <count>
bg: Хранилища с брой на отпратките, възлизащ на <count>

en: Matches repositories with a certain reference count
bg: Подбира хранилища с определен брой отпратки

en: URL:
bg: Интернет адрес:

en: Repositories matching parameters
bg: Хранилища, отговарящи на параметри

en: Matches Repositories with particular parameters
bg: Подбира хранилища, отговарящи на точно определени параметри

en: Repositories matching the <filter>
bg: Хранилища, отговарящи на <filter>

en: Matches repositories matched by the specified filter name
bg: Подбира хранилища, отговарящи на посоченото име на филтъра

en: Repositories with <Id> matching regular expression
bg: Хранилища с <Id>, отговарящ на регулярен израз

en: Matches repositories whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира хранилища, чиито идентификатор на GRAMPS отговаря на регулярен израз

en: Repositories marked private
bg: Хранилища, маркирани като лични

en: Matches repositories that are indicated as private
bg: Подбира хранилища, отбелязани като поверителни

en: Every note
bg: Всяка бележка

en: Matches every note in the database
bg: Подбира всички бележки от базата данни

en: Note with <Id>
bg: Бележка с <Id>

en: Matches a note with a specified GRAMPS ID
bg: Подбира бележка с определен идентификатор на GRAMPS

en: Notes with <marker>
bg: Бележки с <marker>

en: Matches Notes with a marker of a particular value
bg: Подбира бележки с маркер с точно определена стойност

en: Notes containing <substring>
bg: Бележки, съдържащи <substring>

en: Matches notes who contain text matching a substring
bg: Подбира бележки, съдържащи текст, съответстващ на подниз

en: Notes containing <regular expression>
bg: Бележки съдържащи <regular expression>

en: Matches notes who contain text
bg: Подбира бележки съдържащи текст

en: Text:
bg: Текст

en: Note type:
bg: Вид бележка:

en: Notes matching parameters
bg: Параметри за подбирането на бележки

en: Matches Notes with particular parameters
bg: Подбира бележки с точно определени параметри

en: Notes with a reference count of <count>
bg: Бележки с брой на отпратките, възлизащ на <count>

en: Matches notes with a certain reference count
bg: Подбира бележки с определен брой отпратки

en: Notes matching the <filter>
bg: Бележки, отговарящи на <filter>

en: Matches notes matched by the specified filter name
bg: Подбира бележки, отговарящи на посоченото име на филтър

en: Notes with <Id> matching regular expression
bg: Бележки с <Ид> съвпадащ с  регулярен израз

en: Matches notes whose GRAMPS ID matches the regular expression
bg: Подбира бележки с ИД на GRAMPS, отговарящ на регулярния израз

en: Notes marked private
bg: Бележки, маркирани като лични

en: Matches notes that are indicated as private
bg: Подбира бележки, отбелязани като поверителни

en: Use regular expressions
bg: Използване на регулярни изрази

en: Custom filter
bg: Потребителски филтър

en: any
bg: кой да е

en: example: "%s" or "%s"
bg: пример: "%s" или "%s"

en: <b>Filter</b>
bg: <b>Филтър</b>

en: Reset
bg: Изчистване

en: Publication
bg: Публикация

en: Church parish
bg: Църковна енория

en: Zip/Postal code
bg: Zip/Пощенски клон

en: Person Filters
bg: Филтри за лице

en: Family Filters
bg: Семейни филтри

en: Event Filters
bg: Филтри за събития

en: Place Filters
bg: Филтри за места

en: Source Filters
bg: Филтри за източници

en: Media Object Filters
bg: Филтри за медийни обекти

en: Repository Filters
bg: Филтри за хранилищата

en: Note Filters
bg: Филтри Бележка

en: Comment
bg: Забележка

en: Custom Filter Editor
bg: Редактор на потребителски филтри

en: Delete Filter?
bg: Изтриване на филтъра?

en: This filter is currently being used as the base for other filters. Deletingthis filter will result in removing all other filters that depend on it.
bg: Този филтър в момента се използва като база за други филтри. Изтриването на този филтър, ще доведе до премахването на всички други филтри, зависещи от него.

en: Delete Filter
bg: Изтриване на филтър

en: Define filter
bg: Определяне на филтър

en: Values
bg: Стойности

en: Add Rule
bg: Добавяне на правило

en: Edit Rule
bg: Редактиране на правило

en: equal to
bg: равно на

en: Select...
bg: Избиране...

en: Select %s from a list
bg: Избиране на %s от списък

en: Not a valid ID
bg: Невалиден идентификатор

en: Include original person
bg: включване на оригиналната версия

en: Use exact case of letters
bg: Използване на точна големина на буквите

en: Use regular expression
bg: Използва регулярен израз

en: Also family events where person is wife/husband
bg: Също така и семейни събития, в които лицето е съпруг/съпруга

en: Rule Name
bg: Име на правило

en: No rule selected
bg: Не е избрано правило

en: Filter Test
bg: Тест на филтъра

en: Record is private
bg: Записа е поверителен

en: Record is public
bg: Записа е общодостъпен

en: Expand this section
bg: Разгъване на този раздел

en: Collapse this section
bg: Свиване на този раздел

en: Click to make the active person
    Right click to display the edit menu
bg: Щракни за смяна на активното лице
    Щракни с десен бутон за меню за редактиране

en: Edit icons can be enabled in the Preferences dialog
bg: Редактиране на иконите може да се разреши от диалога Предпочитания

note: spell checker submenu
en: Spell
bg: Правопис

en: _Send Mail To...
bg: _Изпращане на поща на...

en: Copy _E-mail Address
bg: _Копиране адреса на ел. поща

en: _Open Link
bg: _Отваряне на връзка

en: Copy _Link Address
bg: Копиране адреса на връзката

en: Italic
bg: Курсив

en: Bold
bg: Получер

en: Underline
bg: Подчертан

en: Background Color
bg: Цвят на фона

en: Select font color
bg: Избор на цвят за шрифта

en: Select background color
bg: Избиране на фонов цвят

en: '%s' is not a valid value for this field
bg: '%s' е невалидна стойност за това поле

en: This field is mandatory
bg: Това поле е задължително

en: Closes print preview window
bg: Затваря прозореца за преглед преди печат

en: Print Preview
bg: Печатен преглед

en: Prints the current file
bg: Отпечатва текущия файл

en: Shows previous page
bg: Показва предходната страница

en: Shows the first page
bg: Показва първата страница

en: Shows the last page
bg: Показва последната страница

en: Shows the next page
bg: Показва следващата страница

en: Zooms the page in
bg: Увеличава страницата

en: Zooms the page out
bg: Намалява страницата

en: Zooms to fit the page width
bg: Помества страницата по ширина

en: Zooms to fit the whole page
bg: Помества цялата страница

en: <b>General</b>
bg: <b>Основни</b>

en: <b>Image</b>
bg: <b>Изображение</b>

en: <b>Preferred name</b>
bg: <b>Предпочитано име</b>

en: A title used to refer to the person, such as "Dr." or "Rev."
bg: Титла използвана за обръщение към лицето, например „Д-р.“ или „Инж.“

en: Abandon changes and close window
bg: Отказване на промените и затваряне на прозореца

en: Accept changes and close window
bg: Приемане на промените и затваряне на прозореца

en: An optional prefix for the family name that is not used in sorting, such as "de" or "van"
bg: Незадължителна представка за фамилното име която не се използва при сортиране, например „дьо“ или „ван“

en: An optional suffix to the name, such as "Jr." or "III"
bg: Незадължителна наставка към името, например „Мл.“ или „III“

en: Call _Name:
bg: Прякор/Псевдоним:

en: Edit the preferred name
bg: Редакция на предпочитаното име

en: Female
    Male
    Unknown
bg: Женски
    Мъжки
    Неизвестен

en: Gi_ven:
bg: Со_бствено:

en: Indicates if the record is private
bg: Показва, че записа е поверителен

en: S_uffix:
bg: Наста_вка:

en: The person's given name
bg: Собствено име на лицето

en: Tit_le:
bg: Титла:

en: _Family:
bg: _Фамилно:

en: _Gender:
bg: Пол:

en: _ID:
bg: _Индекс:

en: _Marker:
bg: Маркер:

en: _Prefix:
bg: _Представка:

en: _Type:
bg: Ти_п:

en: <b><i>Gramplet</i></b>
bg: <b><i>Грамплет</i></b>

en: <b>Alignment</b>
bg: <b>Подравняване</b>

en: <b>Background color</b>
bg: <b>Фонов цвят</b>

en: <b>Borders</b>
bg: <b>Граници</b>

en: <b>Color</b>
bg: <b>Цвят</b>

en: <b>Date</b>
bg: <b>Дата</b>

en: <b>Description</b>
bg: <b>Описание</b>

en: <b>Family relationships</b>
bg: <b> Семейни взаимоотношения</b>

en: <b>Father</b>
bg: <b>Баща</b>

en: <b>Font options</b>
bg: <b>Настройки на шрифта</b>

en: <b>Location</b>
bg: <b>Местоположение</b>

en: <b>Mother</b>
bg: <b>Майка</b>

en: <b>Note:</b> Any changes in the shared event information will be reflected in the event itself, for all participants in the event.
bg: <b>Забележка:</b> Всички промени в споделената информация за събитието ще бъдат отразени в него самото, за всички участници в събитието.

en: <b>Note</b>
bg: <b>Бележка</b>

en: <b>Options</b>
bg: <b>Настройки</b>

en: <b>Paragraph options</b>
bg: <b>Настройки на абзац</b>

en: <b>Parent relationships</b>
bg: <b>Родителски връзки</b>

en: <b>Preview</b>
bg: <b>Преглед</b>

en: <b>Q_uality</b>
bg: <b>Качество</b>

en: <b>Reference information</b>
bg: <b>Информация за отпратката</b>

en: <b>Relationship Information</b>
bg: <b> Информация за връзка</b>

en: <b>Second date</b>
bg: <b>Втора дата</b>

en: <b>Shared Information</b>
bg: <b>Споделена информация</b>

en: <b>Shared information</b>
bg: <b>Споделена информация</b>

en: <b>Shared source information</b>
bg: <b>Споделена информация за източника</b>

en: <b>Size</b>
bg: <b> Размер</b>

en: <b>Spacing</b>
bg: <b>Разстояние</b>

en: <b>Version description</b>
bg: <b>Описание на версията</b>

en: <b>_Type</b>
bg: <b>Тип</b>

en: A_bbreviation:
bg: С_ъкращение:

en: Abo_ve:
bg: Над:

en: Add_ress:
bg: Адрес:

en: Belo_w:
bg: Под:

en: Birth:
bg: Раждане:

en: C_ity:
bg: Град:

en: C_ounty:
bg: Област/Окръг/Район:

en: Calenda_r:
bg: Календар:

en: Church _parish:
bg: Църковна _енория:

en: Click to delete gramplet from view
bg: Цъкнете за да изтриете грамплета от изгледа

en: Click to expand/collapse
bg: Цъкнете за разгъване/сгъване

en: Close _without saving
bg: Затваряне _без запазване

en: Close window without changes
bg: Затваряне на прозореца без промени

en: Co_unty:
bg: Област/Окръг/Район:

en: Convert to a relative path
bg: Обръщане в относителен път

en: Corner 1:  X
bg: Ъгъл 1:  X

en: Corner 2:  X
bg: Ъгъл 2:  X

en: Cou_ntry:
bg: Държава:

en: Count_ry:
bg: Дър_жава:

en: D_ay
bg: _Ден

en: Dat_e:
bg: Дат_а:

en: De_scription:
bg: Описание:

en: Death:
bg: Смърт:

en: Do not ask again
bg: Не питай отново

en: Do not show this dialog again
bg: Да не се показва отново диалога

en: Drag to move; click to detach
bg: Влачене за местене; цъкане за откачване

en: Example:
bg: Пример:

en: Family Trees - GRAMPS
bg: Родословни дървета - GRAMPS

en: Family:
bg: Фамилно:

en: First li_ne:
bg: Първи ред:

en: Format _definition:
bg: Определение на формата:

en: Format _name:
bg: Име на формата:

en: Format definition details
bg: Детайли на определението на формата

en: G_roup as:
bg: _Групиране като:

en: If you check this button, all the missing media files will be automatically treated according to the currently selected option. No further dialogs will be presented for any missing medial files.
bg: Ако натиснете този бутон, всички липсващи медийни файлове автоматично ще се третират в съответствие с текущо избраната опция. Повече няма да се показват диалогови прозорци за никакви междинни файлове.

en: Invoke date editor
bg: Извикване редактора на дати

en: Keep reference to the missing file
bg: Запазване на отпратката към липсващия файл

en: LDS _Temple:
bg: Мормонски храм:

en: L_atitude:
bg: Географска ширина:

en: L_eft:
bg: _Ляво:

en: Le_ft
bg: _Ляво

en: Mo_nth
bg: _Месец

en: Name Child:
bg: Име на детето:

en: O_verride
bg: _Принудително

en: Open person editor of this child
bg: Отваряне редактора на лица на това дете

en: Ordinance:
bg: Обред:

en: P_atronymic:
bg: Бащино име:

en: P_hone:
bg: _Телефон:

en: Phon_e:
bg: _Телефон:

en: R_ight:
bg: _Дясно:

en: Re_pair
bg: _Поправяне

en: Relationship to _Father:
bg: Семейна връзка с _бащата:

en: Relationship to _Mother:
bg: Семейна връзка с _майката:

en: Remove object and all references to it from the database
bg: Премахване на обекта и всички отпратки към него в базата от данни

en: Ri_ght
bg: _Дясно

en: S_treet:
bg: _Улица:

en: Select replacement for the missing file
bg: Избор на заместващ за липсващия файл

en: Show all
bg: Показва всички

en: Style n_ame:
bg: Име на стил:

en: Suffi_x:
bg: На_дставка:

en: Te_xt comment:
bg: Текстов _коментар:

en: The following conventions are used:
    <tt>  <b>%f</b> - Given Name       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Surname          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Title            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Prefix           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Suffix           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Call name        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Patronymic       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>
bg: Използват се следните договорки:
    <tt>  <b>%f</b> - Лично име       <b>%F</b> - GIVEN NAME
      <b>%l</b> - Фамилия          <b>%L</b> - SURNAME
      <b>%t</b> - Титла            <b>%T</b> - TITLE
      <b>%p</b> - Представка           <b>%P</b> - PREFIX
      <b>%s</b> - Наставка           <b>%S</b> - SUFFIX
      <b>%c</b> - Наричан/а        <b>%C</b> - CALL NAME
      <b>%y</b> - Бащино       <b>%Y</b> - PATRONYMIC</tt>

en: Very Low
    Low
    Normal
    High
    Very High
bg: Много нисък
    Нисък
    Нормален
    Висок
    Много висок

en: Y_ear
bg: _Година

en: _Association:
bg: Връзка

en: _Attribute:
bg: _Признак:

en: _Author:
bg: _Автор:

en: _Bold
bg: _Получер

en: _Bottom
bg: _Основа

en: _Call number:
bg: Номер на повикване:

en: _Center
bg: _Център

en: _City/County:
bg: _Населено място/Окръг:

en: _City:
bg: _Град:

en: _Close Window
bg: Затваряне на прозореца

en: _Confidence:
bg: _Поверителност:

en: _Date:
bg: _Дата:

en: _Day
bg: Д_ен

en: _Description:
bg: _Описание:

en: _Display as:
bg: Показване като:

en: _Display on startup
bg: Показване при стартиране

en: _Event type:
bg: Вид _събитие:

en: _Given:
bg: Со_бствено:

en: _Italic
bg: _Наклонен

en: _Justify
bg: _Подравняване

en: _Keep Reference
bg: _Запазване на отпратката

en: _Left
bg: _Ляво

en: _Load Family Tree
bg: _Зареждане на родословно дърво

en: _Longitude:
bg: Географска дължина:

en: _Media Type:
bg: _Тип медия:

en: _Month
bg: _Месец

en: _Name:
bg: _Име:

en: _Path:
bg: Път:

en: _Person:
bg: _Лице:

en: _Place Name:
bg: Име на мястото:

en: _Place:
bg: _Място:

en: _Preformatted
bg: Предварително форматиран

en: _Publication Information:
bg: Информация за публикация:

en: _Publication information:
bg: Информация за публикацията:

en: _Remove Object
bg: Пре_махване на обект

en: _Rename
bg: _Преименуване

en: _Right
bg: _Десен

en: _Role:
bg: _Роля:

en: _Roman (Times, serif)
bg: Серифен (Times, serif)

en: _Select File
bg: Избор на файл

en: _Sort as:
bg: Сортиране като:

en: _State/Province:
bg: Щат/Провинция:

en: _State:
bg: Състояние:

en: _Status:
bg: Стат_ус:

en: _Title:
bg: _Титла:

en: _Top
bg: _Горе

en: _Underline
bg: Подчертан

en: _Use this selection for all missing media files
bg: Използвайте този избор за липсващи медия файлове

en: _Value:
bg: _Стойност:

en: _Volume/Page:
bg: _Том/Страница:

en: _Web address:
bg: Интернет адрес:

en: _Year
bg: Година

en: _ZIP/Postal code:
bg: ZIP/Пощенски код:

en: _Zip/Postal code:
bg: Zip/Пощенски код:

en: <b>Source 1</b>
bg: <b>Източник 1</b>

en: <b>Source 2</b>
bg: <b>Източник 2</b>

en: <b>Title selection</b>
bg: <b>Избор на заглавие</b>

en: Abbreviation:
bg: Съкращение:

en: GRAMPS ID:
bg: Индекс на GRAMPS:

en: Merge and _edit
bg: Сливане и редактиране

en: Place 1
bg: Място 1

en: Place 2
bg: Място 2

en: Select the person that will provide the primary data for the merged person.
bg: Изберете лице, от което ще се вземе основната информация за сливащото се лице.

en: _Merge and close
bg: Сливане и затваряне

en: Author's email:
bg: Електронна поща на автора:

en: Perform selected action
bg: Изпълнява избраното действие

en: Status:
bg: Статус:

en: _Automatically pop out when problems are detected
bg: _Автоматично  изскачане при установен проблем

en: <b>Definition</b>
bg: <b>Дефиниция</b>

en: <b>Rule list</b>
bg: <b>Списък с правила</b>

en: <b>Selected Rule</b>
bg: <b>Избрано правило</b>

en: <b>Values</b>
bg: <b>Стойности</b>

en: <i>Note: changes take effect only after this window is closed</i>
bg: <i>Забележка: промените влизат в сила след затварянето на прозореца</i>

en: Add a new filter
bg: Добавяне на нов филтър

en: Add another rule to the filter
bg: Добавяне на друго правило към филтъра

en: All rules must apply
    At least one rule must apply
    Exactly one rule must apply
bg: Трябва да се приложат всички правила
    Трябва да се приложи поне едно правило
    Трябва да се приложи само едно правило

en: Clone the selected filter
bg: Клониране на избрания филтър

en: Co_mment:
bg: Ко_ментар:

en: Delete the selected filter
bg: Изтриване на избрания филтър

en: Delete the selected rule
bg: Изтриване на избраното правило

en: Edit the selected filter
bg: Редактиране на избрания филтър

en: Edit the selected rule
bg: Редактиране на избраното правило

en: Return values that do no_t match the filter rules
bg: Връщане на стойности, които не съвпадат с правилата във филтъра

en: Test the selected filter
bg: Тестване на избрания филтър

en: Clear _All
bg: Изчистване на _всичко

en: Bottom:
bg: Долу

en: Height:
bg: Височина:

en: Left:
bg: Ляво:

en: Margins
bg: Граници

en: Metric
bg: Метричен

en: Orientation:
bg: Ориентация

en: Paper format
bg: Формат на хартията

en: Right:
bg: Дясно:

en: Size:
bg: Размер

en: Top:
bg: Горе

en: Width:
bg: Широчина:

en: _Marker
bg: Маркер

en: Add an item to the book
bg: Добавяне на елемент към книгата

en: Book _name:
bg: Име на книгата:

en: Clear the book
bg: Изчистване на книгата

en: Configure currently selected item
bg: Настройване на избрания елемент

en: Manage previously created books
bg: Управление на предишно създадени книги

en: Move current selection one step down in the book
bg: Преместване на избраното една стъпка надолу в книгата

en: Move current selection one step up in the book
bg: Преместване на избраното една стъпка нагоре в книгата

en: Open previously created book
bg: Отваряне на вече създадена книга

en: Remove currently selected item from the book
bg: Премахване на избраният елемент от книгата

en: Save current set of configured selections
bg: Запазване на текущо избраните елементи като набор

en: Below is a list of the family names that 
    GRAMPS can convert to correct capitalization. 
    Select the names you wish GRAMPS to convert.
bg: По-долу е списък с фамилни имена на които 
    GRAMPS може да оправи главните букви. 
    Изберете имената които искате GRAMPS да оправи.

en: _Accept changes and close
bg: Приемане на промените и затваряне

en: This tool will rename all events of one type to a different type. Once completed, this cannot be undone by the regular Undo function.
bg: Този инструмент ще преименува всички събития от определен тип в друг тип. Веднъж завършено това не може да се върне назад.

en: _New event type:
bg: _Нов тип на събитието:

en: _Original event type:
bg: _Оригинален тип на събитието:

en: <i>Double-click on the row to edit personal information</i>
bg: <i>Натиснете два пъти върху ред за да редактирате личната информация</i>

en: <b>Error Window</b>
bg: <b>Прозорец на грешките</b>

en: <b>Evaluation Window</b>
bg: <b>Прозорец на изчисленията</b>

en: <b>Output Window</b>
bg: <b>Изходящ прозорец</b>

en: The event comparison utility uses the filters defined in the Custom Filter Editor.
bg: Инструмента за сравняване на събития използва филтри създадени в Редактора на потребителски филтри.

en: _Custom filter editor
bg: _Редактор на потребителските филтри

en: _Filter:
bg: Филтър:

en: <b>Status</b>
bg: <b>Статус</b>

en: <b>Warning messages</b>
bg: <b>Предупреждения</b>

en: <span size="larger" weight="bold">GEDCOM Encoding</span>
bg: <span size="larger" weight="bold">GEDCOM кодиране</span>

en: Created by:
bg: Създаден от:

en: Encoding:
bg: Кодиране на символите:

en: Encoding:
bg: Кодиране на символите:

en: Families:
bg: Семейства:

en: File:
bg: Файл:

en: GRAMPS - GEDCOM Encoding
bg: GRAMPS - GEDCOM кодиране

en: People:
bg: Хора:

en: This GEDCOM file has identified itself as using ANSEL enconding. Sometimes, this is in error. If the imported data contains unusual characters, undo the import, and override the character set by selecting a different encoding below.
bg: Този файл GEDCOM се самоопредели като използващ кодиране ANSEL. Това понякога може да е грешка. Ако внесените данни съдържат странни символи, отменете внасянето и принудително изберете различен тип кодиране по-долу.

en: Version:
bg: Версия:

en: default
    ANSEL
    ANSI (iso-8859-1)
    ASCII
    UTF8
bg: по подразбиране
    ANSEL
    ANSI (iso-8859-1)
    ASCII
    UNICODE

en: <b>Uncollected Objects</b>
bg: <b>Несъбрани обекти</b>

en: <b>Match Threshold</b>
bg: <b>Праг на съвпадение</b>

en: Please be patient. This may take a while.
bg: Моля, запазете търпение. Операцията може да отнеме известно време.

en: Use soundex codes
bg: Използване на soundex кодове

en: _Compare
bg: Сравняване

en: Copy from DB to Preferences
bg: Копиране от база данни в Предпочитания

en: Copy from Preferences to DB
bg: Копиране от Предпочитания в база данни

en: Below is a list of the nicknames, titles and family name prefixes that GRAMPS can extract from the 
    current database. If you accept the changes, GRAMPS will modify the entries
    that have been selected.
bg: По-долу се намира писък с прякорите, титлите и семейните представки, които GRAMPS може да 
    извлече от текущата база данни. Ако приемете промените, GRAMPS ще промени избраните
    елементи.

en: _Accept and close
bg: Приемане и затваряне

en: Select a person to determine the relationship
bg: Избор на лице за определяне на връзката

en: Close Window
bg: Затваряне на прозореца

en: SoundEx code:
bg: SoundEx код:

en: <b>Double-click on a row to view/edit data</b>
bg: <b>Двойно щракане на реда за преглед/редакция на информацията</b>

en: In_vert marks
bg: Обръщане на избора

en: Search for events
bg: Търсене за събития

en: Search for media
bg: Търсене за медия

en: Search for notes
bg: Търсене за бележки

en: Search for places
bg: Търсене за места

en: Search for repositories
bg: Търсене за хранилища

en: Search for sources
bg: Търсене за източници

en: _Mark all
bg: Избиране на всичко

en: _Unmark all
bg: Премахване на избора

en: Export:
bg: Изнасяне

en: Filt_er:
bg: Филтър:

en: I_ndividuals
bg: _Лица

en: _Marriages
bg: В брак

en: Exclude _notes
bg: Изключване на _бележки

en: Exclude sour_ces
bg: Изключване на _източници

en: <b>Families</b>
bg: <b>Семейства</b>

en: <b>Men</b>
bg: <b>Мъж</b>

en: <b>Women</b>
bg: <b>Жена</b>

en: Ma_ximum age to bear a child
bg: Максимална възраст за да роди дете

en: Ma_ximum age to father a child
bg: Максимална възраст за да стане баща на дете

en: Ma_ximum age to marry
bg: Максимална възраст за да се бракосъчетае

en: Maximum _age
bg: Максимална възраст

en: Maximum age for an _unmarried person
bg: Максимална възраст за лице без брак

en: Maximum husband-wife age _difference
bg: Максимална възрастова _граница между съпруг-съпруга

en: Maximum number of _spouses for a person
bg: Максимален брой _брачни партньори за лице

en: Maximum number of c_hildren
bg: Максимален брой_деца

en: Maximum number of consecutive years of _widowhood before next marriage
bg: Максимален брой последователни години на _вдовство преди следващ брак

en: Maximum number of years _between children
bg: Максимален брой години _между децата

en: Mi_nimum age to bear a child
bg: Минимална възраст за _раждане на дете

en: Mi_nimum age to father a child
bg: Минимална възраст за _баща на дете

en: Mi_nimum age to marry
bg: Минимална възраст за _женитба

en: _Estimate missing dates
bg: _Приблизителна оценка на липсващите данни

en: _Identify invalid dates
bg: _Откриване на невалидни дати

en: GRAMPS Genealogy System
bg: Генеалогична система GRAMPS

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
bg: Управление на генеалогична информация, извършване на генеалогични изследвания и анализи

en: GRAMPS XML database
bg: База данни XML на GRAMPS

en: GRAMPS database
bg: База данни на GRAMPS

en: <b>Bookmarking Individuals</b>: The Bookmark menu at the top of the window is a convenient place to store the names of frequently used individuals. Clicking on a bookmarked individual will make that person the Active Person. To create a bookmark for a person, make them the Active Person, right click on their name and click on 'add bookmark'.
bg: <b>Отмятане на лица</b>:Менюто Отметки в горната част на прозореца е удобно място за съхранение на имената на често използвани лица. Цъкането на отметнато лице ще го направи активно. За да създадете отметка за дадено лице, направете го активно, цъкнете на името му и цъкнете на 'добавяне на отметка'.

en: <b>Calculating Relationships</b>: This tool, under <b>Tools &gt; Utilities &gt; Relationship calculator</b> allows you to check if someone else in the family is related (by blood, not marriage) to you. Precise relationships as well as the common ancestors are reported.
bg: <b>Изчисление на роднинските връзки</b>: Този инструмент, намиращ се в <b>Инструменти &gt; Полезни инструменти &gt; Калкулатор на роднински връзки</b>, ви позволява да проверите дали някой друг в семейство е свързван (по кръвен път, не чрез брак) с вас. Точни връзки, както и общи прародители са докладвани.

en: <b>Changing The Preferred Name</b>: It is easy to manage people with several names in GRAMPS. Make the person the Active Person, doubleclick on the record, and select the Names tab. Different types of names can be added. For example, Married Name, Birth Name, etc. Selecting a preferred name is just a matter of right-clicking on the name and choosing the only item in the menu.
bg: <b>Промяна на предпочитаното име</b>: В GRAMPS е лесно да управлявате хора с няколко имена. Направете лицето активно, цъкнете два пъти на записа и изберете подпрозореца Имена. Могат да бъдат добавени различни типове имена. Например Име след брак, Рождено име и т. н. Избирането на предпочитано име е просто въпрос на цъкане с десен бутон на името и избиране на елемент от менюто.

en: <b>Different Views</b>: There are nine different views for navigating your family: People, Relationships, Family List, Pedigree, Events, Sources, Places, Media and Repositories. Each helps you to achieve one or more specific tasks.
bg: <b>Различни изгледи</b>: Има девет различни изгледа за разглеждане на семейството ви: Хора, Роднински връзки, Семейства, Родословно дърво, Събития, Източници, Места, Медия и Хранилища. Всеки от тях ви помага да постигнете една или повече специфични задачи.

en: <b>Inverted Filtering</b>: Filters can easily be reversed by using the 'invert' option. For instance, by inverting the 'People with children' filter you can select all people without children.
bg: <b>Обърнато филтриране</b>: Действието на филтрите може лесно да бъде обърнато чрез опцията 'обръщане'. За илюстрация, ако се обърне филтъра 'Лица имащи деца' ще бъдат избрани само лицата без деца.

en: <b>Locating People</b>: By default, each surname in the People View is listed only once. By clicking on the arrow to the left of a name, the list will expand to show all individuals with that last name.
bg: <b>Откриване на хора</b>: По подразбиране всички фамилни имена в изглед Лица са показани по веднъж. Чрез натискане на стрелката в ляво от името, ще се покажат всички лица с тази фамилия.

en: <b>Talk to Relatives Before It Is Too Late</b>: Your oldest relatives can be your most important source of information. They usually know things about the family that haven't been written down. They might tell you nuggets about people that may one day lead to a new avenue of research. At the very least, you will get to hear some great stories. Don't forget to record the conversations!
bg: <b>Говорете с роднините си преди да е станало твърде късно</b>: Най-възрастните членове на вашия род могат да са най-ценните източници на информация. Обикновено, те знаят неща за рода които не са записани никъде. От тях можете да научите за хора които в последствие да дадат нови насоки на проучванията Ви. Ще чуете и много интересни истории. Не пропускайте да запишете разговорите!

en: <b>The Family View</b>: The Family View is used to display a typical family unit---the parents, spouses and children of an individual.
bg: <b>Изглед Семейство</b>: Семейният изглед показва типичната информация за семейството на дадено лице - родителите, брачните партньори и децата.

en: <b>Unsure of a Date?</b> If you're unsure about the date an event occurred (for example birth or death), GRAMPS allows you to enter a wide range of date formats based on a guess or an estimate. For instance, &quot;about 1908&quot; is a valid entry for a birth date in GRAMPS. See section 3.7.2.2 of the GRAMPS manual for a complete description of date entry options.
bg: <b>Не сте сигурни за датата?</b> Ако не сте сигурни за датата на дадено събитие (напр. раждане или смърт), GRAMPS ви позволява да въвеждате множество формати за датите, основани на предположение или приблизителна оценка. Например, &quot;около 1908&quot; е валиден формата за дата на раждане в GRAMPS. Вижте раздел 3.7.2.2 от ръководството на GRAMPS за пълно описание на възможните начини за въвеждане на дати.

en: <b>Who Was Born When</b>: The 'Compare individual events' tool allows you to compare data of all (or some of) the individuals in your database. This is useful, say, if you wish to list the birth dates of everyone in your database.
bg: <b>Кой кога е роден</b>: Инструментът ‚Сравняване по отделни събития ‘позволява да се правят сравнения за всички (или само някои) лица от базата от данни. Това е полезно, да речем, ако искате да направите списък с датите на раждане на всеки от базата данни.

en: An image can be added to any gallery or the Media View by dragging and dropping it from a file manager or a web browser.
bg: Изображение може да бъде добавено към коя да е галерия или в изглед Медия чрез влачене и пускане от файловия мениджър или Интернет браузър.

en: Birth order of children in a family can be set, even if they do not have birth dates, by using drag and drop.
bg: Редът на раждане за децата в семейството може да бъде задаван, чрез провлачване и пускане, даже ако не се знаят рождените дати.

en: GRAMPS is freely distributable under the General Public License, see http://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL
bg: GRAMPS се разпространява свободно под условията на Общ Публичен Лиценз виж http://www.gnu.org/licenses/licenses.html#GPL

en: In most cases double clicking on a name, source, place or media entry will bring up a window to allow you to edit the object. Note that the result can be dependent on context. For example, in the Family View clicking on a parent or child will bring up the relationship editor.
bg: В повечето случаи, двойното щракване върху име, източник, място или мултимедиен елемент ще стартира редактор за съответния обект. Забележете, че извиканият редактор зависи от контекста. Например, двойно натискане върху родител или дете в изглед Семейство ще извика редактор за Промяна на родителите.

en: Make your data portable --- your family tree data and media can be exported directly to the GNOME file manager (Nautilus), for burning onto a CD.
bg: Направете данните си преносими --- данните на родословното ви дърво и медията могат директно да бъдат изнесени към файловия мениджър на GNOME (Nautilus) за запис върху CD.

en: Multiple names can be specified for individuals. Examples are birth name, marriage name or aliases.
bg: За лицата могат да се задават множество имена. Примери за такива са рождено име, име след брак, псевдоним/прякор.

en: Relationship calculators in GRAMPS are available in ten languages.
bg: Калкулаторите в GRAMPS са налични в десет езика.

en: The 'merge' function allows you to combine separately listed people into one. This is very useful for combining two databases with overlapping people, or combining erroneously entered differing names for one individual.
bg: Функцията 'сливане' ви позволява да комбинирате отделно изброени хора в един. Това е много полезно за комбиниране на две бази данни с припокриващи се хора или комбиниране на погрешно вписани различни имена за едно лице.

en: The GRAMPS homepage is at http://gramps-project.org/
bg: Домашната страница на GRAMPS се намира на адрес http://gramps-project.org/

en: The Media View shows a list of all media entered in the database. These can be graphic images, videos, sound clips, spreadsheets, documents, and more.
bg: Изгледът Медия показва списък с цялата медия, въведена в базата данни. Това може да са графични изображения, видео, звук, таблици, документи и др.

en: The Pedigree View displays a traditional pedigree chart. Hold the mouse over an individual to see more information about them or right click on an individual to view a menu to quickly access their spouses, siblings, children, or parents.
bg: Изгледът Родословно дърво показва традиционна диаграма на родословно дърво. Задръжте мишката върху дадено лице, за да видите допълнителна информация или цъкнете с десен бутон на него, за да видите меню с бърз достът до брачните партньори, братята/сестрите, децата или родителите на лицето.

en: The Places View shows a list of all places in the database. The list can be sorted by a number of different criteria, such as City, County or State.
bg: Изгледът Места показва списък с всички места в базата данни. Той може да бъде сортиран по различни критерии, като Град, Страна или Област.

en: To easily merge two people, select them both (a second person can be selected by holding the Control key while clicking) and clicking on <b>Edit &gt; Fast Merge</b>.
bg: За да слеете лесно двама души, изберете ги и двамата (вторият може да бъде избран като задържите клавиша Control и цъкнете) и цъкнете на <b>Редактиране &gt; Бързо сливане</b>.

en: To run GRAMPS, you need to have GNOME installed. But you do not need to be running the GNOME desktop.
bg: За да пуснете GRAMPS, трябва да имате инсталиран GNOME. Не е необходимо обаче работната среда GNOME да е заредена.

en: Unsure what a button does? Simply hold the mouse over a button and a tooltip will appear.
bg: Не сте сигурни какво извършва някой бутон? Просто задръжте мишката над него и ще се покаже подсказка

en: You can convert your data into a GRAMPS package, which is a compressed file containing your family tree data and includes all other files used by the database, such as images. This file is completely portable so is useful for backups or sharing with other GRAMPS users. This format has advantages over GEDCOM in that no information is ever lost in exporting and importing.
bg: Можете да конвертирате вашите данни в пакет на GRAMPS, който представлява компресиран файл, съдържащ данните на родословното ви дърво и включва всички други файлове, използване от базата данни, като например изображения. Този файл е напълно преносим, което го прави полезен за създаване на резервно копие или споделяне с други потребители на GRAMPS. Този формат има предимства през GEDCOM, изразяващи се в това, че никога не се губи информация при изнасяне или внасяне.

en: You can easily export your family tree to a web page. Select the entire database, family lines or selected individuals to a collection of web pages ready for upload to the World Wide Web.
bg: Вие можете лесно да изнесете родословното си дърво към уеб страница. Изберете цялата база данни, семейни линии или избрани лица за събиране в уеб страници, готови за качване в Мрежата.

en: You can link any electronic media (including non-text information) and other file types to your GRAMPS family tree.
bg: Можете да свържете всяка електронна медия (включително и не-текстова информация) и други файлови типове в родословното ви дърво в GRAMPS.
